Newsletter

Sukces Royal Unibrew w walce o "Perłę"

24.06.2015, 16:02aktualizacja: 24.06.2015, 16:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Czteroletnia batalia o udziały w browarze "Perła" doprowadziła do korzystnego dla mniejszościowych akcjonariuszy wyroku sądu pierwszej instancji. Sprawa toczy się od 2011 roku, kiedy większościowy akcjonariusz browaru, cypryjska firma Marconia Enterprises próbowała "rozwodnić" udział w spółce akcjonariuszy mniejszościowych, po cichu przeprowadzając zmiany w statucie oraz próbując podwyższyć kapitał zakładowy browaru. Gdyby nie interwencja sądu, akcjonariuszom mniejszościowym mającym łącznie ponad 48 proc. akcji groziłaby marginalizacja.

W połowie czerwca bieżącego roku Sąd Okręgowy w Lublinie sporządził pisemne uzasadnienie wspomnianego wyroku. Stwierdzając nieważność podjętych w 2011 roku uchwał WZA "Perły" m.in. o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki, Sąd powstrzymał próbę obniżenia udziału akcjonariuszy mniejszościowych w "Perle" z 48 do 16 proc. Pozwany będzie musiał również pokryć koszty procesu. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, a drugiej stronie przysługuje prawo złożenia apelacji.

O swoje prawa w Sądzie walczyła duńska firma browarnicza Royal Unibrew (RU), posiadająca ponad 24 proc. akcji Perły.

"Od lat borykamy się z marginalizacją naszej roli w spółce i nierespektowaniem naszych praw, choć jesteśmy znaczącym mniejszościowym udziałowcem w 'Perle'. Nie otrzymujemy bieżących informacji o funkcjonowaniu i kondycji finansowej spółki. Jako doświadczony gracz na rynku piwa jesteśmy zainteresowani włączeniem się w rozwój browaru oraz podwyższeniem zysków naszej inwestycji w Polsce. Jednak próby kontaktów biznesowych z ciągle zmieniającym się zarządem browaru są nieskuteczne. Przykładowo wyniki finansowe Perły są ujawniane mniejszościowym akcjonariuszom czasem z 5 - 6-miesięcznym opóźnieniem, skonsolidowane sprawozdania nie powstają w ogóle, a zapytania o szczegóły planów inwestycyjnych browaru notorycznie pozostają bez odpowiedzi. Kluczowy problem polega na tym, że zamiast normalnych, biznesowych rozmów między spółką a akcjonariuszami, musimy często prosić o pomoc sądy" - komentuje Patrick Plucnar z Royal Unibrew.

Przez lata sporu Royal Unibrew, broniąc swoich praw był zmuszony wystąpić do Sądu wielokrotnie. Od 2011 roku założono 23 sprawy sądowe, większość z nich kończyła się rozstrzygnięciem na korzyść akcjonariuszy mniejszościowych.

"Walczymy i nie zamierzmy się poddawać. Na tym etapie, dzięki interwencji sądu, udało nam się skutecznie przeciwdziałać bezprawnemu zmniejszeniu naszych udziałów w spółce. Jednak w toku wciąż pozostaje kilkanaście spraw. Liczymy, że ten istotny wyrok jest wyraźnym sygnałem dla Marconii. Czekamy na kolejne wygrane w Sądzie i mamy nadzieję, że niedługo uda nam się włączyć w aktywne zarządzanie browarem" - mówi Patrick Plucnar.

Materiał na zlecenie: Glaubicz Garwolińska Consultants

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.06.2015, 16:02
Źródło informacji Royal Unibrew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ