Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W pierwszym półroczu 2018 odnotowano utrzymujący się wysoki wskaźnik PKB - ok. 5%, co potwierdza dużą dynamikę inwestycji w poszczególnych segmentach rynku. W tym czasie zanotowano rekordową w historii polskiego rynku wartość zawartych transakcji, która wyniosła ponad 3 mld EUR, przy czym największy udział przypadł na segment nieruchomości handlowych - ok 60% wszystkich transakcji na rynku inwestycyjnym.
Dużą dynamikę wzrostu obserwujemy na rynkach magazynowych, gdzie całkowite zasoby powierzchni magazynowych osiągnęły pułap 14,32 mln m2, przy rekordowo niskim wskaźniku pustostanów, który aktualnie wynosi średnio ok. 4 %. Taka sytuacja wzmaga dużą aktywność deweloperów i skłania do podejmowania nowych projektów inwestycyjnych, jak również, co oczywiste, zwiększa ich zainteresowanie nowymi terenami inwestycyjnymi.
W skali całego kraju notuje się stały wzrost wynajętej powierzchni oraz wzrost ilości podmiotów, które podpisują umowy najmu, choć np. rynek powierzchni biurowych w krótkim okresie zanotował spadek wolumenu transakcji o ok. 5 % w porównaniu do analogicznego okresu z roku 2017, natomiast rynek magazynowy powiększył wolumen zawartych transakcji o 16 % w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego.
Prognozuje się, że obroty na rynku inwestycyjnym na koniec 2018 roku będą zbliżone do wysokich obrotów osiągniętych w roku 2017. Warto w tym miejscu odnotować pojawienie się na polskim rynku wielu nowych inwestorów, w tym przede wszystkim funduszy inwestycyjnych i podmiotów zagranicznych.
Stały przyrost całkowitej powierzchni przeznaczonej do wynajmu w segmencie biurowym, mieszkaniowym, magazynowym czy handlowym, przy utrzymującym się na niskim poziomie wskaźników pustostanów, potwierdzają duże zainteresowanie umowami najmu.
Prognozy - dalszy rozwój rynku inwestycji komercyjnych z elementami dostosowania tych inwestycji do występujących uwarunkowań:
Rynek biurowy- aktualny poziom pustostanów to ok. 10-11 %, co sprzyja najemcom w negocjacjach, deweloperzy muszą wykazać się większą elastycznością i otwarciem na nowe podmioty /mniejsze firmy/. Poszukiwanie nowych lokalizacji, w tym w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.
Rynek magazynowy - przewidywane inwestycje w nowych lokalizacjach /poza dużymi aglomeracjami - rejon Polski zachodniej, tereny wschodnie/, magazyny SBU w miastach z dostosowaniem dla małych przedsiębiorców, firm kurierskich, firm handlowych itp.
Dalszy rozwój magazynów w formule BTS. Ogólny wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny będą miały przełożenie na wzrost stawek czynszu /w pierwszym okresie może to dotyczyć przede wszystkim czynszu efektywnego, poprzez zmniejszenie zachęt lub skrócenie okresu zwolnienia od czynszu/.
Henryk Wiewiórski
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.10.2018, 18:08 |
Źródło informacji | WGN Nieruchomości |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |