Newsletter

Parlament Europejski zakręci karuzelą stanowisk w Brukseli i Strasburgu

28.05.2019, 18:35aktualizacja: 28.05.2019, 18:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PE
PE
Na pierwszej sesji plenarnej po wyborach europejskich, na początku lipca, Parlament Europejski wybierze nowego przewodniczącego, 14 wiceprzewodniczących i pięciu kwestorów. Następnie PE zatwierdzi skład Komisji Europejskiej, najpierw jednak wybierze jej następnego szefa.

Wszystkie obieralne stanowiska w PE są obsadzane co dwa i pół roku - raz na początku i raz w połowie pięcioletniej kadencji Parlamentu. Należą do nich stanowiska: przewodniczącego PE, wiceprzewodniczącego, zajmujących się sprawami administracyjnymi kwestorów, przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji oraz przewodniczących i wiceprzewodniczących delegacji. Mandat osób piastujących te funkcje można przedłużyć na drugą kadencję.

Przy obsadzaniu stanowisk Parlament musi wziąć pod uwagę potrzebę zapewnienia sprawiedliwej reprezentacji państw członkowskich i poglądów politycznych.

Oprócz stanowisk w Parlamencie Europejskim, europosłowie zatwierdzają skład Komisji Europejskiej. Wcześniej jednak główny kandydat, nominowany przez Radę Europejską i będący w stanie uzyskać większość w Parlamencie, jest wybierany na przewodniczącego Komisji Europejskiej poprzez głosowanie w PE, które również odbędzie się w lipcu.

Parlament Europejski musi zatwierdzić proponowaną kandydaturę większością głosów. Jeżeli kandydat Rady Europejskiej nie zyska większościowego poparcia Parlamentu, Rada Europejska musi przedstawić innego kandydata. Ma na to 1 miesiąc od głosowania Parlamentu Europejskiego.

Procedurę głównych kandydatów po raz pierwszy zastosowano do wyboru przewodniczącego KE w 2014 r., którym został Jean-Claud Juncker.

PE broni koncepcji kandydatów wiodących, czyli delegowanych przez największe grupy polityczne, która nie podoba się Radzie Europejskiej, bo szefowie państw i rządów woleliby sami zdecydować, kto stanie na czele Komisji.

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyło się posiedzenie Konferencji Przewodniczących, czyli szefa tej izby Antonio Tajaniego oraz przewodniczących grup politycznych. Tematem były rezultaty europejskiego głosowania i kwestia wyboru kandydata na szefa KE.

Jak relacjonował Tajani, większość liderów grup politycznych w PE opowiedziała się za tym, by przywódcy państw UE wybrali szefa KE spośród kandydatów wiodących. Jest ich sześciu, ale w związku z tym, że w całym procesie bierze się pod uwagę wyniki wyborów, największe szanse mają przedstawiciele dwóch zwycięskich frakcji - kandydat z ramienia Europejskiej Partii Ludowej Martin Weber oraz kandydat socjalistów, obecny wiceszef KE, Frans Timmermans.

Również we wtorek na szczycie w Brukseli spotykają się szefowie państw i rządów UE, aby rozpocząć proces nominacji przewodniczącego Komisji, a także szefów innych instytucji UE. Rada Europejska chce zdecydować w sprawie nowych kandydatów w czerwcu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.05.2019, 18:35
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ