Newsletter

Inicjatywa Breakthrough Listen z budżetem 100 mln USD publicznie udostępni dane z niecodziennego poszukiwania inteligentnych form życia w kosmosie

14.04.2016, 11:06aktualizacja: 14.04.2016, 11:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Pierwsze światło" dla sieci teleskopów przeczesujących kosmos. Ogłoszono ogromne poszukiwania w trakcie nadchodzących miesięcy. Dane źródłowe udostępniono do pobrania na witrynie Breakthrough Initiatives.

San Francisco, 13 kwietnia 2016 r. /PRNewswire / - Firma Breaktrhough Initiatives oświadczyła dziś, iż Breaktrhough Listen - inicjatywa o wartości 100 mln USD, mająca na celu znalezienie oznak inteligentnych form życia w kosmosie udostępni całemu światu zbiory danych, pochodzących z obserwacji.

Miesiąc styczeń 2016 r. oznaczał "pierwsze światło" dla Breakthrough Listen, kiedy to rozpoczęto dziesięcioletni okres obserwacji, zapowiedziany w lipcu 2015 r. w Towarzystwie Królewskim w Londynie przez Jurija Milnera, Stephena Hawkinga, Lorda Martina Reesa, Ann Druyan i Franka Drake'a. Przeprowadzono setki godzin obserwacji za pomocą radioteleskopu Green Bank w Wirginii Zachodniej oraz za pomocą automatycznej wyszukiwarki planet w obserwatorium Lick na kalifornijskim wzniesieniu Mt. Hamilton.

Dzisiaj Breakthrough Listen udostępni pierwszy zestaw danych do użytku publicznego na witrynie Breakthrough Initiatives (www.breakthroughinitiatives.org). Dane z teleskopu Green Bank są również dostępne dla użytkowników oprogramowania SETI@home stworzonego przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.

Dotychczasowe obserwacje przeprowadzane przez Breakthrough Listen zawierają większość gwiazd w promieniu 16 lat świetlnych (w tym gwiazd takich jak 51 Pegasi, o których wiadomo, że w ich pobliżu znajdują się planety spoza układu słonecznego) oraz kilka gwiazd w odległości 16 i 160 lat świetlnych. Wśród nich znajdują się gwiazdy podobne do słońca, gwiazdy olbrzymie i szereg gwiazd binarnych. Obserwacje ukierunkowano na 40 najbliższych galaktyk spiralnych, w tym na galaktyki należące do grupy Maffei w kierunku gwiazdozbioru Kasjopeja. Gwiazdy w promieniu 16 lat świetlnych, widoczne tylko z półkuli południowej, na przykład Alpha Centauri, będą obserwowane pod koniec roku za pomocą teleskopu Parkes.

Tegoroczny plan obserwacji dla wszystkich trzech teleskopów został opublikowany i można go znaleźć na www.breakthroughinitiatives.org. Plan obserwacji zawiera:

1. Radioteleskop Green Bank

Wyszukiwanie sygnałów sztucznych o najszerszym zakresie na świecie w pięciu kluczowych próbkach (półkula północna).

- Wszystkie 43 gwiazdy w promieniu 5 parseków, na częstotliwości 1-15 GHz. Pierwsze kompletne badanie SETI (poszukiwanie form życia w kosmosie) w promieniu 5 parseków. Wrażliwe na transmisję fali radiowych na poziomie "przecieków do Ziemi".

- 1 000 gwiazd wszystkich typów spektralnych (OBAFGKM). W promieniu 50 parseków (1-15 GHz).

- Milion pobliskich gwiazd. W 2016 r. pierwszych 5 000 gwiazd; 1 minuta ekspozycji (1-15 GHz).

- Środki 100 najbliższych galaktyk: spiralne, eliptyczne, karłowate, nieregularne (1-15 GHz).

- Gwiazdy egzotyczne: 20 gwiazd białych karłowatych, 20 gwiazd neutronowych, 20 czarnych dziur.

2. Radioteleskop Parkes

Wyszukiwanie sygnałów sztucznych o najszerszym zakresie na świecie w sześciu kluczowych próbkach (półkula południowa).

- Wszystkie 43 gwiazd (w deklinacji południowej) w promieniu 5 parseków, 1-15 GHz. Pierwsze kompletne badanie SETI w promieniu 5 parseków. Wrażliwe na transmisję fali radiowych na poziomie "przecieków do Ziemi|.

- 1 000 gwiazd (południowych) wszystkich typów spektralnych (OBAFGKM). W promieniu 50 parseków (1-4 GHz).

- Milion pobliskich gwiazd (południowych). W latach 2016 - 2017 pierwszych 5 000 gwiazd, 1 minuta ekspozycji (1-4 GHz).

- Płaszczyzna galaktyki i centrum (1-4 GHz).

- Środki 100 pobliskich galaktyk (deklinacje południowe): spiralne, eliptyczne, karłowate, nieregularne (1-4 GHz).

- Gwiazdy egzotyczne: 20 gwiazd białych karłowatych, 20 gwiazd neutronowych, 20 czarnych dziur.

3. Zautomatyzowana wyszukiwarka planet (Automated Planet Finder): Optyczne wyszukiwanie spektroskopowe SETI

Cele zostaną blisko dopasowane do celi radioteleskopu BL Green Bank, z drobnym dostosowaniem z uwagi na o wiele mniejsze pole widzenia automatycznej wyszukiwarki planet. Jej cele to:

- wszystkie 43 gwiazdy w promieniu 5 parseków dostępnych w zakresie teleskopu APF (deklinacja północna -20 stopni),

- 1 000 pobliskich gwiazd wszystkich typów spektralnych, sekwencja główna klas spektralnych OBAFGKM i gwiazdy olbrzymie,

- 100 najbliższych galaktyk (środki, deklinacja północna -20 stopni).

"Breakthrough Listen działa oficjalnie i przeczesuje niebo, poszukując oznak form życia inteligentnego - powiedział Milner. - To kompleksowe działanie, które jest możliwe, dzięki ogromnemu postępowi naukowemu i technologicznemu, którego świadkami jesteśmy od samych początków podobnych starań. Teraz możemy dołączyć do naszych kolegów - prekursorów i zwrócić się do ludzi z całego świata z prośbą o wspólne przeglądanie zebranych przez nas danych i badanie kosmosu wraz z nami".

"Breakthrough Listen już w pełni funkcjonuje - powiedział Pete Worden, dyrektor wykonawczy Breakthrough Initiatives. - Po raz pierwszy uzyskamy kompleksowy wynik badania SETI nad sąsiadami naszej galaktyki. Równie ważne jest również to, że społeczeństwo i eksperci na całym świecie mogą otrzymać dane i pomóc w ich analizie i stwierdzeniu, czy naprawdę jesteśmy sami".

"Breakthrough Listen to duży krok w przód w ramach naszych zdolności do systematycznego przeczesywania nieba w poszukiwaniu dowodów rozwiniętego poziomu życia poza Ziemią - oświadczył Andrew Siemion, dyrektor Centrum Badawczego SETI w Berkeley. - W miarę wzrostu naszej zdolności do przetwarzania danych w ciągu najbliższych miesięcy oraz po udostępnieniu kolejnych danych w sposób znaczący wzrosną możliwości dokonania odkryć".

Dane z teleskopów udostępniono na witrynie internetowej Breakthrough Initiatives (www.breakthroughinitiatives.org). Zostały sklasyfikowane według daty załadowania, nazwy obiektu i innych parametrów. Naukowcy i osoby z zaawansowanymi zdolnościami informatycznymi mają możliwość analizy danych z teleskopów i opracowanie własnego oprogramowania do zarządzania tak ogromnymi i obszernymi zbiorami danych. Każda osoba posiadające komputer lub smartfon może przetwarzać dane Breakthrough Listen za pomocą oprogramowania darmowego SETI@home (http://seti.berkeley.edu/participate). Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley pracuje nad materiałami dydaktycznymi do teleskopów, narzędziami i danymi Breakthrough Listen (http://seti.berkeley.edu/listen).

Breakthrough Listen otrzyma dane z okresu 10 lat z sieci najmocniejszych radioteleskopów oraz teleskopów optycznych, by doprowadzić do kompletnego monitoringu całego nieba pod względem sygnałów. W ciągu jednego dnia jest w stanie zgromadzić więcej danych niż wcześniej w trakcie jednego roku. Potencjał monitorowania będzie 50 razy bardziej wrażliwy, obejmie dziesięciokrotnie większy obszar nieba, pięciokrotnie większe spektrum radiowe, ponadto badanie będzie 100-krotnie szybsze.

Teleskop Green Bank

W październiku w teleskopie Green Bank zainstalowano cyfrowe narzędzia o częstotliwości 1.5 GHz. Modernizacja ta szacunkowo podwoi poprzedni zakres pasmowy urządzenia Green Bank. Zmodernizowany system podwoi również pojemność do zapisu danych w całym obserwatorium Green Bank.

Obserwatorium Lick

Automatyczna wyszukiwarka planet APF w obserwatorium Lick rozpoczęła automatyczne monitorowanie pobliskich gwiazd pod kątem emisji laserowych z możliwych sekwencji technologicznych spoza Ziemi. Teleskop zbadał 130 gwiazd, a wszystkie nieprzetworzone dane są dostępne w archiwum on-line.

Radioteleskop Parkes

Radioteleskop Parkes w australijskiej miejscowości Parkes, znany ze swej roli w umożliwieniu transmisji na żywo z lądowania Apollo 11 na księżycu, dołączy w październiku 2016 do teleskopu Green Bank i automatycznej wyszukiwarki planet APF w Lick. Podczas gdy teleskop Green Bank skupia się na natężonym obserwowaniu obiecujących celi, Parkes podejmie się szerokiego przeczesywania dużych obszarów nieba. Sprzęt do przetwarzania danych do testów i analiz zainstalowano w Parkes w lutym. Dla celów testów i analiz zarejestrowano ograniczoną ilość danych.

SETI@Home

SETI@Home realizowany nieprzerwanie od 1999 roku zaciekawił przez ten okres miliony uczestników. Wolontariusze mogą zarejestrować się na witrynie http://seti.berkeley.edu/participate. Użytkownicy tego bezpłatnego oprogramowania oddają do dyspozycji swoje wolne moce przerobowe, by pomóc w analizie ogromnych zasobów danych, zebranych w ramach astronomicznego poszukiwania inteligentnych form życia.

Dodanie danych z Green Bank ponad dwukrotnie powiększy obszar nieba udostępniony obecnie dla wolontariuszy w ramach projektu SETI@home. Kontynuacja monitorowania w obserwatorium Parkes od października udostępni wolontariuszom całe niebo. Ze względu na stopniowe poszerzanie zakresu obserwacji prowadzonych przez Breakthrough Listen, przedstawiciele szerokiego ogółu społeczeństwa, w tym osoby bez wykształcenia technicznego, mają możliwość uczestniczenia w tym niezwykle fascynującym poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie Czy naprawdę jesteśmy sami w kosmosie?

Kierownictwo projektu:

- Martin Rees, astronom królewski, członek Trinity College, profesor emerytowany kosmologii i astrofizyki na Uniwersytecie Cambridge;

- Pete Worden, prezes, Fundacja Nagrody Breakthrough;

- Frank Drake, emerytowany prezes, Instytut SETI; emerytowany profesor astronomii i astrofizyki, Uniwersytet Kalifornijski w Santa Cruz; pierwszy dyrektor Narodowego Centrum Astronomii i Jonosfery; były profesor astronomii odznaczony nagrodą Goldwina Smitha, Uniwersytet Cornell;

- Dan Werthimer, współzałożyciel i główny naukowiec projektu SETI@home; dyrektor SERENDIP; główny badacz CASPER;

- Andrew Siemion, dyrektor, Centrum Badawcze SETI w Berkeley.

Źródło: Breakthrough Initiatives

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.04.2016, 11:06
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ