Newsletter

V Europejskie Forum Nowych Idei już w środę

25.09.2015, 17:27aktualizacja: 25.09.2015, 17:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EFNI
EFNI
Nadchodzi czas próby dla wspólnej Europy.

Nie da się ukryć, że wyzwania, jakie stoją przed Unią Europejską w kontekście zjawisk migracyjnych, będą determinowały politykę Brukseli i poszczególnych krajów członkowskich UE przez najbliższe lata. Czy Europę czeka podział, czy będzie zamykać swoje granice, czy idea Wspólnoty może zostać raz na zawsze pogrzebana? Na te pytania i na wiele innych dotyczących europejskiej polityki, spraw społecznych, biznesu będą odpowiadać eksperci już 30 września podczas jubileuszowego, V Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Tematem wiodącym tegorocznego Forum będzie: "Europa wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych". Wśród 1100 gości z całego świata pojawią się m.in. Donald Tusk, Jeffrey Sachs, Maroš Šefčovič, Salvatore Babones i Luciano Floridi.

Po siedmiu miesiącach morderczych negocjacji z Grecją Unii udało się załagodzić ostry kryzys w strefie euro. Zaledwie jednak przycichł gorący temat Grexitu, Stary Kontynent stanął przed kolejnym poważnym problemem: największym napływem uchodźców od czasów II wojny światowej. Pilne wypracowanie wspólnej polityki migracyjnej, a przy okazji również wspólnej polityki bezpieczeństwa, to największe wyzwanie dla UE od czasów rozszerzenia na Europę Wschodnią. Rada Unii Europejskiej zadecydowała o relokacji uchodźców na poszczególne kraje członkowskie wbrew woli części krajów Europy Środkowej. Po raz pierwszy w historii UE decyzję ważną z punktu widzenia suwerenności państw podjęto na drodze głosowania. Zdaniem niektórych ekspertów wymowa tej decyzji jest oczywista i może doprowadzić do radykalnych zmian na mapie UE, a przede wszystkim może to być dla Brytyjczyków impuls w kierunku Brexitu. Polska stanęła po stronie Niemiec i zdecydowała się poprzeć decyzję o relokacji uchodźców.

"Jeśli oblejemy ten egzamin, zagrożony zostanie jeden z fundamentów wspólnej Europy: otwarte granice - mówi Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan, organizatora EFNI.- Aby sprostać sytuacji, musimy przemówić jednym głosem. Jako jeden z członków europejskiej pierwszej ligi powinniśmy aktywnie uczestniczyć w wypracowaniu takiego konsensusu. Dlatego tradycyjnie już wszystkie dyskusje podjęte na Europejskim Forum Nowych Idei znajdą swoje odzwierciedlenie w Rekomendacjach dla władz Unii Europejskiej" - dodaje Bochniarz.

Gospodarka europejska wobec nowych wyzwań społeczno-politycznych

W tym roku EFNI dużo czasu poświęci kryzysowi migracyjnemu oraz konfliktom wokół Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, a także za naszą wschodnią granicą - na Ukrainie.

Pojawi się również jeden z najważniejszych wątków światowej debaty ekonomicznej: temat nierównej dystrybucji dochodów. Zaproszeni eksperci będą zastanawiać się, czy nierówności uniemożliwią odbicie się także europejskiej gospodarce.

"Analizując nasze tegoroczne tematy z perspektywy biznesu, będziemy zastanawiać się, czy to, co niektórzy politycy przedstawiają jako zagrożenia, możemy przekuć w szansę i jak na tym, w czym niektórzy upatrują końca, budować nowy początek" - komentuje Bochniarz.

W sumie w programie EFNI 2015 organizatorzy zaplanowali blisko 70 godzin wydarzeń merytorycznych. Główną oś stanowić będzie pięć sesji plenarnych. Omawiane podczas nich tematy zostaną następnie pogłębione podczas kilkunastu paneli dyskusyjnych i licznych debat, w tym popularnych dyskusji w ramach debat nocnych, czyli "Rozmów nocnych marków".

Wybitne umysły w jednym miejscu

Ożywionej wymianie myśli podczas Forum sprzyjać będzie obecność wielkich nazwisk współczesnej Europy i świata, w tym wybitnych ekspertów i wpływowych polityków. Wśród ponad 150 tegorocznych panelistów i gości Forum pojawią się takie nazwiska jak: Jeffrey Sachs - jeden z najbardziej wpływowych ekonomistów świata i współautor polskiej transformacji, Donald Tusk - przewodniczący Rady Europejskiej, Maroš Šefčovič - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej, Norbert Rottgen - przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, Emma Marcegaglia - prezydent BUSINESSEUROPE, Luciano Floridi - profesor Instytutu Internetu z brytyjskiego Oksfordu, Lev Manovich - dyrektor Software Studies Initiative z USA, Fiodor Łukianow - redaktor naczelny pisma "Russia in Global Affairs" z Rosji, Lutz Finger - dyrektor działu Data Science w LinkedIn w USA, Salvatore Babones - amerykański profesor socjologii na Uniwersytecie w Sydney czy Olivier Roy - profesor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.

Pełna lista panelistów i gości EFNI 2015 dostępna jest na stronie internetowej Forum: http://efni.pl/lista_panelistow/

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbędzie się w dniach 30.09 - 02.10.2015 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim będzie pytanie: "Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych".

Więcej informacji: www.efni.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.09.2015, 17:27
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii