Pobierz materiał i Publikuj za darmo
The Royal Moscow Ballet to jeden z najlepszych rosyjskich baletów klasycznych. Wielu jego tancerzy ukończyło prestiżowe szkoły baletowe w Rosji, niektórzy tańczyli nawet w osławionym Teatrze Bolszoj. Dzisiaj zespołem kieruje Anatoly Emelianov – dyrektor generalny i choreograf, a także rycerz Orderu Diagilewa, oznaczony „za wkład dla kultury rosyjskiej”. W repertuarze zespołu znajdują się najważniejsze przedstawienia klasyczne: „Jezioro łabędzie”, „Dziadek do orzechów”, „Don Kichot”, „Kopciuszek”, „Śpiąca Królewna”, „Giselle”, „Królewna Śnieżka” czy „Romeo i Julia”, a także choreografie współczesne. Wszędzie, gdzie The Royal Moscow Ballet występuje, a objeżdża ze swymi spektaklami cały świat, zbiera zasłużone brawa.
„Jezioro łabędzie” to klasyczny balet w czterech aktach. Muzykę skomponował Piotr Czajkowski, z kolei libretto napisali: Władimir Biegiczew i Wasilij Gelcer. Autorami choreografii, która okazała się być przebojem po dziś dzień, są: Marius Petipa i Lew Iwanow. Prapremiera legendarnego „Jeziora łabędziego” odbyła się w moskiewskim Teatrze Bolszoj 4 marca 1877 roku. Jest ono najważniejszym przedstawieniem w katalogu moskiewskich tancerzy, nic więc dziwnego, że sceniczną choreografię opanowali do perfekcji. Spektakl w dwóch aktach i czterech scenach opowiada o miłości rycerza Zygfryda do pięknej Odetty. Uczucie burzy jednak podstępne działanie Geniusza Zła pod postacią tajemniczego rycerza. Przychodzi on na bal z Odylią - piękną dziewczyną w przebraniu czarnego łabędzia, która łudząco przypomina jego wybrankę. Zygfryd, myśląc, że jest to Odetta, ogłasza ją wybranką swojego życia. Gdy zdaje sobie sprawę z fatalnej pomyłki, popada w czarną rozpacz i udaje się nad staw. Odetta wspaniałomyślnie mu jednak przebacza, a ich miłość zwycięża. W odróżnieniu do pierwowzoru, adaptacja The Royal Moscow Ballet, jako jedyne przedstawienie w balecie klasycznym, kończy się happy endem. W spektaklu bierze udział ponad 30 tancerzy – najwyższej klasy artystów, którzy mimiką i w ruchem ciała potrafią oddać cały dramatyzm sytuacji głównych bohaterów.
Polska publiczność doceniając profesjonalizm rosyjskich baletmistrzów, szczerze pokochała mistrzów tańca klasycznego w ich ponadczasowym, legendarnym wydaniu. Nic więc dziwnego, że grupa zdecydowała się przyjechać do Polski po raz kolejny. W tym roku „Jezioro łabędzie” będzie można obejrzeć osiem razy w ośmiu miastach w całej Polsce:
4 listopada - ICE Kraków Congress Centre, godz. 16:00 (otwarcie drzwi – 15:00),
5 listopada - Dom Muzyki i Tańca Zabrze, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00),
6 listopada - Hala Stulecia Wrocław, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 17:30),
7 listopada - COS Torwar Warszawa, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00),
8 listopada - Expo Mazury, hala nr 3 Ostróda, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00),
9 listopada - Arena Gdynia, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00),
10 listopada - Klub Wytwórnia Łódź, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00),
11 listopada - Sala Ziemi Poznań, godz. 16:00 (otwarcie drzwi – 15:00).
Uwaga! Początkowo w Krakowie i Poznaniu spektakle miały odbyć się dwukrotnie, jednak ze względów logistycznych przedstawienia o godzinie 20:00 w dniu 4 listopada w ICE Kraków i 11 listopada Sali Ziemi Poznań Congress Center - nie odbędą się. Zakupione bilety podlegają wymianie na spektakl o godzinie 16:00 tego samego dnia. Każdy klient otrzyma informację oraz nowe bilety bezpośrednio od sprzedawcy drogą mailową (Prestige MJM albo eBilet.pl). Bilety zakupione na godzinę 16:00 zachowują swoją ważność.
Bilety można jeszcze kupować za pośrednictwem strony www.prestigemjm.com.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.10.2019, 12:50 |
Źródło informacji | Prestige MJM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ