Newsletter

Za nami Impact’23 - wydarzenie, na którym idee stają się rzeczywistością

12.05.2023, 15:50aktualizacja: 12.05.2023, 15:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

IMPACT CEE (1)
IMPACT CEE (1)
Ponad 600 mówców, 200 godzin prelekcji, tysiące gości z Polski i zagranicy oraz rekordowo długa kolejka do rejestracji gości - sukces tegorocznej edycji kongresu IMPACT’23 w Poznaniu potwierdził jego rosnącą pozycję na mapie kluczowych, corocznych wydarzeń gospodarczo-technologicznych. W debatach, przemówieniach i rozmowach kuluarowych nawiązywano do najważniejszych szans i wyzwań, stojących przed dynamicznie zmieniającym się światem.

Kongres IMPACT zawsze przyciągał wielkimi nazwiskami - w poprzednich latach gośćmi specjalnymi tego najbardziej prestiżowego kongresu ekonomicznego w Europie Środkowo-Wschodniej byli m.in. Yuval Noah Harari czy Hillary Clinton.

Klamrę tegorocznego kongresu IMPACT’23 stanowił środowy występ Nassima Nicholasa Taleba i czwartkowy wywiad z Natalie Portman. Obie te postacie łączy termin „czarny łabędź” (jako stworzona przez wybitnego filozofa definicja niespodziewanych, globalnych wydarzeń oraz tytuł oscarowego filmu z amerykańską aktorką w roli głównej). Jednak obecność Taleba i Portman w stolicy Wielkopolski ma również drugie, głębsze dno: oboje odważnie zabierają głos w najważniejszych dla rozwoju państw i społeczeństw kwestiach, nie unikając trudnych tematów.

„Dobrze jest być ponownie w Polsce po, bez mała, 20 latach. Przez te dwie dekady świat wręcz niewiarygodnie przyspieszył, stawiając przed całymi społeczeństwami bezprecedensowe wyzwania” - powiedział Nassim Nicholas Taleb, amerykański ekonomista i filozof pochodzenia libańskiego.

Dwie książki jego autorstwa („Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń” oraz „Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy”) okazały się światowymi bestsellerami, a terminologia w nich użyta na stałe weszła do codzinnego słownictwa.

Natalie Portman, zdobywczyni Oscara, producentka filmowa oraz aktywistka społeczna, w rozmowie z dziennikarką CNN Rahel Solomon, przypominała o swoich silnych związkach z Polską - jej dziadek ze strony ojca pochodził bowiem z Rzeszowa.

„Gdyby losy mojej rodziny potoczyły się minimalnie inaczej, być może mieszkałabym i pracowała właśnie tutaj” - zauważyła aktorka.

Gwiazda drugiego dnia kongresu IMPACT’23 bardziej niż na swojej osobie koncentrowała się jednak na wizji rozwoju coraz bardziej zglobalizowanego społeczeństwa - bowiem od lat angażuje się ona we wspieranie idei równouprawnienia kobiet i pomoc ofiarom dyskryminacji.

„Kiedy dorastałam, byłam przekonana, że kobiety mają równe prawa i że ta walka została wygrana przez pokolenie mojej mamy. Jednak z biegiem czasu odkryłam, że wciąż jest wiele do zrobienia, nie tylko w zakresie równości płac, ale również w kwestii możliwości, jakie mają kobiety w porównaniu z mężczyznami” - powiedziała Natalie Portman.

Laureatka Oscara, prywatnie matka dwójki dzieci, odwiedziła również Wielkopolskie Centrum Pediatrii, gdzie spotkała się z małymi pacjentami, żeby przeczytać im jedną z bajek jej autorstwa. Książka „Bajki” pióra Portman w przekładzie Michała Rusinka z inicjatywy Impact ukazała się w Polsce jako jedyne europejskie wydanie. Cały przychód ze sprzedaży zostanie przekazany Fundacji TVN na wsparcie polskiej psychiatrii dziecięcej.

Grono wybitnych gości, znanych i docenianych na wszystkich szerokościach geograficznych, którzy w dniach 10-11 maja pojawili się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, było jednak znacznie szersze. Na scenie kongresu IMPACT’23 stanęli m.in. brytyjski historyk i ekonomista Adam Tooze, wieloletnia doradczyni prezydenta Obamy Valiere Jarrett czy charyzmatyczny antropolog i archeolog David Wengrow.

IMPACT’23 to nie tylko przestrzeń dyskusji i rozmowy z najwybitniejszymi ekspertami, naukowcami czy artystami, ale także istotne wydarzenie polityczne. Na kongresie pojawili się m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak czy marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Nie zabrakło również Marka Brzezinskiego, ambasadora USA w Polsce.

Podkreślali oni, że rozpoznawalność i znaczenie kongresu świadczy również o rosnącym potencjale miasta-gospodarza, regionu oraz całej Polski. Europa Środkowo-Wschodnia, ze względu na swoje strategiczne położenie, doświadczenia historyczne, sukcesy ekonomiczne ostatnich lat, przedsiębiorczość obywateli i innowacyjność swych firm, staje się nowym, kluczowym punktem na geopolitycznej mapie globu.

„To, czego potrzebuje teraz wolny świat - to silna jedność i współpraca transatlantycka. Polska zaś jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska. Jest to faktycznie dobrą podstawą - odgrywanie roli interkonektora pomiędzy dwoma największymi filarami stabilności globalnej, wolnym handlem i bezpieczeństwem” - powiedział Prezes Rady Ministrów.

Tradycyjnie kongresowi IMPACT towarzyszył szereg dodatkowych wydarzeń. W ramach inicjatywy Impact Art w kilku punktach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich swoje talenty prezentowali młodzi muzycy. Zorganizowano kolejny Lotto Impact Run, trening biegowy, tym razem w towarzystwie Dawida Tomali, znakomitego chodziarza i mistrza olimpijskiego. Nie zabrakło warsztatów dla przedstawicieli sektora MŚP oraz właścicieli i pracowników innowacyjnych startupów. Całą przestrzeń kongresu zapełniły stoiska polskich i zagranicznych firm, zarówno tych lokalnych, jak i światowych, na których można było zapoznać się z ich produktami, osiągnięciami, pomysłami, wynalazkami.

Ostatnie lata nauczyły Polaków, żeby nieustannie być gotowym na konfrontację z niespodziewanymi wyzwaniami. Podczas tegorocznej edycji kongresu, organizowanego w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę, alarmujących danych klimatycznych czy powszechnego lęku przed kolejnym, globalnym kryzysem gospodarczym, nie brakowało jednak słów pełnych nadziei i optymizmu.

„Myślę, że warto pamiętać, że bardzo wiele wydarzeń w historii świata wydawało się sugerować, że nastąpi jego rychły koniec, a nie nastąpił. Są przed nami wyzwania, takie jak zmiany klimatu czy wejście technologii AI na rynek, ale to nie znaczy, że powinniśmy tracić nadzieję” - stwierdziła Natalie Portman.

Czy jako Polska, Europa i świat uporamy się z problemami i wykorzystamy nadarzające się szanse? Zostanie to ocenione już za rok, na kolejnym kongresie IMPACT w stolicy Wielkopolski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.05.2023, 15:50
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ