Newsletter

W pierwszym dniu EKF w Sopocie rozmawiano m.in. o innowacjach i rynkach kapitałowych

14.06.2016, 13:47aktualizacja: 14.06.2016, 13:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Musimy grać drużynowo (…). Myślę, że to charakteryzuje najbardziej dojrzałe kraje, że właśnie tak drużynowo ze sobą grają" - powiedział podczas wystąpienia inauguracyjnego Europejskiego Kongresu Finansowego wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Jak wyjaśnił podczas poniedziałkowego panelu "Jaka przyszłość Polski w Europie?", w grze drużynowej chodzi o bliskie splecenie ze sobą poszczególnych elementów architektury biznesowej, finansowej i administracji publicznej, promocję eksportu i bardzo mocną współpracę z nauką, czyli z tym, co tworzy innowacje.

"Europejski Kongres Finansowy jest takim apolitycznym i technokratycznym wydarzeniem, które ma na celu rozpoznawanie trendów przyszłości, a więc pełni rolę takiego dużego, bardzo ważnego dla nas think-tanku" - zaznaczył Morawiecki.

Jak dodał, próba rozpoznania kierunków zmian na rynkach finansowych jest bardzo ważna, ponieważ musimy wiedzieć, w którym kierunku te zmiany zmierzają, aby dopasować do tego naszą politykę. "Europejski Kongres Finansowy już od wielu lat buduje takie rekomendacje" - zauważył.

Podczas trzydniowego EKF debaty prowadzone będą w czterech obszarach tematycznych: stabilność systemu finansowego; strategie, biznes i ryzyko na rynkach finansowych; innowacje, internacjonalizacja i nowe technologie oraz finansowanie rozwoju infrastruktury.

Zdaniem obecnego na kongresie wiceprezesa zarządu ds. finansowych PKN Orlen Sławomira Jędrzejczyka, najbardziej palącym tematem są w obecnej sytuacji innowacje. "W przypadku innowacji rozróżniamy trzy obszary rozwojowe: pierwsza musi być myśl, potem jest faza prototypu, a następnie faza wdrożenia. Najbardziej ryzykowna i najtrudniejsza do finansowania jest z reguły faza prototypu. I na ten temat warto rozmawiać" - przekonywał Jędrzejczyk.

Wiceprezes PKN Orlen zapowiedział publikację raportu dotyczącego innowacji, który zostanie zaprezentowany podczas panelu "Jak odblokować potencjał innowacji" w drugim dniu kongresu.

"Nie da się być innowacyjnym bez przedsiębiorczości - przedsiębiorczość to koń, a innowacje to wóz. Nie można pociągnąć tego wozu bez bardzo zdrowego i silnego konia' - podkreślił.

Według niego, aby firma stała się innowacyjna, potrzebna jest zdrowa kultura organizacyjna, nastawiona na element ryzyka, ponieważ innowacje to kwestia akceptacji pewnego poziomu ryzyka. Z kolei Barbara Nowakowska, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, mówiła o tworzeniu sprzyjającego środowiska do rozwijania się startupów.

"Żeby młoda firma mogła rosnąć i osiągać sukcesy, potrzebni jej są inwestorzy. Jest to bardzo ważne zarówno dla jej właścicieli, pracowników, ale również dla rozwoju gospodarki" - powiedziała. Jak zaznaczyła Nowakowska, firmy oprócz finansowania potrzebują silnego wsparcia, którego muszą udzielać wyspecjalizowani inwestorzy.

"Bez tego ekosystemu, bez inwestorów, którzy będą wspierać takie firmy finansowo i merytorycznie, nie ma szans, aby powstawały niezależne silne podmioty z tych młodych startupów" - oceniła.

W pierwszym dniu kongresu rozmawiano również m.in. o relacjach rynku kapitałowego i sektora bankowego. W ocenie przewodniczącego Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) Stevena Maijoora, cały system finansowy staje się bardziej stabilny, gdy silniejszą rolę odgrywa równowaga pomiędzy sektorem bankowym z jednej strony i rynkiem kapitałowym z drugiej.

"Myślę, że Unia Europejska płaci wysoką cenę za posiadanie systemu tak zdominowanego przez banki, który spowodował, że kryzys był tu głębszy niż w innych częściach świata" - mówił.

Kongres, który potrwa do środy, zakończy tradycyjne ogłoszenie rekomendacji w najistotniejszych dla gospodarki obszarach.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 14.06.2016, 13:47
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii