Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Na wstępie „dobra” informacja - nie będziemy zszokowani wysokością mandatu. Stawki w Polsce dogoniły te stosowane przez państwa UE, a w przypadku grzywien za prędkość jest u nas nawet drożej.
Podczas jazdy
Zagraniczne fotoradary czy systemy pomiaru średniej prędkości zwykle są mniej liberalne niż te w Polsce. Karę finansową dostaniemy już za jazdę 1-3 km/h więcej niż pozwalają na to przepisy, u nas jest to do 10 km/h włącznie. Na drogach innych krajów UE częściej spotkamy fotoradary i kamery niż u nas, szczególnie mowa tu o Francji i Włoszech. Drogówka w Austrii i Niemczech bardzo rygorystycznie podchodzi do kwestii trzymania dystansu od poprzedzającego pojazdu oraz obowiązku tworzenia tzw. korytarza życia podczas korka oraz wyprzedzania z prawej strony tam, gdzie nie jest to dozwolone.
Co można mieć, a czego nie wolno
Rejestrator wideo: W Austrii za używanie kamerki rejestrującej jazdę grozi mandat nawet 10 tys. euro. W Szwajcarii z kolei jest to obwarowane szeregiem obostrzeń, które powodują, że podróż z rejestratorem jest nielegalna.
Nawigacje z funkcją ostrzegania o radarach: w Austrii, Francji, Niemczech czy Szwajcarii są one traktowane jako antyradar, za co można zapłacić spory mandat - zwykle do 10 tys. euro. We Francji sposobem na obejście tych obostrzeń jest informowanie nie o fotoradarze, ale strefie niebezpiecznej.
Przedmioty na szybie: we Francji, Szwajcarii czy na Słowacji policjanci zwracają uwagę, czy szyba jest „czysta”. Elektronika (np. przypięta nawigacja) może się pojawić, ale tylko na dolnej lub górnej krawędzi przedniej szyby.
Obowiązkowe wyposażenie
Opony zimowe są wymagane we wszystkich krajach alpejskich oraz u naszych południowych sąsiadów (Czechy i Słowacja), szczególnie gdy na jezdni zalega śnieg. Warto, aby ich bieżnik miał minimum 4 mm. W bagażniku powinny znaleźć się również łańcuchy śnieżne, bez nich możemy nie zostać wpuszczeni na niektóre odcinki dróg górskich. Kamizelki odblaskowe są wymagane niemal we wszystkich krajach dla wszystkich osób w kabinie. Z kolei apteczka samochodowa może być potrzebna w Austrii, Czechach, Niemczech czy Słowacji. Choć teoretycznie, zgodnie z Konwencją Genewską, pojazd powinien być wyposażony zgodnie z przepisami kraju jego rejestracji (osoby poruszające się pojazdami zarejestrowanymi w Polsce muszą mieć trójkąt i gaśnicę), to warto dla świętego spokoju kupić dodatkowe wyposażenie. Podobnie sprawa ma się z zapasowymi żarówkami i bezpiecznikami, które są obligatoryjne w Czechach, Francji i Słowacji. Dla własnej wygody i bezpieczeństwa należy zaopatrzyć się w dobrej jakości homologowane żarówki, np. takie jak Philips RacingVision GT200. W razie awarii oświetlenia zwykle sami je wymienimy i będziemy mogli kontynuować podróż.
„Jak widać - niektórych rzeczy nie można mieć, a inne są wręcz obowiązkowe. Przypominamy o tym, aby zweryfikować wyposażenie pojazdu z wyprzedzeniem. Pozwoli to uniknąć niemiłych niespodzianek podczas wyjazdu oraz przepłacania np. za kamizelki odblaskowe lub przeciętnej jakości żarówki w małych, przygranicznych sklepikach” - mówi Wioletta Pasionek, Lumileds Poland.
Źródło informacji: Proautomotive Sp. z o.o.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.02.2023, 11:30 |
Źródło informacji | Proautomotive Sp. z o.o. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Firma Yutong Bus dostarczyła do Ameryki Łacińskiej już 500 szt. nowego modelu vana – V6
- 23.12.2024, 14:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Bezpieczeństwo jest największym luksusem - światowa premiera flagowego modelu Chery TIGGO 9
- 23.12.2024, 13:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
FPP: paragonowa biurokracja kontra cyfrowa rzeczywistość
Pracownicy i pracodawcy muszą gromadzić papierowe paragony, by udokumentować wydatki na posiłki w ramach benefitów żywieniowych, mimo że firmy od dawna stosują znacznie prostszy i nowocześniejszy mechanizm kontroli. Ten zbędny – zdaniem FPP, wymóg szczególnie kontrastuje z podejściem państwa do innych świadczeń społecznych, gdzie beneficjenci nie muszą w jakikolwiek sposób dokumentować swoich wydatków. Federacja Przedsiębiorców Polskich apeluje o naprawę tych przestarzałych przepisów.- 23.12.2024, 12:52
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Federacja Przedsiębiorców Polskich