Newsletter

Biznes i finanse

Skąd brać czyste powietrze? Polska innowacja na pierwszym Central European Healthcare Expo

18.12.2019, 11:24aktualizacja: 18.12.2019, 11:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pixabay (1)
Pixabay (1)
O problemie najwięcej mówimy teraz, ale wiosną on nie zniknie wraz z końcem sezonu grzewczego. Każdego roku w Europie aż 790 000 osób umiera z powodu nadmiernego zanieczyszczenia powietrza. Zawały, udary, ostre ataki astmy… Rozwiązania potrzebne są szybko. Polscy wynalazcy opracowują koncepcję modułowych stref czystego powietrza, które po raz pierwszy zaprezentują w maju na pierwszym Central European Healthcare Expo. Już teraz zdradzają pierwsze szczegóły.

Żyjemy w blokowiskach, pracujemy w biurowcach, leczymy się w pozbawionych zieleni betonowych kolosach szpitali. Powietrze zanieczyszczone tlenkami węgla, siarki i azotu oraz sadzą i pyłami staje się cichym zabójcą. Do pogorszenia zdrowia Polek i Polaków dodać można siedzący tryb pracy czasem nawet po kilkanaście godzin w zamkniętych pomieszczeniach rozbudowanych kompleksów biurowych. Na szkodliwe działanie powietrza szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze, których w Polsce jest coraz więcej, a do 2040 będą stanowić już ponad połowę polskiego społeczeństwa.

Według danych zawartych w najnowszym raporcie badawczym uniwersytetu King’s College of London, wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce zwiększa ryzyko zatrzymania akcji serca. Z raportu płyną trzeźwiące wnioski. Na przykład w Warszawie w czasie dni o wysokim zanieczyszczeniu powietrza występuje średnio każdego roku o 81 więcej przypadków zatrzymania akcji serca poza szpitalem, niż w dniach o czystym powietrzu. „Tymczasem czyste powietrze poprawia stan zdrowia, przyspiesza rekonwalescencję czy poprawę kondycji – mówi Piotr Przymusiała, ekspert do spraw innowacji Central European Healthcare Expo. – Badacze zadali sobie pytanie, jak je dostarczać ludziom w ich bezpośrednim otoczeniu i znaleźli sposób: specjalne strefy, zapewniające nie tylko dostęp do czystego powietrza, ale też zachęcające do aktywności i profilaktyki zdrowotnej. Właśnie to rozwiązanie zaprezentujemy na CEHE” – wyjaśnia i dodaje, że chociaż autorzy rozwiązania nie chcą jeszcze odkrywać wszystkich kart to zdradzają już pierwsze szczegóły.

W modułowych strefach, które mogą zostać zainstalowane wewnątrz budynków albo w przestrzeni miejskiej jako wolno stojące designerskie konstrukcje znajdą się zielone ściany i kokosowe minitężnie. O jakość powietrza zadbają nie tylko rośliny, ale też nowoczesne urządzenia usuwające wszelkie zanieczyszczenia i dezintegrujące drobnoustroje. Ale oddychanie świeżym powietrzem to tylko jedno z zastosowań stref, które naszpikowane urządzaniami pozwalającymi na łatwe pomiary podstawowych parametrów miałyby zachęcać do monitorowania stanu własnego zdrowia i profilaktyki. Z kolei urządzenia sportowe skłaniać mają do większej aktywności i oddychania pełną piersią. „Takie strefy mogłyby pojawić się na przykład w wielu szpitalach, które obecnie nie są przestrzeniami w pełni sprzyjającymi leczeniu, albo w tak zwanych Mordorach” – dodaje Przymusiała. Jak się okazuje w samej tylko Warszawie zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza już o 20% pozwoliłoby ograniczyć liczbę nowych przypadków choroby wieńcowej serca aż o 542! Ograniczenie smogu o jedną piątą to także 430 pierwszych udarów mniej w stolicy. Twórcy innowacyjnego podejścia swoje pomysły zaprezentują podczas pierwszego Central European Healthcare Expo, w dniach 20-21 maja 2020 r. w Global Expo Warsaw. Targi, które się wtedy odbędą to tylko część rozbudowanego programu CEHE, tworzonego przez międzynarodowe grono ekspertów. Podczas wydarzenia ponad tysiąc uczestników będzie mogło skorzystać z branżowej strefy B2B Partnering i wydarzeń towarzyszących.

Central European Healthcare Expo będzie pierwszym takim wydarzeniem w Polsce, które jest nakierowane na zmiany jakie zachodzą w sektorze opieki zdrowotnej. „Bardzo potrzebna jest platforma, która dawałaby szansę na spotkanie osób z różnych państw i różnych środowisk z branży medycznej i jej pokrewnych. Do współtworzenia programu zaprosiliśmy światowych ekspertów, reprezentujących różne dziedziny” – podkreślają organizatorzy CEHE. W Radzie Programowej znaleźli się uznani naukowcy jak prof. dr hab. Andrzej Ruciński, który wdraża przełomowe technologie dla ekosystemów cyfrowych; prof. dr hab. n. med. Radzisław Kordek – rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi czy dr Michael Czekajlo i Marcin Hańczaruk – doświadczeni inwestorzy z amerykańsko-polskiego Alliance for Innovation.

Central European Healthcare Expo

20-21 maja 2020 r

Global Expo Warsaw, Modlińska 6D, 03-216 Warszawa

KONTAKT:

Jacek Kaszewski

Dyrektor organizacyjny CEHE

tel. 796 309 888

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.12.2019, 11:24
Źródło informacji Central European Healthcare Expo/CEHE
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ