Newsletter

Przyjaźń człowieka z instytucją. Najnowsza książka Juliusza Kuleszy, uczestnika powstańczych walk o Redutę PWPW

24.09.2020, 17:40aktualizacja: 24.09.2020, 17:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się spotkanie z Juliuszem Kuleszą, z okazji wydania jego najnowszej książki pt. „Zapamiętane”. To zbiór wspomnień autora, pracownika Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i uczestnika powstańczych walk o Redutę PWPW w sierpniu 1944 roku.

„Zapamiętane” to już 18. książka w dorobku Juliusza Kuleszy, grafika i honorowego pracownika Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Stanowi przekrojowy zbiór wspomnień z różnych okresów życia, uzupełnionych zdjęciami z prywatnych archiwów. Nie brakuje w niej również autorskich ilustracji. PWPW jest wydawcą najnowszej książki Kuleszy.

Humor, chwile zwątpienia, ale także chwile chwały i dumy. Historie poruszone w książce to nie tylko wydarzenia z Powstania Warszawskiego, opisy uczestników walk o Warszawę i Polskę, ale przede wszystkim życie i rodzina autora, prywatne spotkania, futbol, ulice, budynki, zapamiętane miejsca, przyjaciele, a także praca dla PWPW.

Historia wiąże Juliusza Kuleszę z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych jeszcze przed jego urodzeniem - bowiem tam poznali się jego rodzice. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego Kulesza ma zaledwie 16 lat i jako praktykant-rysownik w PWPW postanawia wstąpić w szeregi Armii Krajowej. Walczy w szeregach Wytwórnianego oddziału PWB/17/S.

„Te 130 lat niewoli, które przeżywały nasze poprzednie pokolenia, to wystarczająco dużo, żeby stłumić tożsamość narodową. Porównałbym to do dogasającego ogniska. Powstania, jakkolwiek tragiczne w skutkach nie były, za każdym razem stanowiły podsycenie tego ognia” - tak o swoim dwutorowym podejściu do oceny Powstania opowiadał Juliusz Kulesza.

W trakcie spotkania przeczytano kilka fragmentów najnowszej książki Juliusza Kuleszy zatytułowanej „Zapamiętane”, wśród których znalazły się wspomnienia rodzinne, uzupełnione dużą dawką humoru opowieści z okresu młodości, czasów powojennych, a także historia fascynacji autora piłką nożną oraz stołecznym klubem piłkarskim Polonia Warszawa.

„Zakochałem się w tym klubie jesienią 1938 roku w trakcie derbów Warszawy. Polonia wygrała wtedy z Warszawianką 5:2. To na wskroś warszawska drużyna i wyjątkowy przypadek, kiedy w 1946 roku Polonia Warszawa zdobyła tytuł mistrza Polski nie mając wtedy własnego stadionu” - wspominał Kulesza.

O trudnej sztuce wyboru treści do książki „Zapamiętane” opowiedział jej redaktor, pracownik PWPW, Tomasz Turek. Jego zdaniem główną oś narracji stanowią zawsze osobiste relacje autora z innymi ludźmi. Pomogła w tym zarówno dobra pamięć Juliusza Kuleszy, jak i jego doświadczenie graficzne (Kulesza jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych).

Juliusz Kulesza ps. „Julek” to ostatni żyjący obrońca Reduty PWPW. Z zawodu grafik, z zamiłowania pisarz i historyk. Dokumentowaniem historii Powstania Warszawskiego zajął się już w latach 70. XX wieku. W 2002 roku został awansowany do stopnia porucznika, a w 2018 roku do stopnia kapitana Wojska Polskiego.

Autor wyróżniany i nagradzany niejednokrotnie przez liczne organizacje, instytucje, środowiska kombatanckie za swój wkład w propagowanie wiedzy historycznej, a w szczególności wiedzy o okupacji niemieckiej i Powstaniu Warszawskim, jest również Honorowym Pracownikiem PWPW.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.09.2020, 17:40
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ