Newsletter

Rozwój technologii telekomunikacyjnych w Polsce pod znakiem zapytania

05.07.2018, 15:43aktualizacja: 05.07.2018, 15:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

minister cyfryzacji, Marek Zagórski
minister cyfryzacji, Marek Zagórski
Sto razy bardziej restrykcyjne od światowych normy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego mogą praktycznie uniemożliwić budowę sieci 5G w Polsce i utrudnić wejście naszego kraju do nowej epoki technologii internetowych - wskazują eksperci The Boston Consulting Group.

Już dziś restrykcyjne limity gęstości mocy wpływają negatywnie na usługę mobilnego internetu. Polska znajduje się na ostatnim miejscu pod względem szybkości internetu 4G w Europie pomimo tego, że nakłady inwestycyjne na rozwój infrastruktury nie odbiegają od średniej europejskiej. Już w 2020 r. ponad 20% popytu na transfer danych generowanego przez klientów mobilnych może zostać niezaspokojone.

Aby rozwój 5G był możliwy, Polska - podobnie jak wszystkie kraje, które wprowadzają technologię nowej generacji - musi przygotować się na istotne zmiany infrastrukturalne, niezbędne ze względu na skokowy wzrost zapotrzebowania na transmisję danych. W przypadku naszego kraju istotną przeszkodą są niezwykle restrykcyjne przepisy regulujące dopuszczalne limity gęstości mocy. Obowiązujące w Polsce limity (0,1 W/m2) są nawet 100-krotnie bardziej restrykcyjne niż w innych krajach Unii Europejskiej (10 W/m2). Tak surowe przepisy są pozostałością poprzedniej epoki - zostały wprowadzone w 1984 r. w oparciu o standardy obowiązujące w tamtym czasie w Związku Radzieckim.

Eksperci The Boston Consulting Group są przekonani, że niezbędna jest zmiana obowiązujących regulacji, aby umożliwić rozwój infrastruktury dla technologii 5G w Polsce. Tę rekomendację opierają na wnioskach z analiz najważniejszych działań, które mogą zostać podjęte w celu zwiększenia możliwości infrastruktury przesyłowej, czyli:

- wykorzystania nowych częstotliwości;

- wdrożenia nowych technologii mobilnych;

- rozbudowy i zagęszczenia sieci stacji bazowych.

W ocenie The Boston Consulting Group, żadne z przeanalizowanych działań nie jest w stanie odpowiedzieć na wyzwania związane z wdrożeniem technologii 5G bez wcześniejszej zmiany restrykcyjnych przepisów w zakresie limitów gęstości mocy. Tym samym częstotliwości radiowe udostępniane na potrzeby 5G lub innych technologii nie zostaną efektywnie wykorzystane na całym obszarze kraju. Negatywne skutki będą odczuwalne przede wszystkim w największych miastach, gdzie poziom zaludnienia i - co za tym idzie - zapotrzebowanie na usługi transmisji danych są największe. Efektem tego będzie także obniżenie wartość częstotliwości oferowanych w aukcjach. Brak zmian przepisów uniemożliwi wdrożenie nowych technologii mobilnych, co spowoduje ograniczenie innowacji technologicznych w Polsce. Odpowiedzią na restrykcyjne przepisy nie może być również rozbudowa sieci stacji bazowych, ze względu na ogromne trudności w pozyskaniu nowych lokalizacji.

Autorzy raportu "Wpływ limitów gęstości mocy (Power Density Limits) na łączność bezprzewodową" z The Boston Consulting Group proponują, żeby Polska zharmonizowała limity gęstości mocy z normami przyjętymi za bezpieczne przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz ICNIRP, aby zapobiec negatywnym skutkom społecznym i gospodarczym opóźnień we wprowadzaniu nowych rozwiązań technologiczny.

Dzisiaj Polska jest europejskim liderem zarówno pod względem rozpowszechnienia mobilnego internetu szerokopasmowego i wykorzystania transmisji danych. W przyszłości polska gospodarka ma szansę odnieść wiele korzyści z rozwoju komunikacji bezprzewodowej oraz technologii 5G, które byłyby ważnym napędem dla rozwoju gospodarki oraz rynku pracy. Technologia 5G oraz Przemysł 4.0 mogą napędzać rozwój Polski (przewidywane korzyści ekonomiczne to 13 mld euro rocznie) oraz przyczynić się do powsta-nia nawet 570 tys. miejsc pracy do 2025 r.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.07.2018, 15:43
Źródło informacji The Boston Consulting Group
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii