Pobierz materiał i Publikuj za darmo

O tym, z czym przyjdzie się mierzyć przedsiębiorcom w świetle zapisów Zielonego Ładu Unii Europejskiej, ale także o możliwościach, jakie niosą dla firm nowe obowiązki, rozmawiały gościnie nowego odcinka podcastu E.ON Talks. Joanna Waszak z E.ON Polska zaprosiła do studia Agnieszkę Adamiec, vertical liderkę w ManpowerGroup Poland, Agnieszkę Durlej, dyrektorkę Biura Strategii i Rozwoju Banku Pekao S.A. oraz Małgorzatę Eull, dyrektorkę Pionu Klienta Biznesowego w E.ON Polska.
Odpowiedzialne firmy są atrakcyjniejsze
„Dla przedsiębiorstw konkurencyjność to alokacja kapitału, zasobów i wiedzy, która powoduje, że wartość firmy rośnie. Z kolei sprawiedliwość oznacza dostrzeżenie tych sektorów biznesu lub segmentów gospodarki, które mogą nie poradzić sobie samodzielnie - stąd wynika konieczność ich wsparcia” - uważa Małgorzata Eull.
W kontekście konkurencyjności przedsiębiorstw najważniejsze jest zwrócenie uwagi na rynek pracy. Istotnym elementem atrakcyjności biznesu jest odpowiedzialność, która pozwala mu zyskać wyższą pozycję w hierarchii podczas wyboru produktów końcowych. Firmy, które wprowadzają zmiany, szczególnie w obszarach związanych z ekologicznym podejściem, stają się bardziej interesujące dla swoich partnerów biznesowych, klientów końcowych, a także pracowników. Widać to wyraźnie, zwłaszcza wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia na rynku pracy, dla których obszar odpowiedzialności ESG, w tym transformacji energetycznej, jest niezwykle istotny.
„Z analizy rynku pracy wynika, że pokolenie rozpoczynających dopiero karierę zawodową wykazuje wyraźne zainteresowanie przedsiębiorstwami silnie angażującymi się w kwestie ekologiczne. Odpowiedzialność względem środowiska naturalnego staje się zatem kluczowym czynnikiem przyciągającym najmłodszych i najbardziej dynamicznych pracowników” - mówi Agnieszka Adamiec.
Badania ManpowerGroup wskazują, że w sektorach energetyki i usług komunalnych, blisko związanych z transformacją klimatyczną, odnotowuje się coraz wyższe zapotrzebowanie na pracowników, sięgające nawet 34 proc.
Transformacja energetyczna nie eliminuje konkurencyjności firm
Powodzenie transformacji nie musi być jednak stawiane w opozycji do konkurencyjności. „Głównym motorem zmian i inwestycji w przedsiębiorstwach jest zysk. Jeżeli udałoby się doprowadzić do sytuacji, w której inwestycje w energetykę odnawialną i efektywność energetyczną będą go przynosić, to nie będzie dysonansu między osiąganiem celów ekonomicznych i klimatycznych” - mówi Małgorzata Eull.
Koszty wynikające z dostosowania się do nowych wymogów i regulacji mogą być wyzwaniem, szczególnie dla sektora MŚP. Jednocześnie obecnie istnieje szereg instrumentów finansowych i modeli biznesowych, które mogą wspierać firmy w procesie transformacji. Środki z nowego budżetu unijnego czy fundusze takie jak FENG służą do wsparcia transformacji energetycznej i innowacji. Innego wsparcia może udzielić Bank Dekarbonizacji Przemysłu, którego stworzenie zapowiedziano w kompasie konkurencyjności, czy skorzystanie z instrumentów własnych banków, takich jak kredyty inwestycyjne.
„Firmy, które mają dobre projekty, są odpowiednio przygotowane i chcą realizować takie działania, na pewno znajdą swój sposób na finansowanie” - podkreśla Agnieszka Durlej.
Nowe umiejętności poszukiwane
Zmiany muszą nastąpić także w podejściu uczestników rynku i w edukacji z obszaru zrównoważonego rozwoju. Dlatego tak ważne są wymagane na rynku umiejętności i kompetencje pracowników, pozwalające wspierać realizację celów zrównoważonego rozwoju i rozwijać zielone technologie.
„Nowe kompetencje na rynku pracy są bardzo potrzebne. Szczególnie te związane z analityką i raportowaniem ESG. Jednocześnie ważne są też wszystkie role techniczne” - zauważa Agnieszka Adamiec.
Jak wskazują ekspertki, sukces zależy również od zaangażowania przedstawicieli wszystkich sektorów gospodarki, a także od gotowości społeczeństwa do zmiany zachowań konsumenckich. Jak pokazały wyniki najnowszego badania klimatycznego Fundacji E.ON, świadomość ekologiczna społeczeństwa jest wysoka, a to stanowi solidną podstawę do przyszłych działań.
Konkurencyjna i sprawiedliwa transformacja energetyczna to złożony proces, jednak jej przeprowadzenie jest możliwe - i wręcz konieczne. Wymagać będzie od uczestników rynku gotowości do zmiany mentalności i odwagi w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań. Kluczem do sukcesu może okazać się współpraca międzysektorowa połączona ze wsparciem finansowym i regulacyjnym ze strony państwa.
Źródło informacji: E.ON
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.06.2025, 11:04 |
Źródło informacji | E.ON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Konferencja prasowa pt. „Premiera marki Team Poland”
Termin: 07.07.2025, godz. 12:00- 08.07.2025, 14:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Grupa PFR
-
Pracodawcy apteczni zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan apelują o przywrócenie praworządności na rynku aptecznym poprzez sprawne wdrożenie wyroku TSUE
Wyrok TSUE w sprawie zakazu reklamy aptek powinien doprowadzić do przyjęcia takich rozwiązań prawnych, które umożliwią pacjentom swobodny dostęp do informacji o ofercie apteki, a właścicielom aptek - komunikację o tej ofercie, między innymi o dostępnych usługach. Dalsze naruszanie swobód traktatowych i standardów normatywnych Unii może zakończyć się nałożeniem na Polskę kar pieniężnych - przekonywali uczestnicy śniadania prasowego pt. „Zakaz reklamy aptek - praktyczne implikacje wyroku TSUE”.- 08.07.2025, 14:34
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PharmaNET
-
Image
Ekovoltis dostarczy energię elektryczną dla LG Electronics - podpisano dwuletnią umowę
Ekovoltis, spółka należąca do grupy firm Michała Sołowowa i specjalizująca się w dostawach energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł, podpisała dwuletnią umowę z LG Electronics - globalnym liderem branży technologicznej. Kontrakt obejmuje dostawę energii dla zakładu produkcyjnego w Mławie, będącego największym obiektem produkcyjnym LG w Europie.- 08.07.2025, 12:26
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Media Forum
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ