Newsletter

Rosatom dywersyfikuje kierunki działalności swoich spółek

21.02.2014, 14:08aktualizacja: 21.02.2014, 14:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rosatom dywersyfikuje kierunki działalności swoich spółek: teraz to nie tylko elektrownie atomowe, ale także elektrownie z cyklem parowo-gazowym.

17 lutego oddano do eksploatacji pierwszy blok drugiego etapu budowy Południowouralskiej elektrowni z cyklem parowo-gazowym (obwód czelabiński). Budowa tego bloku przez generalnego wykonawcę projektu spółkę „Atomstrojeksport” dzięki „dyfuzji technologii” stała się wyznacznikiem nowego wektora Rosatomu w realizacji projektów niejądrowych w energetyce rosyjskiej.

„Powstające nowoczesne i efektywne moce energetyczne, takie jak Elektrownia Południowouralska, zapewniają nie tylko niezawodność zaopatrzenia w energię elektryczną obwodu czelabińskiego, lecz także sprzyjają zwiększeniu atrakcyjności inwestycyjnej rosyjskiej elektroenergetyki” – powiedział prezes zarządu OAO „Inter RAO” Borys Kowalczuk podczas ceremonii uruchomienia bloku energetycznego.

„NIAEP-AES” – nowy wektor Rosatomu w realizacji projektów niejądrowych w energetyce rosyjskiej.

Zdaniem eksperta Aleksandra Ignatiuka, naczelnika wydziału analitycznego IK „Energokapitał”, zjednoczona spółka „NIAEP-AES”, posiadająca znaczące doświadczenia i kompetencje międzynarodowe, może wprowadzić na rynek nowe technologie i nieoczekiwane rozwiązania inżynieryjne. Nie ulega wątpliwości, że światowy lider w dziedzinie budowy elektrowni atomowych może stworzyć nowy wektor rozwoju w realizacji projektów pozajądrowych w energetyce rosyjskiej dzięki „dyfuzji technologii”, gdy najlepsze praktyki ekspertów atomowych mogą być przenoszone do energetyki konwencjonalnej i odwrotnie. W tym przypadku można mówić o kompleksowym podejściu w zastosowaniu rozwiązań technologicznych. Eksperci nie wykluczają, że w nieodległej przyszłości jeden wykonawca, przykładowo, może jednocześnie budować elektrownie atomowe, instalacje wiatrowe i parowo-gazowe, kształtując infrastrukturę energetyczną tej lub innej strefy ekonomicznej.

Jak podkreślił zastępca dyrektora generalnego ds. rozwoju i biznesu międzynarodowego Państwowej Korporacji Rosatom Kiriłł Komarow: „Projekt Południowouralskiej elektrowni 2 był nie mniej skomplikowany, niż obiekty jądrowe, które z powodzeniem i profesjonalnie budujemy już od wielu lat. Z tą tylko różnicą, że budowę trzeba było zakończyć w o wiele krótszym czasie. Dla Rosatomu jest to bardzo ważne, ponieważ my w taki sposób dywersyfikujemy swoją działalność, budujemy nie tylko elektrownie atomowe, ale i inne skomplikowane inżynieryjne budowle techniczne”.

Zmniejszenie zależności od tendencji rozwoju światowego przemysłu atomowego.

W opinii prezesa zarządu OAO „Inter RAO” Borysa Kowalczuka, Rosatom z powodzeniem różnicuje portfel swoich zamówień, zmniejszając zależność od tendencji rozwoju światowego przemysłu atomowego. Jednocześnie dla spółek atomowych projekty „pozajądrowe” oznaczają zwiększenie poziomu dywersyfikacji i stabilizacji biznesu podstawowego.

Na budowę drugiego etapu Południowouralskiej elektrowni spółce państwowej „Inter RAO” udało sią pozyskać wielu znaczących wykonawców. Poza już wymienionymi - „Atomstrojeksportem” (światowym liderem w budowie reaktorów atomowych) i „Atomenergomaszem” 8znanym producentem urządzeń energetycznych) w projekcie uczestniczył wiodący koncern elektrotechniczny Siemens. Taki „gwiazdorski skład” stwarza podstawy by sądzić, że projekt Południowouralskiej elektrowni-2 zostanie oddany do eksploatacji w przewidzianym terminie i stanie się wzorem budowy rosyjskiej nowoczesnej generacji cieplnej”.

Zainstalowane urządzenia zapewniają jeden z najwyższych w branży współczynnik efektywności cyklu elektrycznego – 54,8%. Projekt przewiduje także znaczne zmniejszenie dopuszczalnych poziomów szkodliwych emisji do atmosfery i nowoczesny bezpieczny schemat zaopatrzenia w wodą techniczną.

Źródło: PR-IR

kom zdz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.02.2014, 14:08
Źródło informacji PR-IR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ