Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Panel dyskusyjny „Zmiana pokoleniowa w biznesie”, który odbył się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, dotyczył m.in. zagadnienia fundacji rodzinnych i ustawy o zarządzie sukcesyjnym.
Wojciech Fedoruk, starszy ekspert ds. planowania majątkowego BNP Paribas Wealth Management, komentując nową ustawę o zarządzie sukcesyjnym, przyznał, że „jest to ustawa bardzo dobra, dlatego że rozwiązuje podstawowy problem firm jednoosobowych – czyli kwestię tego, że właściwie wraz ze śmiercią właściciela firma przestaje istnieć”. „Ta ustawa temu przeciwdziała” – powiedział Wojciech Fedoruk.
Dodał jednak, że ustawa „nie jest natomiast właściwym instrumentem planowania sukcesyjnego”. Według eksperta BNP Paribas, nie można oczekiwać od ustawodawcy, że jednym rozwiązaniem prawnym tak skomplikowaną kwestię rozwiąże.
„Ta ustawa praktycznie wymaga od przedsiębiorców jedynie tego, aby ustanowić zarządcę i wpisać go do ewidencji działalności gospodarczej” – zauważył Wojciech Fedoruk.
„Natomiast praktyka pokazuje, że na tę ustawę w kontekście planowania sukcesji nie możemy liczyć z bardzo prostego względu. Załóżmy, że ustanowimy zarządcę i nie zrobimy nic więcej - czyli mamy zarządcę, ale dziedziczą wszyscy spadkobiercy, których jest kilku. Dodatkowo w opisanej sytuacji zakładamy scenariusz idealny, w którym wszyscy spadkobiercy się porozumiewają i znoszą współwłasność przekazując przedsiębiorstwo jednemu ze spadkobierców. Okazuje się, że tak przekazany majątek, przez zniesienie współwłasności, nie może być amortyzowany później przez tego ostatecznego właściciela” – tłumaczył ekspert.
Wojciech Fedoruk odniósł się również to kwestii fundacji rodzinnych. Przyznał, że nie jest przekonany, czy jest to instrument absolutnie niezbędny. „Rzeczywiście pomaga w zaadresowaniu problemu zachowku. Natomiast wydaje się, że na zachodzie fundacje rodzinne powoływane są głównie nie dlatego, żeby się chronić przed zachowkami, ale raczej przed dużymi podatkami spadkowymi, których póki co w Polsce nie ma” – zauważył ekspert BNP Paribas.
Z tej perspektywy fundacje rodzinne są instrumentem, który jest pomocny, ale nie jest on konieczny. „Chociaż jestem przekonany, że jeśli fundacja rodzinna zostanie do polskiego porządku prawnego wprowadzona, to będzie niesamowitym sukcesem. To się wpisuje w taki model sukcesji, który preferują nasi nestorzy - aby sukcesja wyglądała tak, jak sobie zażyczą; najlepiej wszystko dokładnie określić w statucie fundacji i trzymać w zasadzie wodze do końca” – powiedział Wojciech Fedoruk.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.05.2019, 12:39 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Edukacja pracowników i zielone inwestycje: Ferrero Polska stawia na gospodarkę o obiegu zamkniętym PAP
Redukcja zużycia energii elektrycznej o 15,1 proc. i wody o 27,7 proc., a także skokowy wzrost ilości segregowanych odpadów to konkretne sukcesy realizowanej w zakładzie produkcyjnym Ferrero Polska w Belsku Dużym k. Grójca strategii zrównoważonego rozwoju. Zważywszy na wielkość obiektu, mowa tu o ekwiwalencie wpływu na środowisko dużej polskiej miejscowości. Doświadczenia zakładu Ferrero mogą pomóc innym firmom i fabrykom w skutecznym projektowaniu własnych rozwiązań w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).- 28.07.2025, 09:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Krajowy System e-Faktur - nadciąga nieuchronna rewolucja
Najbliższe półtora roku przyniesie rewolucję w dokumentowaniu obrotu przedsiębiorców. Od lutego 2026 r. do stycznia 2027 r. obowiązkiem e-fakturowania objęta zostanie większość działających w Polsce firm, a przebieg tego procesu wciąż niesie ze sobą wiele niewiadomych. Takie zagadnienia, jak awaryjność systemu, efektywność transmisji danych i ich bezpieczeństwo, a także niejednoznaczność nowych przepisów rodzą obawy dotyczące wpływu obowiązkowej e-faktury na procesy sprzedaży i raportowania.- 28.07.2025, 08:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: SGH
-
Image
Multiply Group finalizuje przejęcie Tendam, podwajając wynik operacyjny EBITDA i zwiększając globalny zasięg
• Tendam to druga co do wielkości grupa odzieżowa w Hiszpanii według udziału w rynku oraz jedna z wiodących europejskich grup odzieżowych prowadzących sprzedaż wielokanałową.
• 12 ugruntowanych marek własnych Tendam z sektora artykułów odzieżowych zapewnia różnorodność i międzynarodowy zasięg, jeszcze bardziej pogłębiając obecność Grupy w branżach konsumenckich.
• Transakcja wyceniona na kwotę 5,6 mld AED (1,3 mld EUR) wartości przedsiębiorstwa plasuje Multiply Group jako kluczowy podmiot na globalnym rynku detalicznej sprzedaży odzieży.- 25.07.2025, 11:46
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ