Newsletter

Rosyjski nadzór technologiczny: Bezpieczeństwo elektrowni atomowych Rosji jest na wysokim poziomie (zlecone)

10.04.2014, 16:18aktualizacja: 10.04.2014, 16:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Bezpieczeństwo elektrowni atomowych Rosji jest na wysokim poziomie i w 2014 roku nie zachodzi potrzeba przeprowadzenia dodatkowych kontroli , oświadczył w środę Szef Federalnej Służby Nadzoru Ekologicznego, Technologicznego i Jądrowego (Rostechnadzor) Aleksiej Aleszyn.

"Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to ono było i pozostaje na bardzo wysokim poziomie, a my po Fukushimie traktujemy tę kwestię jeszcze poważniej. A w energetyce jądrowej, w odróżnieniu od innych sektorów przemysłu, kultura bezpieczeństwa jest bardzo wysoka" - powiedział Aleszyn dziennikarzom.

Według jego słów, awaria w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima zmusiła do wyciągnięcia wniosków dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa zarówno przez Rostechnadzor, jak i Rosatom, co potwierdziła misja MAEA.

"Nie planujemy żadnych dodatkowych kontroli obiektów jądrowych. Nie mamy do tego żadnych podstaw. Działamy w ustalonym trybie, raz do roku sprawdzamy obiekt, codziennie monitorujemy sytuację we wszystkich elektrowniach"

Jak wiadomo, w 2013 roku nie odnotowano żadnych awarii w obiektach energetyki jądrowej, nie było także zdarzeń o następstwach promieniotwórczych. Przy czym odpady promieniotwórcze i emisje do środowiska były mniejsze od dopuszczalnych poziomów.

Informacyjnie:

Sprawy dotyczące bezpieczeństwa należą do najważniejszych, którymi zajmuje się Rosatom przy projektowaniu elektrowni atomowych. W elektrowniach atomowych wprowadzono najsurowsze wymogi w stosunku do bezpieczeństwa i mechanizmów kontroli. Projekty uwzględniają zarówno doświadczenia światowe energetyki jądrowej, jak i doświadczenia zgromadzone w wyniku testów ekstremalnych przeprowadzonych przez Rosatom wspólnie z regulatorami energetycznymi w sektorze jądrowym.

Przykładowo, technologie generacji 3+ są obecnie najnowocześniejszym rozwiązaniem. Są one zgodne ze standardami międzynarodowymi w sferze bezpieczeństwa elektrowni atomowych. Technologia reaktora wodno-wodnego (WWER) przewiduje 1500 reaktorolat bezawaryjnej eksploatacji i jest zgodna z "postfukushimowskimi" wymogami podwyższonego bezpieczeństwa. Niezbędny poziom ochrony jest osiągany dzięki zastosowaniu różnych systemów bezpieczeństwa. Wiele z nich opracowali naukowcy rosyjscy i są one obecnie stosowane w wielu krajach na świecie. W wielu projektach elektrowni atomowych zastosowano efektywne połączenie aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa. Chodzi o systemy przyśpieszonego wprowadzania boru, pasywnego odprowadzania ciepła i pochłaniania roztopu.

Źródło: PR-IR

kom zdz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.04.2014, 16:18
Źródło informacji PR-IR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii