Newsletter

W jaki sposób aktualizacja Dencun zmieni warstwę 2 Ethereum: ocena specjalistów CoinEx

07.02.2024, 16:44aktualizacja: 07.02.2024, 16:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

HONGKONG, 7 lutego 2024 r. /PRNewswire/ -- w związku ze zbliżającym się uruchomieniem aktualizacji Cancun-Deneb (Dencun) w sieci głównej, czyli najbardziej wyczekiwanej aktualizacji Ethereum w 2024 r., CoinEx przedstawia najważniejsze elementy upgrade’u.

Proto-Danksharding, bloby, KZG: co kryje się pod maską Dencun

Według specjalistów z CoinEx Dencun ma być dużą aktualizacją Ethereum (ETH), w której uwzględnionych zostanie pięć propozycji zmian (EIP) - dla rynku obecnie najbardziej interesująca jest EIP-4844.

Jej głównym celem jest rozwiązanie problemu skalowalności Ethereum i zmniejszenie kosztów transakcyjnych dla rozwiązań w warstwie 2 Ethereum, co przyniesie bezpośrednie korzyści powiązanym ekosystemom, takim jak L2. Pozostałe ulepszenia to EIP-1153, EIP-4788, EIP-5656 i EIP-6780.

Według najnowszego raportu CoinEx Research główną nowością, jaką przyniesie aktualizacja Dencun, będzie tzw. Proto-Danksharding (czyli EIP-4844). Opcja ta ma zmienić sposób przechowywania przez Ethereum (ETH) informacji potrzebnych do interakcji pomiędzy siecią główną L1 i sieciami L2.

Ethereum (ETH) zyska nową strukturę danych (tzw. blob) do przechowywania danych transakcyjnych przekazywanych z warstwy 2 do warstwy 1.

Jak wyjaśniają specjaliści CoinEx Research, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i niezmienności mechanizmu w Ethereum zastosowane zostaną wielomianowe zobowiązania bitowe KZG.

W skrócie - aktualizacja Dencun spowoduje przyspieszenie i zmniejszenie kosztów transakcji w warstwie 2 dzięki optymalizacji logistyki danych.

Możliwe skutki mniejszych zmian w Ethereum: co mówią specjaliści CoinEx

EIP-4844 to niejedyna zmiana, jaka zostanie wprowadzona w Ethereum w ramach aktualizacji Dencun. EIP-1153 (Transient Storage Opcodes) na przykład zmniejszy zbędne koszty stałe gazu po stronie użytkowników na łańcuchu i deweloperów.

EIP-4788 (Beacon Chain Block Root Submission) przyniesie nowy poziom kompatybilności blockchainów warstwy 2 z EVM. EIP-4788 przewiduje umieszczenie block rootu Beacon Chain w każdym nagłówku wykonawczym bloku, aby EVM miała bezpośredni dostęp do stanu i danych warstwy konsensusu Ethereum.

Z kolei EIP-5656 (MCOPY Opcodes) również obniży niepotrzebne koszty gazu po stronie użytkowników na łańcuchu i różnego rodzaju zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

W jaki sposób aktualizacja Dencun zmieni warstwy 1 i 2 Ethereum: ocena specjalistów CoinEx

Trzon aktualizacji Dencun stanowi zmiana EIP-4844, która bezpośrednio zwiększa przepustowość warstwy 2 i redukuje ogólne koszty transakcyjne poprzez wprowadzenie blobów. Czynniki te z pewnością zwiększą konkurencyjność warstwy 2 Ethereum w stosunku do alternatywnych projektów w warstwie 1.

Według ekspertów CoinEx na uruchomieniu Dencun najbardziej skorzystają takie kategorie w zdecentralizowanych aplikacjach jak derywaty, produkty pochodne płynnego stakingu (LSD), aplikacje stakingowe i mosty.

CoinEx

Założona w 2017 r. CoinEx jest globalną giełdą kryptowalut, której celem jest ułatwienie obrotu kryptowalutami. Platforma ma szeroką ofertę, która obejmuje usługi z zakresu transakcji Spot, Margin, Futures, Swaps, AMM oraz zarządzania aktywami finansowymi, obsługując ponad 5 mln użytkowników w przeszło 200 państwach i regionach świata. Od samego początku istnienia CoinEx w swoich usługach na pierwszym miejscu stawia potrzeby użytkowników. Firma powstała z myślą o kształtowaniu równościowego, bezpiecznego i opartego na wzajemnym szacunku środowiska kryptowalutowego, oferując łatwe w obsłudze produkty i usługi, aby znieść bariery wstępu do świata kryptowalut i otworzyć go dla użytkowników o różnym poziomie doświadczenia.

Źródło: CoinEx Global Limited

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.02.2024, 16:44
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ