Newsletter

SERINUS ENERGY INC. Pozyskanie od EBOR kredytu dla Rumunii w wysokości 10 mln EUR

21.02.2015, 00:34aktualizacja: 21.02.2015, 00:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 6/2015

Na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej (...) Kierownictwo Serinus Energy Inc. ("Serinus", "Spółka") informuje, że w Kanadzie za pomocą systemu SEDAR przekazywana jest informacja, że w dniu dzisiejszym Spółka (wraz ze spółką zależną Winstar Satu Mare SRL) pozyskała nowy kredyt w kwocie 10 mln EUR z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju ("EBOR" lub "Bank").

Środki z tego nowego kredytu ("Kredyt dla Rumunii") będą wykorzystane do sfinansowania programu nakładów inwestycyjnych Spółki, aktualnie prowadzonego na koncesji Satu Mare ("Satu Mare"), zlokalizowanej w północno-zachodniej Rumunii. Satu Mare to blok poszukiwawczy o powierzchni 765.000 akrów, a właścicielem 60 proc. bloku i jego operatorem jest Winstar Satu Mare SRL - spółka całkowicie zależna Serinus (100 proc. udziału).

Program nakładów inwestycyjnych obejmuje prace wiertnicze, uzbrajanie i testowanie odwiertów Moftinu-1001 oraz Moftinu-1002bis, a wraz z przeprowadzonym w ostatnim kwartale 2014 r. na obszarze Santau programem badań sejsmicznych 3D, będą stanowiły wypełnienie minimalnych zobowiązań Etapu 2 w zakresie prac na koncesji Satu Mare. Zgodnie z umową farm-in zawartą między Winstar Satu Mare i drugim właścicielem koncesji, Spółka finansuje 100 proc. tych nakładów. Gdy zobowiązania Etapu 2 zostaną wypełnione, dalsze koszty wynikające z nakładów inwestycyjnych będą przypadały na wszystkich właścicieli proporcjonalnie do posiadanego udziału w koncesji.

Kredyt dla Rumunii będzie kredytem głównym o następujących podstawowych warunkach :

- oprocentowanie: LIBOR (6-miesięczny) plus 8 proc.

- spłata: 10 rat płatnych co pół roku począwszy od pierwszej rocznicy zawarcia umowy kredytowej

Warunki przyspieszonej spłaty:

- Ukraina: O ile i kiedy Spółka będzie w stanie wymienić oraz przetransferować swoje środki pieniężne zgromadzone na Ukrainie, obecnie w UAH, to fundusze te zostaną wykorzystane do wcześniejszej spłaty Kredytu dla Rumunii, w następującym trybie:

Progi / Kwota przeznaczona do wcześniejszej spłaty

Do wysokości równowartości pierwszych 50 mln UAH / 100 proc.

Następnie, do czasu wcześniejszej spłaty 50 proc. Kredytu dla Rumunii / 70 proc.

Następnie, do czasu wcześniejszej spłaty 70 proc. Kredytu dla Rumunii / 50 proc.

Następnie, do czasu wcześniejszej spłaty całego Kredytu dla Rumunii / 30 proc.

- Tunezja: Spółka przeznaczy 40 proc. Nadwyżki Środków Pieniężnych wygenerowanych w Tunezji na wcześniejszą spłatę Kredytu dla Rumunii, a po jego spłacie Nadwyżka Środków Pieniężnych zostanie przeznaczona na pozostający do spłaty Kredyt dla Tunezji z EBOR. Nadwyżka Środków Pieniężnych zdefiniowana jest jako przepływy z działalności operacyjnej tunezyjskiej spółki zależnej Serinusa pomniejszone o koszty obsługi długu wynikające z całego kredytu głównego dla tunezyjskich aktywów i kredytu dla Rumunii, minus nakłady inwestycyjne, plus każda nowa wypłata z kredytu dla Tunezji. W przypadku, gdy wcześniejsze spłaty na poczet Kredytu dla Rumunii zostaną dokonane w danym roku ze środków z Ukrainy, jak to przedstawiono powyżej, ilość środków z Tunezji przeznaczanych na wcześniejszą spłatę Kredytu dla Rumunii zostanie obniżona do 25 proc. Nadwyżki Środków Pieniężnych.

- Nie są przewidziane żadne opłaty związane z przyspieszonymi spłatami omówionymi powyżej.

Pozostałe warunki:

- Średni poziom produkcji generowanej z działalności prowadzonej przez Spółkę w Tunezji musi przewyższać 1.500 boe/d przez minimum 60 dni. Na dzień niniejszego komunikatu produkcja utrzymywała się powyżej tego progu przez okres ponad 60 dni.

- Uzgodniona część drugiej transzy głównego kredytu Spółki udzielonego przez EBOR a związanego z tunezyjskimi aktywami, zostanie obniżona z 20 mln USD na 8,72 mln USD. Ustanowienie Kredytu dla Rumunii nie przyniesie żadnej zmiany w łącznej kwocie zadłużenia Spółki z tytułu posiadanych aktualnie kredytów.

- Spółka ma utrzymać określony poziom wskaźników finansowych i pokrycia rezerw.

Przed zmianami w ukraińskim systemie podatkowym, które miały miejsce w drugiej połowie 2014 r., a w szczególności przed wprowadzeniem ograniczeń dla przelewów walutowych, Serinus posiadał pełną zdolność do sfinansowania z przepływów pieniężnych rumuńskiego programu nakładów inwestycyjnych. Wprowadzone zmiany i obecny spadek cen surowców w znacznym stopniu niekorzystnie wpłynęły na tą zdolność. Kredyt dla Rumunii pomaga Spółce zaspokajać zapotrzebowanie na środki.

Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.com

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.02.2015, 00:34
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ