Newsletter

Gdyby w Polsce przyjąć francuskie normy, alarm smogowy trwałby nawet 2 miesiące

07.02.2018, 12:24aktualizacja: 07.02.2018, 12:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polski Alarm Smogowy szacuje, że gdyby w Polsce zastosować obowiązujący we Francji próg alarmowania o smogu, to w 2017 r. w wielu miastach alarm smogowy byłby ogłaszany przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni w roku.

We Francji alarm smogowy ogłaszany jest, gdy średniodobowe stężenie pyłu PM10 osiągnie 80 mikrogramów/m sześc. W Polsce od 2012 r. próg ten wynosi 300 mikrogramów/m sześc., co – alarmują przedstawiciele PAS – jest najwyższym progiem alarmowania o zagrożeniu w Europie, trzykrotnie wyższym niż stosowany np. w Czechach i na Węgrzech.

Działacze wielu organizacji i stowarzyszeń m.in. Polskiego Alarmu Smogowego apelują do resortu środowiska o zaostrzenie tych norm i ustanowienie alarmu smogowego na poziomie, jaki obowiązuje w większości krajów europejskich.

Jak oceniła w środę Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego, tak wysokie progi informowania i alarmowania sprawiają, że informacje władz o fatalnej jakości powietrza rzadko przedostają się do społeczeństwa, a co za tym idzie ludzie nie wiedzą, że powinni podjąć środki ostrożności: nie chodzić na spacery, nie uprawiać sportu na zewnątrz, nie wietrzyć mieszkań, itp.

„Brak informowania i ostrzegania, który jest wynikiem absurdalnie wysokich progów alarmowych, skutkuje na przykład tym, że w czasie, kiedy stężenia zanieczyszczeń są bardzo wysokie, na ulicach polskich miast można spotkać wycieczki przedszkolaków wyprowadzane po to, by się +przewietrzyć+. Ludzie muszą być ostrzegani” – zaznaczyła Dworakowska.

Według badań PAS, gdyby w Polsce wprowadzić obowiązujący we Francji poziom alarmowy dla smogu, to w niektórych miastach stan alarmowy trwałby przez dwa miesiące w roku. Tak byłoby np. w Nowym Targu (62 dni), w Żywcu (60), Nowej Rudzie (56). (PAP)

rgr/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.02.2018, 12:24
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ