Newsletter

Wiceprezes Grupy Lotos: odczuwamy wyraźne efekty wyeliminowania szarej strefy

07.09.2017, 13:05aktualizacja: 07.09.2017, 13:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Po roku od wprowadzenia przez rząd tzw. pakietu paliwowego, eliminującego luki w przepisach regulujących obrót paliwami płynnymi, Grupa Lotos po raz pierwszy od lat wypłaciła dywidendę.

Jak podkreślił wiceprezes koncernu Jarosław Kawula, jest to efekt m.in. dobrej kondycji przedsiębiorstwa wynikającej z sytuacji na rynku.

"To co widzimy, to wzrost rejestrowanej konsumpcji paliw w Polsce o ok. 15 proc., a w przypadku oleju napędowego to jest już ok. 20 proc. Wcale nie oznacza to, że o tyle wzrosła konsumpcja paliw rok do roku, taka była właśnie skala szarej strefy, która została wyeliminowana" - ocenił wiceszef Grupy Lotos.

Jak podkreślił, dla koncernu oznacza to dosyć istotną zmianę kierunku wysyłek produktów. "Przez wiele lat byliśmy istotnym eksporterem paliw, również oleju napędowego i benzyny, dzisiaj praktycznie całość produkcji z rafinerii w Gdańsku trafia na polski rynek" - oznajmił Kawula.

Dodał, że zmiany na rynku paliwowym wpłynęły na budżety spółek paliwowych, ponieważ rynek krajowy jest bardziej dochodowy, niż eksport, ale w największym stopniu zyskał budżet państwa. "Mówimy o istotnych wpływach z podatku akcyzowego, z podatku VAT i innych wpływach, np. dywidendach. Grupa Lotos po raz pierwszy od wielu lat wypłaciła w tym roku dywidendę" - zaznaczył.

Kawula zwrócił uwagę, że skoro wyraźnie zwiększyła się sprzedaż, znacznie wzrósł też poziom przechowywania obowiązkowych zapasów paliw. Podmioty, które wprowadzają je na rynek, zobowiązane są bowiem do przechowywania rezerw. Ich poziom związany jest ze sprzedażą na rynku w poprzednim roku. Jak zauważył Kawula, ujawniło to zupełnie nieznany dotąd problem, związany z pojemnościami magazynowymi na paliwa i ropę naftową, których zaczyna brakować.

Jak wynika z nowej strategii rozwoju Grupy LOTOS 2017-22, koncern kładzie duży nacisk na wzrost efektywności rafinacji. W tej chwili w rafinerii w Gdańsku realizowany jest skomplikowany projekt EFRA, zmierzający do pogłębienia przerobu ropy naftowej.

W efekcie wdrożenia projektu w miejsce produktów o niskiej wartości, takich jak ciężki olej opałowy, zostaną wyprodukowane paliwa wysokiej jakości, czyli benzyny i olej napędowy.

"Projekt realizowany jest zgodnie z planem, zgodnie z harmonogramem i zgodnie z budżetem. W połowie przyszłego roku spodziewamy się pierwszych efektów. Za rok nasza rafineria stanie się jedną ze zdecydowanie najbardziej nowoczesnych rafinerii w Europie, jak również najbardziej efektywnych pod względem generowanej marży" - podkreślił wiceszef Grupy Lotos.

Władze spółki przekonują, że wzrost produkcji paliw płynnych pozwoli zagospodarować lukę podażową, jaka pojawiła się na rynku w wyniku walki z szarą strefą.

Materiał powstał we współpracy z Grupą Lotos.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 07.09.2017, 13:05
Źródło informacji Centrum Pasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ