Newsletter

Rosatom zbuduje fińską elektrownię atomową

25.02.2014, 16:27aktualizacja: 25.02.2014, 16:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

25 lutego rozpoczęło się partnerstwo strategiczne pomiędzy FR a Finlandią.

Rosja i Finlandia zawarły we wtorek umowę międzyrządową o współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystywania energii jądrowej. Ze strony rosyjskiej dokument podpisał dyrektor generalny Państwowej Korporacji Rosatom Rosatom Siergiej Kirijenko, a ze strony Finlandii – minister gospodarki Jan Vapaavuori.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach grudnia 2013 roku został podpisany kontrakt pomiędzy Państwową Korporacją Rosatom reprezentowaną przez spółkę Rusatom Overseas a fińską kompanią jądrową Fennovoima. Budowę elektrowni zaplanowano w pobliżu miejscowości Pyhäjoki. Wraz z kontraktem na budowę elektrowni atomowej zawarto ze spółką TVEL 10-letni kontrakt paliwowy dla przyszłej elektrowni o wartości 450 mln. euro.

Nowoczesna i bezpieczna elektrownia atomowa w Finlandii

Bezpośrednie negocjacje pomiędzy Fennovoima a Rusatom Overseas rozpoczęły się w kwietniu 2013 roku. Fennovoima prowadziła także rozmowy dotyczące projektów z firmami Toshiba i Areva.

Rosatom zaproponował projekt AES-2006 z reaktorem WWER (wodno-wodny reaktor energetyczny) o mocy 1200 MWe, który uznano za najlepszy spośród wszystkich uczestniczących w rywalizacji, przy wszystkich surowych wymogach, stawianych przez Finlandię, a dotyczących bezpieczeństwa ekologicznego, ekspertyzy technologicznej projektów i kontroli całego procesu produkcji i wyposażenia.

Po pierwsze, zgodność technologii. AER-2006 generacji 3+ jest ostatnim etapem ewolucji linii reaktorów, a sukces technologii rosyjskich zarówno za granicą, jak i w Rosji gwarantuje niezawodność projektu i stwarza zamawiającemu możliwość przyjrzenia się wszystkim etapom budowy elektrowni atomowej – od wykopu pod fundament do gotowego obiektu, spełniającego wszystkie „postfukushimskie” wymogi bezpieczeństwa.

Po drugie, bezpieczeństwo. Nowe reaktory generacji 3+ posiadają jednocześnie zarówno aktywne, jak i pasywne systemy bezpieczeństwa, co zapewnia ochronę przed wszystkimi rodzajami awarii.

Po trzecie, finansowanie. Gotowość Rosatomu przystąpienia do akcjonariatu spółki Fennovoima z udziałem wynoszącym 34% świadczy o pewności gwarancji dotyczących efektywności inwestycji i zrealizowaniu projektu w ustalonym terminie. W Finlandii są już eksploatowane bloki energetyczne wzoru radzieckiego – dwa bloki WWER o mocy 440 MWe każdy, w elektrowni atomowej Loviisan.

„Wybór Rosatomu jako dostawcy technologii dla energetyki jądrowej Finlandii traktujemy jako potwierdzenie sukcesu stosunków rosyjsko-fińskich. Rosatom proponuje projekt referencyjny AES-2006, spełniający wszystkie „postfukushimskie” wymogi bezpieczeństwa” – podkreślił dyrektor generalny Państwowej Korporacji Rosatom Siergiej Kirijenko.

„Od ponad 30 lat w Finlandii bezawaryjnie jest eksploatowana elektrownia atomowa Loviisan, co świadczy o niezawodności technologii rosyjskich. Rosatom przywiązuje ogromną uwagę do spraw bezpieczeństwa przy projektowaniu i budowie elektrowni atomowych. Jestem przekonany, że wspólny projekt Hanhikivi, realizowany z wykorzystaniem technologii rosyjskich, także będzie sukcesem” – oświadczył minister gospodarki Jan Vapaavuori.

Po podpisaniu umowy międzyrządowej Rosatom oświadczył, że jest gotów do zwiększenia swojego udziału w projekcie budowy elektrowni atomowej Hanhikivi-1 w Finlandii do 100%, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Źródło: PR-IR

kom zdz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.02.2014, 16:27
Źródło informacji PR-IR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ