Newsletter

Wikia kontynuuje globalną ekspansję, pozyskując 15 mln USD w czwartej rundzie finansowania

28.08.2014, 13:21aktualizacja: 28.08.2014, 13:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Digital Garage i dotychczasowi inwestorzy dadzą Wikii nowy zastrzyk kapitału, podwajając jej wartość rynkową.

SAN FRANCISCO, 27 sierpnia 2014 r. /PRNewswire/ - Wikia, przestrzeń społeczna tworzona przez fanów dla fanów, podała dzisiaj informację o pozyskaniu czwartej rundy finansowania, która potrzebna jej będzie do zwiększenia tempa globalnego rozwoju przy okazji ukierunkowanego wejścia na rynek Japonii i inne rynki w Azji. Do silnej bazy obecnych inwestorów - Amazon, Bessemer Venture Partners i Institutional Venture Partners i innych - dołączy Digital Garage, znacznie podnosząc wartość spółki.

Wikia jest jedną z największych na świecie spółek medialnych, która może pochwalić się bazą ponad 120 mln użytkowników na całym świecie oraz 34 mln stron zawierających tworzone przez fanów treści w ponad 200 różnych językach. Aktualnie w serwisie Wikii działa 400 tys. społeczności miłośników gier wideo, telewizji, filmów, muzyki, komiksów, anime, książek oraz szeroko rozumianych trendów w społeczeństwie. Wikia dociera do tych osób za pośrednictwem serwisu internetowego www.wikia.com oraz szeregu aplikacji mobilnych. Ponadto spółka prowadzi strategiczną i syndykacyjną współpracę z największymi markami na całym świecie, w tym m.in. Warner Bros., Carbine Studios, IGN, IDG i Roddenberry Entertainment. Co więcej, spółka podała ostatnio informację o uruchomieniu przez Sony szeregu najnowocześniejszych aplikacji, które w dużym stopniu syndykalizują treści tworzone przez społeczność Wikia.

Choć z Wikii korzystają konsumenci i najwięksi entuzjaści z całego świata, jak dotąd największe przychody spółka osiąga w Ameryce Północnej i Europie. "Społeczności fanów stanowią nieodłączny element kultury Japonii, a ponadto kraj ten słynie z produkcji gier wideo, anime i mangi - które w wielu przypadkach skupiają wokół siebie największe grupy entuzjastów na świecie i w Japonii - dlatego decyzja o wejściu na rynek japoński jest jak najbardziej logiczna i wpisuje się w strategię globalnej ekspansji Wikii - oznajmił Craig Palmer, dyrektor generalny i prezes Wikii. - Dzięki szerokiej palecie mediów i bogatego doświadczenia na rynku japońskim, które oferują strategiczni inwestorzy pozyskani w czwartej rundzie finansowania, będzie nam dużo łatwiej osiągnąć sukces w Azji".

W czwartej rundzie finansowania Wikii czołową rolę odegrała spółka Digital Garage, znana z inwestowania głównie w spółki wchodzące na rynek Japonii. Do ważniejszych inwestycji, jakie ostatnio zrealizowała, zaliczyć można Twittera. Ponadto oferuje ona rozwiązania z zakresu reklamy i promocji w mediach, a także rozwiązania płatnicze, z których skorzysta Wikia przy okazji uruchomienia swojego serwisu w Japonii.

Doradcą Wikii w zakresie planów wejścia na rynek Azji będzie członek zarządu Digital Garage Joichi Ito, który kieruje Media Lab w Instytucie Technologicznym w Massachusetts (MIT), a także zasiada w zarządzie Sony, The New York Times, Creative Commons i Mozilla.

Obok Digital Garage w czwartej rundzie finansowania Wikii udział weźmie Asuka Investments, spółka należąca do Tsuguhiko Kadokawy, prezesa zarządu KADOKAWA Corporation - jednego z największych w Japonii wydawców anime, komiksów i gier wideo; Tose - szara eminencja na rynku gier wideo, podmiot, który opracował tysiące tytułów jako deweloper first-party dla czołowych wydawców gier wideo w Japonii i na świecie; Suneight - firma inwestycyjna skupiająca się na średnich przedsiębiorstwach, która pomogła Wikii w organizacji japońskiej części inwestycji; Nobuyuki Idei - założyciel Quantum Leaps, firmy konsultingowej inwestującej w nowoczesne spółki prywatne i publiczne oraz udzielającej im doradztwa. Idei obecnie zasiada w zarządzie Accenture i Lenovo, a w przeszłości był dyrektorem generalnym Sony.

W czwartej rundzie finansowania Wikii uczestniczyli też wcześniej pozyskani inwestorzy - Bessemer Venture Partners, Institutional Venture Partners i Amazon.

Wikia

Wikia, społeczna przestrzeń kształtowana przez fanów dla fanów, to serwis skupiający entuzjastów różnych dziedzin rozrywki i kultury i niedościgniona baza ciekawych i aktualnych informacji na temat kultury popularnej, rozrywki i gier komputerowych/wideo. Jest to największy i najlepszy z istniejących serwisów umożliwiających ludziom współtworzenie oryginalnych treści multimedialnych na tematy, na których się znają i którymi się pasjonują. Za pomocą Wikii każdy może stworzyć nową społeczność zajmującą się dowolnym tematem albo przyłączyć się do ponad 400 tys. istniejących grup, czytając tworzone przez jej członków treści albo samemu je uzupełniając i poszerzając. Społeczności Wikii, tworzące treści na ponad 34 mln stron internetowych, stanowią najbardziej wiarygodne źródło informacji w internecie na mnóstwo tematów. Branżowy serwis informacyjny Wikii na temat gier wideo (games.wikia.com) należy do czołówki tego typu stron w Internecie. Spółka ostatnio poszerzyła swoją ofertę serwisów rozrywkowych (movies.wikia.com, tv.wikia.com, books.wikia.com i music.wikia.com), które należą obecnie do najdynamiczniej rozwijających się amerykańskich portali rozrywkowych na świecie. Lifestyle.wikia.com może poszczycić się ponad 75 tys. społeczności piszących na temat mody, jedzenia i techniki.

Założona w 2006 r. przez Jimmiego Walesa spółka Wikia miesięcznie przyciąga ponad 120 mln odwiedzających z całego świata, dzięki czemu notowana jest w rankingach stron internetowych Quantcast Top 25 i comScore Top 80 oraz należy do sieci społecznościowej Nielsen Top 10 (http://www.wikia.com albo @wikia).

Żródło: Wikia

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.08.2014, 13:21
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ