Newsletter

Wsparcie przedsiębiorców w pandemii – ponad 6000 spraw prowadzonych przez Rzecznika MŚP w 2020 r.

25.03.2021, 16:05aktualizacja: 30.03.2021, 12:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W 2020 roku Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prowadziło ponad 6200 spraw w obronie przedsiębiorców. To wzrost o 165% w porównaniu do 2019 r. – wynika z raportu „Wsparcie przedsiębiorców w trakcie pandemii. Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP w 2020 r.”, zaprezentowanego podczas konferencji prasowej.

„Myślę, że w tym trudnym okresie pandemii i ograniczeń stanęliśmy na wysokości zadania. Cały czas jesteśmy z przedsiębiorcami. Bardzo dużo spraw udało się pozytywnie rozwiązać. (…) Obecnie spływa do nas 500 wniosków w tygodniu. Widać, że jest zapotrzebowanie na pracę Rzecznika MŚP” – podsumował konferencję Adam Abramowicz.

Podczas konferencji zaprezentowano najważniejsze informacje z raportu za rok 2020. Wynika z niego, że Rzecznik MŚP prowadził w zeszłym roku ponad 6200 spraw w obronie przedsiębiorców. To wzrost o 165% w stosunku do roku poprzedniego.

Wśród najważniejszych działań Rzecznika MŚP można wymienić m.in.:

- przygotowanie postulatu Rzecznika MŚP do Minister Rozwoju, aby mikroprzedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku składania wniosku o umorzenie mikropożyczki,

- skuteczną interwencję ws. kary pieniężnej dla kosmetyczki za rzekome naruszenie ograniczenia prowadzenia działalności,

- prolongatę terminu zakupu kas online dla branży HoReCa.

„Nasza działalność w zeszłym roku była niezwykle intensywna. To wynikało z trudnego okresu pandemii, a jako Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanąłem przed trudnym zadaniem. Nie zamknęliśmy urzędu ani na jeden dzień. Cały czas byliśmy dostępni do pomocy przedsiębiorcom” – powiedział Adam Abramowicz, rzecznik MŚP na początku konferencji.

Wybrane interwencje i działania Wydziału Interwencyjno-Procesowego:

- przygotowanie raportu nt. systemu SENT,

- interwencja ws. akcyzy na piwa smakowe,

- akcja informacyjno-organizacyjna #RatujBiznes.

W Wydziale Interwencyjno-Procesowym oraz w oddziałach terenowych zarejestrowano 2831 spraw. To wzrost o 153% w stosunku do roku poprzedniego.

„Statystyki pokazują jasno, że rok 2020 był rekordowy w naszej działalności. Związane jest to z tym, że ilość problemów przedsiębiorców z urzędami, i nie tylko, jest bardzo duża” – mówił Jacek Cieplak, zastępca Rzecznika MŚP.

Wybrane wnioski i opinie w Wydziale Prawno-Legislacyjnym:

- Rzecznik MŚP zawnioskował do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o udzielenie wiążącej informacji co do możliwości skorzystania z mikropożyczki również przez tzw. osoby „samozatrudnione”,

- Rzecznik MŚP wystąpił do Ministra Zdrowia ws. obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych z pytaniem, czy planowane są zmiany legislacyjne w celu unormowania tego obowiązku,

- Art. 23 tzw. „ustawy o dobrym Samarytaninie” przewidywał pozbawianie przedsiębiorców pomocy publicznej w przypadku naruszenia ograniczeń epidemicznych. W ocenie Rzecznika MŚP w takiej sytuacji zasadne jest wyjaśnienie w drodze objaśnień prawnych, za naruszenie jakich obostrzeń i w jakich sytuacjach przedsiębiorcy mogą stracić wsparcie.

W zeszłym roku w Wydziale Prawno-Legislacyjnym podjęto 3371 spraw. To wzrost o 231% względem roku 2019.

„Liczba spraw w Wydziale Prawno Legislacyjnym wzrosła lawinowo w 2020 roku. Około 70 proc. spraw pochodzi z wniosków związanych z lockdownem i zamknięciami poszczególnych branż” - podkreślił dr n. pr. Marek Woch, dyrektor generalny w Biurze Rzecznika MŚP.

Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP obejmuje okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.

Pełna wersja raportu do pobrania tutaj: https://rzecznikmsp.gov.pl/sprawozdanie-2020/

Zapis video konferencji prasowej do obejrzenia tutaj: https://www.facebook.com/watch/live/?v=795388767759820&ref=watch_permalink

Źródło informacji: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.03.2021, 16:05
Źródło informacji Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ