Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Nie da się ukryć, że wyzwania, jakie stoją przed Unią Europejską w kontekście zjawisk migracyjnych, będą determinowały politykę Brukseli i poszczególnych krajów członkowskich UE przez najbliższe lata. Czy Europę czeka podział, czy będzie zamykać swoje granice, czy idea Wspólnoty może zostać raz na zawsze pogrzebana? Na te pytania i na wiele innych dotyczących europejskiej polityki, spraw społecznych, biznesu będą odpowiadać eksperci już 30 września podczas jubileuszowego, V Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.
Tematem wiodącym tegorocznego Forum będzie: "Europa wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych". Wśród 1100 gości z całego świata pojawią się m.in. Donald Tusk, Jeffrey Sachs, Maroš Šefčovič, Salvatore Babones i Luciano Floridi.
Po siedmiu miesiącach morderczych negocjacji z Grecją Unii udało się załagodzić ostry kryzys w strefie euro. Zaledwie jednak przycichł gorący temat Grexitu, Stary Kontynent stanął przed kolejnym poważnym problemem: największym napływem uchodźców od czasów II wojny światowej. Pilne wypracowanie wspólnej polityki migracyjnej, a przy okazji również wspólnej polityki bezpieczeństwa, to największe wyzwanie dla UE od czasów rozszerzenia na Europę Wschodnią. Rada Unii Europejskiej zadecydowała o relokacji uchodźców na poszczególne kraje członkowskie wbrew woli części krajów Europy Środkowej. Po raz pierwszy w historii UE decyzję ważną z punktu widzenia suwerenności państw podjęto na drodze głosowania. Zdaniem niektórych ekspertów wymowa tej decyzji jest oczywista i może doprowadzić do radykalnych zmian na mapie UE, a przede wszystkim może to być dla Brytyjczyków impuls w kierunku Brexitu. Polska stanęła po stronie Niemiec i zdecydowała się poprzeć decyzję o relokacji uchodźców.
"Jeśli oblejemy ten egzamin, zagrożony zostanie jeden z fundamentów wspólnej Europy: otwarte granice - mówi Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan, organizatora EFNI.- Aby sprostać sytuacji, musimy przemówić jednym głosem. Jako jeden z członków europejskiej pierwszej ligi powinniśmy aktywnie uczestniczyć w wypracowaniu takiego konsensusu. Dlatego tradycyjnie już wszystkie dyskusje podjęte na Europejskim Forum Nowych Idei znajdą swoje odzwierciedlenie w Rekomendacjach dla władz Unii Europejskiej" - dodaje Bochniarz.
Gospodarka europejska wobec nowych wyzwań społeczno-politycznych
W tym roku EFNI dużo czasu poświęci kryzysowi migracyjnemu oraz konfliktom wokół Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, a także za naszą wschodnią granicą - na Ukrainie.
Pojawi się również jeden z najważniejszych wątków światowej debaty ekonomicznej: temat nierównej dystrybucji dochodów. Zaproszeni eksperci będą zastanawiać się, czy nierówności uniemożliwią odbicie się także europejskiej gospodarce.
"Analizując nasze tegoroczne tematy z perspektywy biznesu, będziemy zastanawiać się, czy to, co niektórzy politycy przedstawiają jako zagrożenia, możemy przekuć w szansę i jak na tym, w czym niektórzy upatrują końca, budować nowy początek" - komentuje Bochniarz.
W sumie w programie EFNI 2015 organizatorzy zaplanowali blisko 70 godzin wydarzeń merytorycznych. Główną oś stanowić będzie pięć sesji plenarnych. Omawiane podczas nich tematy zostaną następnie pogłębione podczas kilkunastu paneli dyskusyjnych i licznych debat, w tym popularnych dyskusji w ramach debat nocnych, czyli "Rozmów nocnych marków".
Wybitne umysły w jednym miejscu
Ożywionej wymianie myśli podczas Forum sprzyjać będzie obecność wielkich nazwisk współczesnej Europy i świata, w tym wybitnych ekspertów i wpływowych polityków. Wśród ponad 150 tegorocznych panelistów i gości Forum pojawią się takie nazwiska jak: Jeffrey Sachs - jeden z najbardziej wpływowych ekonomistów świata i współautor polskiej transformacji, Donald Tusk - przewodniczący Rady Europejskiej, Maroš Šefčovič - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej, Norbert Rottgen - przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, Emma Marcegaglia - prezydent BUSINESSEUROPE, Luciano Floridi - profesor Instytutu Internetu z brytyjskiego Oksfordu, Lev Manovich - dyrektor Software Studies Initiative z USA, Fiodor Łukianow - redaktor naczelny pisma "Russia in Global Affairs" z Rosji, Lutz Finger - dyrektor działu Data Science w LinkedIn w USA, Salvatore Babones - amerykański profesor socjologii na Uniwersytecie w Sydney czy Olivier Roy - profesor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.
Pełna lista panelistów i gości EFNI 2015 dostępna jest na stronie internetowej Forum: http://efni.pl/lista_panelistow/
EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbędzie się w dniach 30.09 - 02.10.2015 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim będzie pytanie: "Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych".
Więcej informacji: www.efni.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.09.2015, 17:27 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prezes ING Banku Śląskiego: wyniki Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski nie są rewelacyjne PAP
„Wyniki pogarszały się przez okres ostatnich lat, teraz mamy do czynienia z pewną stabilizacją” - podkreślał prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, podczas dyskusji na temat wyników Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski.- 22.11.2024, 11:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom