Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jednym z najważniejszych wydarzeń Rosatom 2013 było zapoczątkowanie opracowania programu rozwoju grupy jądrowo-innowacyjnej, a także grupy przemysłu farmaceutycznego, medycznego i technologii radiologicznych w Petersburgu i obwodzie leningradzkim.
Medycyna nuklearna jest najdokładniejszą technologią diagnostyki chorób onkologicznych we wczesnym ich stadium. To właśnie dlatego modernizacja technologii jądrowej w tej sferze jest jednym z najważniejszych kierunków działalności Państwowej Korporacji Rosatom.
Wśród programów rozwoju energetyki jądrowej Rosatom tworzy grupę radiologiczną w sektorze medycznym i farmaceutycznym obwodu leningradzkiego, która ma rozwijać rosyjskie opracowania w dziedzinie medycyny nuklearnej. Początkowo chęć przystąpienia do grupy radiologicznego wyraziło 145 spółek, wśród nich instytucje radiologiczne w obwodzie i placówki medyczne w Petersburgu. Obecnie rozwój tego sektora pozwoli nie tylko na szkolenie kadry naukowo-badawczej, ale i na stworzenie nowych miejsc pracy i rozwój pokrewnych sektorów gospodarki (inżynieria, budowa maszyn, mikroelektronika).
Tworzenie grupy radiologicznej w Petersburgu i obwodzie leningradzkim dobiega końca. Jej ostateczne sformowanie zaplanowano na lato 2014 r.
***
W ramach działalności na rzecz rozwoju medycyny nuklearnej w Rosji Państwowa Korporacja Rosatom organizuje produkuję izotopu molibden-99, który jest wykorzystywany w diagnostyce chorób. Poza współpracą z Państwowym Instytutem Naukowo-Badawczym Reaktorów Atomowych w Dmitrowgradzie od 2009 r. Rosatom realizuje projekty w ramach promocji rozwoju innowacyjnego grupy terytorialnej. Wśród nich – utworzenie kompleksu naukowo-produkcyjnego wytwarzającego radiologiczne preparaty farmaceutyczne i wyroby medyczne, budowa centrum badawczego i realizacja projektów rozwoju środowiska miejskiego.
Źródło: PR-IR
kom zdz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.02.2014, 11:02 |
Źródło informacji | PR-IR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |