Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Panel dyskusyjny „Zmiana pokoleniowa w biznesie”, który odbył się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, dotyczył m.in. zagadnienia fundacji rodzinnych i ustawy o zarządzie sukcesyjnym.
Wojciech Fedoruk, starszy ekspert ds. planowania majątkowego BNP Paribas Wealth Management, komentując nową ustawę o zarządzie sukcesyjnym, przyznał, że „jest to ustawa bardzo dobra, dlatego że rozwiązuje podstawowy problem firm jednoosobowych – czyli kwestię tego, że właściwie wraz ze śmiercią właściciela firma przestaje istnieć”. „Ta ustawa temu przeciwdziała” – powiedział Wojciech Fedoruk.
Dodał jednak, że ustawa „nie jest natomiast właściwym instrumentem planowania sukcesyjnego”. Według eksperta BNP Paribas, nie można oczekiwać od ustawodawcy, że jednym rozwiązaniem prawnym tak skomplikowaną kwestię rozwiąże.
„Ta ustawa praktycznie wymaga od przedsiębiorców jedynie tego, aby ustanowić zarządcę i wpisać go do ewidencji działalności gospodarczej” – zauważył Wojciech Fedoruk.
„Natomiast praktyka pokazuje, że na tę ustawę w kontekście planowania sukcesji nie możemy liczyć z bardzo prostego względu. Załóżmy, że ustanowimy zarządcę i nie zrobimy nic więcej - czyli mamy zarządcę, ale dziedziczą wszyscy spadkobiercy, których jest kilku. Dodatkowo w opisanej sytuacji zakładamy scenariusz idealny, w którym wszyscy spadkobiercy się porozumiewają i znoszą współwłasność przekazując przedsiębiorstwo jednemu ze spadkobierców. Okazuje się, że tak przekazany majątek, przez zniesienie współwłasności, nie może być amortyzowany później przez tego ostatecznego właściciela” – tłumaczył ekspert.
Wojciech Fedoruk odniósł się również to kwestii fundacji rodzinnych. Przyznał, że nie jest przekonany, czy jest to instrument absolutnie niezbędny. „Rzeczywiście pomaga w zaadresowaniu problemu zachowku. Natomiast wydaje się, że na zachodzie fundacje rodzinne powoływane są głównie nie dlatego, żeby się chronić przed zachowkami, ale raczej przed dużymi podatkami spadkowymi, których póki co w Polsce nie ma” – zauważył ekspert BNP Paribas.
Z tej perspektywy fundacje rodzinne są instrumentem, który jest pomocny, ale nie jest on konieczny. „Chociaż jestem przekonany, że jeśli fundacja rodzinna zostanie do polskiego porządku prawnego wprowadzona, to będzie niesamowitym sukcesem. To się wpisuje w taki model sukcesji, który preferują nasi nestorzy - aby sukcesja wyglądała tak, jak sobie zażyczą; najlepiej wszystko dokładnie określić w statucie fundacji i trzymać w zasadzie wodze do końca” – powiedział Wojciech Fedoruk.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.05.2019, 12:39 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
PLL LOT rozszerzają swoją obecność na lotniskach regionalnych, łącząc Kraków z Paryżem-Orly
• Polskie Linie Lotnicze LOT połączą bezpośrednimi rejsami Kraków i Paryż-Orly (ORY).
• Inauguracyjny rejs został zaplanowany na 31 marca 2025 roku.
• Połączenie z Kraków Airport będzie realizowane każdego dnia tygodnia, przez cały rok.
• Otwarcie nowej trasy jest potwierdzeniem planów narodowego przewoźnika na rozwój siatki połączeń również na lotniskach regionalnych.- 21.01.2025, 16:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT
-
Image
Rok 2024 był pomyślny dla międzynarodowej działalności Yutong Bus, przynosząc dalszy rozwój innowacji
Firma odnotowała przełom, a całkowita roczna wielkość sprzedaży osiągnęła 46 918 sztuk, co oznacza wzrost o 28,48% rok do roku.- 21.01.2025, 12:58
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Razem dla życia - Unum i Karol Bączkowski łączą siły
Unum ogłasza współpracę z Karolem Bączkowskim, doświadczonym ratownikiem medycznym. W ramach partnerstwa firma przeszkoli swoich pracowników i agentów z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Spółka została partnerem wydania „Książki o pierwszej pomocy napisanej przez życie” autorstwa Karola Bączkowskiego.- 21.01.2025, 11:56
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Unum Życie TUiR S.A.