Newsletter

W Krakowie rozdano milion złotych dla najlepszych startupów. Polacy wśród zwycięzców EIT Jumpstarter 2022

30.11.2022, 10:44aktualizacja: 30.11.2022, 10:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EIT Jumpstarter
EIT Jumpstarter
Niemal 200 uczestników i 42 startupy walczące o prawie milion złotych. Wśród nich Polacy, wyróżnieni w czterech kategoriach. 29 listopada w Krakowie odbył się wielki finał EIT Jumpstarter organizowany przez Unię Europejską dla najbardziej obiecujących startupów z Europy.

Nagrodę publiczności zdobył polski projekt MaskOFF, reprezentowany przez Zofię Smoleń. Jego celem jest zapewnienie profesjonalnej pomocy osobom cierpiącym na problemy psychiczne. Wykorzystujący sztuczną inteligencję algorytm pozwala na samodzielne zdiagnozowanie stanu zdrowia i dopasowanie specjalisty oferującego odpowiednie wsparcie. Drugi w kategorii EIT Food był startup Ribes Technologies, reprezentowany przez Mirona Marczuka. Projekt ten wpisuje się w ideę zrównoważonego rolnictwa i powstał, aby skuteczniej chronić plantacje krzewów owocowych. Taką samą lokatę (w kategorii EIT Manufactiring) zdobył zespół Lume Label z Agatą Wiencierz na czele. Projekt ten pozwolił na stworzenie innowacyjnej maszyny do sortowania odpadów, dostarczającej czyste frakcje plastiku przeznaczonego do recyklingu. Inny polski startup, Play.air, zapewnił sobie z kolei 3. miejsce w kategorii EIT Health. Jego twórca, Łukasz Zaręba, zaprojektował kontroler oraz aplikację, które przy pomocy atrakcyjnych gier wspierają ćwiczenia logopedyczne i eliminują zaburzenia mowy u dzieci.

W tym roku trofea przyznawane przez EIT zdobyły jednak nie tylko startupy. Uniwersytet Warszawski uznany został najlepszym hubem projektu EIT Food Regional Innovation Scheme (RIS). Stołeczną uczelnię doceniono za jej wkład w podniesienie innowacyjności projektów z sektora rolno-spożywczego zgłaszanych do akceleratora.

Wsparcie od początku

Wielki finał programu EIT Jumpstarter odbył się po raz szósty. Wcześniej uczestnicy konkursu przez siedem miesięcy współpracowali z mentorami, którzy pomagali twórcom innowacji technologicznych w stworzeniu skutecznych biznes planów. Do wielkiego finału zakwalifikowały się 42 najlepsze zespoły, a nagrody przyznano w siedmiu kategoriach: Health, Food, Raw Materials, InnoEnergy, Manufacturing, Urban mobility i New European Bauhaus. Zwycięzcy każdej z nich otrzymali czeki na kwotę 10 tys. euro, a kolejne stopnie podium premiowane były nagrodami w wysokości 7 i 5 tys. euro.

„EIT wspierał uczestników konkursu na wszystkich jego etapach, dzięki czemu wiele zespołów dotarło aż do wielkiego finału. Przyznając nagrody doceniamy profesjonalizm, pracowitość i inspirującą postawę startupów biorących udział w naszym programie” - mówi Anna Mihok-Peli, jurorka EIT Jumpstarter.

Setki projektów z całej Europy

Jury przyznało także nagrody specjalne. Jedną z nich otrzymał bułgarski startup Green Kilometers, wyróżniony tytułem Best X-KIC project obejmującym wszystkie kategorie. Jego twórcy stworzyli system gratyfikacji dla osób, które w ekologiczny sposób pokonują miejskie przestrzenie, rezygnując z samochodów. Mogą one liczyć m.in. na udział w zajęciach artystycznych, otrzymać bilety na wydarzenia kulturalne lub nawet ulgi podatkowe. Inny wyróżniony zespół to FCL działający przy Uniwersytecie w Belgradzie. Pracuje nad niekonwencjonalną metodą zgazowania w produkcji smoły.

„Duże zainteresowanie udziałem w konkursie ze strony zespołów pochodzących z Zachodnich Bałkanów obserwowaliśmy już w poprzednich latach, ale tegoroczna edycja była pod tym względem wyjątkowa. Wielu uczestników z tej części Europy przystąpiło do rywalizacji z doskonale opracowanymi projektami, a część z nich zdążyła jeszcze przed finałem sformalizować firmę” - powiedziała Dora Marosvolgyi, Regional Strategic Innovation Projects Director w EIT Community.

„W ciągu ostatnich sześciu lat w programie EIT Jumpstarter uczestniczyło ponad 750 projektów i wiele z nich odniosło sukces. Część wciąż dopracowuje swoje pomysły na biznes, ale ponad 45 startupów sformalizowało już swoją działalność i kontynuuje rozwój” - dodała Dora Marosvolgyi.

Program Jumpstarter realizowany jest przez Europejski Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Projekt ma pomóc w rozwoju najlepszych startupów w naszej części Europy i umożliwić przekształcenie ich w udane przedsięwzięcia rynkowe.

KONTAKT:

Joanna Broniewska

e-mail: asia@profeina.pl

Źródło informacji: EIT Jumpstarter

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.11.2022, 10:44
Źródło informacji EIT Jumpstarter
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ