Newsletter

Split payment, czyli system szans i obaw

02.07.2018, 15:49aktualizacja: 02.07.2018, 15:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych
Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych
Przedsiębiorcy i eksperci obawiają się utraty płynności przez małe i średnie firmy w związku z wprowadzeniem mechanizmu split payment, choć Ministerstwo Finansów zapewnia, że postara się zminimalizować to ryzyko.

Takie wnioski wynikają z debaty zatytułowanej „Split payment - mechanizm podzielonej płatności; główne założenia oraz potencjalne konsekwencje wdrożenia”. Jej uczestnicy zgodnie przyznali, że mechanizm podzielonej płatności będzie skuteczny jako element poprawy bezpieczeństwa systemu podatkowego, mieli jednak wątpliwości co do tempa i skali jego wprowadzania oraz wpływu na kondycję przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich, szczególnie w pierwszych miesiącach wdrażania.

Główne wyzwanie - jak przetrwać i nie stracić

Podczas debaty eksperci i przedsiębiorcy wskazywali na kilka problemów, na które mogą natrafić firmy w efekcie wprowadzenia nowego systemu. Przede wszystkim już nie będą dysponować pełną kwotą ze swojego konta bankowego, a to o tyle istotne, że zdarza się, iż część firm wykorzystywała VAT, by chwilowo poprawić swoją płynność. („Chwilowo”, bo i tak w terminie podatek oddawały Państwu).

Kierownik Departamentu Zarządzania Płynnością w Grupie Adamed - Monika Seferynowicz wskazywała na konieczność przeprowadzenia własnych analiz, celem zbadania wpływu split payment na płynność przedsiębiorstwa. Dlatego jeszcze przed wejściem w życie ustawy, Grupa Adamed kontaktowała się ze swoimi kontrahentami w tej sprawie: „Przedsiębiorcy stają przed trudnymi decyzjami, czy wszystkie faktury realizować w split payment i czy korzystniej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku po 25 dniach na specjalny rachunek VAT czy też po 60 dniach mieć całą kwotę na rachunku głównym” - mówiła w czasie debaty.

Zdaniem wiceprezesa Zarządu ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej mBanku - Adama Persa najpoważniejszym i najtrudniejszym wyzwaniem, jakie wiąże się z wejściem w życie nowych przepisów, będzie jednak zachowanie płynności finansowej przez firmy - zwłaszcza małe i średnie. „Szacujemy, że zastosowanie split payment może o 10 procent zmniejszyć ich płynność - powiedział. - Dlatego przygotowaliśmy propozycje wsparcia dla firm, w tym oprocentowanie środków na wydzielonym rachunku VAT” - dodał.

Organizatorem debaty było Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych i mBank.

Więcej na: http://cige.pl/index.php/blog-3/217-debata-sp-2

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 02.07.2018, 15:49
Źródło informacji Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ