Newsletter

E-płatności. Szybkie przelewy to korzyści dla samorządowej administracji

11.07.2016, 14:55aktualizacja: 11.07.2016, 14:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wprowadzenie przez samorządy szybkich przelewów sprawi, że 794 pełnoetatowych pracowników będzie można skierować do innych prac - wylicza Centrum im. Adama Smitha.

"Jeśli e-administracja ma nie być retorycznym chwytem, to musi być konsekwentnie realizowanym kierunkiem - wskazuje prof. dr. hab. Aleksander Surdej. - Przykładem pożądanych i łatwych do wprowadzenia przez administrację rozwiązań jest umożliwienie dokonywania opłat za rozmaite czynności administracyjne i wpłat należnych danin przy pomocy bankowych płatności internetowych" - dodaje.

Chodzi o „płatności za pomocą linku” czyli o wprowadzenie w samorządach możliwości, by uiszczający opłatę na rzecz gminy mógł być przekierowywany do tego banku, w którym posiada konto. Wówczas automatycznie pojawi mu się strona logowania do jego banku, gdzie po wpisaniu loginu i hasła w zleceniu przelewu pojawi się/wyświetli się już kwota, która ma być zapłacona, oraz numer konta i dane sprzedawcy. Jedyne, co należy wówczas zrobić, to potwierdzić zgodę na wysłanie takiej kwoty.

Centrum im. Adama Smitha przeprowadziło badanie potencjału korzyści z wprowadzenia takiego rozwiązania w samorządach. Wyniki przedstawia w raporcie „Szybkie płatności elektroniczne w samorządzie. Studium korzyści dla administracji i obywateli”.

Przyjęto m.in., że każda próba przyporządkowania przelewu do konta osoby w systemie administracji i do właściwego tytułu opłaty tylko na podstawie tytułu przelewu (wpłacający może dokonywać przelewu na rzecz innej osoby) zajmuje urzędnikowi średnio 30 sekund, podczas gdy obsługa konsekwencji jednego błędnego przyporządkowania lub jednej niemożności przyporządkowania przelewu zajmuje urzędnikowi średnio 15 min.

"Wprowadzenie przez samorządy szybkich przelewów sprawi, że 794 pełnoetatowych pracowników administracji będzie mogło zostać skierowanych do innych prac. To przekłada się na 66,5 mln zł oszczędności rocznie" - czytamy w raporcie.

Kto powinien zapłacić za wygodę szybkiego przelewu? "Dobrze by było, aby samorządy oferujące swoim klientom możliwość zapłacenia z wykorzystaniem szybkiego przelewu wzięły na siebie jego koszt. Tym bardziej, że jest spore prawdopodobieństwo, iż zaoszczędzą pieniądze" - sugerują autorzy raportu. Jak podkreślają, dodatkową zaletą byłoby poprawienie wizerunku samorządów w oczach obywateli.

W Chorzowie już od roku geodeci mogą szybkim przelewem płacić za dokumenty wydawane z zasobów urzędu( m.in. mapy, szkice), a miasto pokrywa koszt tej transakcji. W 2015 r. władze Wrocławia uruchomiły możliwość opłacenia lokalnych podatków szybkimi przelewami. Na początek dotyczy to podatku od nieruchomości, rolnego i od środków transportowych, a później także innych.

27 mln Polaków ma dostęp do bankowości internetowej i już teraz 66 proc. z nas płaci rachunki za pośrednictwem Internetu, a w dużych miastach jest to już 78 proc. (dane z raportu serwisu automatycznych płatności bm.pl z 2015 r.).

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.07.2016, 14:55
Źródło informacji Kurier PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ