Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Platforma Autenti służy do zdalnego podpisywania dokumentów za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, czyli smartfona, tabletu czy komputera. Dzięki temu możemy w szybki i prosty sposób podpisać każdy dokument z biura, z domu, czy nawet z urlopu. Dokumenty podpisywane w ten sposób są wiążące prawnie zarówno w Polsce jak i w UE” – mówi Przemek Kondraciuk z Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.
Jest to pierwsza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej tego rodzaju wspólna inwestycja banków, które na co dzień ze sobą konkurują. Przeprowadzona przez nie – wraz z dwoma funduszami Venture Capital – inwestycja w spółkę Autenti, ma jej umożliwić dalszy rozwój platformy podpisu elektronicznego oraz ekspansję na inne rynki europejskie.
Rozwiązania proponowane przez Autenti przyczynią się do automatyzacji procesów wewnętrznych, usprawnienia obiegu dokumentów w banku oraz będą miały korzystny wpływ na środowisko naturalne.
„Dziś wszystkie dokumenty powstają w sposób cyfrowy, dlatego trzymanie się tradycyjnych sposobów ich zatwierdzania – przez parafowanie każdej strony i podpisywanie każdego egzemplarza umowy kredytowej, wniosku o założenie lokaty i każdego innego dokumentu – nie ma sensu” – tłumaczy Grzegorz Wójcik, CEO Autenti. Jak podkreśla, „tradycyjny obieg dokumentów powoduje niepotrzebne zużycie ton papieru”. Jak ocenia, to jest olbrzymia wygoda dla firm, banków i klientów. „Ale też kolosalna oszczędność czasu i pieniędzy” – dodaje.
Jak mówi, „Autenti liczy na to, że dzięki współpracy z wieloma bankami” podpis elektroniczny „to będzie standard na polskim rynku”. „To jest wygoda” – podkreśla Wójcik.
PKO BP, Alior Bank oraz BNP Paribas, które zainwestowały w Autenti, reprezentują łącznie ok. 30 proc. aktywów polskiego sektora bankowego. Ich przedstawiciele zapewniają, że pragną zainteresować tym projektem pozostałe instytucje finansowe działające na polskim rynku. Współpraca może wesprzeć stworzenie polskiego standardu zdalnego podpisywania i cyfrowego obiegu dokumentów, a tym samym rozwój proekologicznych rozwiązań w tym zakresie.
To kolejny, po utworzeniu Polskiego Standardu Płatności, czy Polish API, przykład, który pokazuje, że współpraca krajowych banków w różnych obszarach i modelach pomaga tworzyć rozwiązania korzystne dla klientów i całej gospodarki.
Według prognoz w 2023 roku globalny rynek podpisów elektronicznych będzie wart 5,5 mld dolarów. Analizy rynku podpisów elektronicznych pokazują, że to sektor bankowy ma największy potencjał do wykorzystania rozwiązań związanych z cyfrowym obiegiem dokumentów.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 14.02.2020, 13:28 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |