Pobierz materiał i Publikuj za darmo
O harmonogramie uroczystości związanych ze sprowadzeniem ze Stanów Zjednoczonych do Ojczyzny szczątków płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyara-Rajchmana poinformowali Sławomir Cenckiewicz, p.o. dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i członek Komitetu Honorowego, którego zadaniem jest sprowadzenie szczątków do Polski oraz Piotr Woyciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.
Sławomir Cenckiewicz przypomniał, że jest "realizacja testamentu, który obaj oficerowie Wojska Polskiego pozostawili" stała się możliwa dzięki wyrokowi Sądu Stanowego Nowego Jorku z 31 października br.
Oto przedstawiony dziennikarzom plan realizacji przedsięwzięcia:
18.11.2016 - ekshumacja Calvary Cemetery Laurel Hill Boulevard,
19.11.2016 - wystawienie trumien w domu pogrzebowym, 207 Nassau Avenue, Brooklyn NY 11222,
20.11.2016 - msza w Katedrze św. Patryka na Manhattanie,
23.11.2016 - przylot trumien do Polski na lotnisko Chopina (godz. 12:45), uroczyste powitanie w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie (godz. 14:00) z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych,
10.12.2016 - msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15 w Warszawie (godz. 10:00); uroczystości złożenia szczątków oficerów w kwaterze żołnierzy 1920 r. na Wojskowych Powązkach (godz. 14:00).
Prezes PWPW S.A. Piotr Woyciechowski stwierdził podczas konferencji, że sprowadzenie obu polskich oficerów "wieńczy rok", który według niego był "niesamowity pod względem uroczystości patriotycznych i wspominania narodowych bohaterów". Przypomniał ceremonie państwowe przypominające takich bohaterów jak Inka, Zagończyk i Łupaszka.
"Zamordowana przez komunistów pamięć o polskich bohaterach zostaje dzięki wspólnemu wysiłkowi odbudowana" - podkreślił Piotr Woyciechowski i zapewnił, że PWPW S.A. będzie starała się brać udział we wszystkich przedsięwzięciach, które - jak powiedział - "zadają kłam propagandzie komunistycznej, a której owoce wciąż odczuwamy i obserwujemy, a także odbudowywać pamięć o polskich bohaterach". Według niego ma to budujący wpływ na postawy wielu Polaków i utrwala wspólnotę narodową.
"Myślę, że cały naród odczuwa pewną przemianę, gdyż wyszliśmy z logiki pedagogiki wstydu i w sposób jawny Polacy zaczęli się odwoływać do najpiękniejszych kart tradycji wojskowej i naszej historii, do żołnierzy niezłomnych, powstańców warszawskich, a także zapomnianych, bo zabitych przez propagandę komunistyczną bohaterów, jakimi byli oficerowie płk. Ignacy Matuszewski oraz mjr. Henryk Floyar-Rajchman" - powiedział w rozmowie z PAP.
Przypomniał jednocześnie, że obaj oficerowie uratowali nie tylko polskie złoto, ale i walory II RP, przez co umożliwili rządowi na uchodźctwie autonomię, funkcjonowanie i finansowanie walki o Ojczyznę przez całą II wojnę światową.
"Już za to należy im się pomnik, niezależnie od ich wcześniejszej działalności w akcjach wywiadowczych, łamaniu szyfrów i kodów radiowych bolszewików w wojnie polsko-bolszewickiej" - stwierdził Piotr Woyciechowski.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. wyprodukowała specjalny banknot okolicznościowy poświęcony płk. Ignacemu Matuszewskiemu oraz druk zabezpieczeniowy poświęcony mjr. Henrykowi Floyar-Rajchmanowi. Banknot promocyjny jest prawie taki sam jak wprowadzone do obiegu, ale nie jest prawnym środkiem płatniczym. Opowiedziana na nim historia wywiezienia polskiego złota cieszyła się dużym zainteresowaniem podczas prezentacji za granicą, a sposób wykonania banknotu przez PWPW S.A. spotkał się z uznaniem ekspertów.
PWPW S.A. przygotowała także specjalny folder, w którym można przeczytać o losach Narodowych Bohaterów. Postać płk. Ignacego Matuszewskiego przypomni wybór jego dzieł w postaci prawie 900-stronicowego tomu. PWPW S.A. pomaga w wydaniu tej książki.
Sensacyjną historię ewakuacji polskiego złota przypomni także film, w którego powstanie Wytwórnia już się zaangażowała.
"Jesteśmy już po decyzji korporacyjnej o wsparciu finansowym fabularyzowanego filmu dokumentalnego właśnie o ewakuacji złota i banknotów PWPW podczas kampanii wrześniowej" - poinformował prezes PWPW S.A. Reżyserem filmu będzie Andrzej Czarnecki, a widzowie TVP obejrzą efekty prawdopodobnie wiosną 2017 roku.
Piotr Woyciechowski zwrócił uwagę, że najbliższe 2-3 lata będą obfitować w kolejne, bardzo ważne wydarzenia patriotyczne, gdyż za dwa lata będzie świętowane stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a w 2020 roku stulecie "cudu nad Wisłą", który - jak powiedział - "uratował Europę i cywilizację chrześcijańską, którą współczesna Europa niestety teraz zdradza i porzuca". Wspomniał także o zbliżającym się 10-leciu katastrofy smoleńskiej.
"Jestem przekonany, że zarząd PWPW wraz z całą załogą, nadal będzie uczestniczył w tak ważnych wydarzeniach, zgodnie z profilem naszej działalności i możliwościami finansowymi" - powiedział Piotr Woyciechowski.
Biogramy oficerów, których doczesne szczątki zostaną sprowadzone do Polski:
Ignacy Matuszewski (ur. 1891 r. w Warszawie - zm. 1946 r. w Nowym Jorku) studiował filozofię w Krakowie, architekturę w Mediolanie i prawo w Dorpacie. Służąc w armii rosyjskiej w czasie I wojny światowej awansował od chorążego do sztabskapitana, następnie walczył w I Korpusie Polskim generała Dowbór-Muśnickiego. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. służył w stopniu majora m. in. w II Oddziale Naczelnego Dowództwa, którego szefem został w 1920 r.
Cztery lata później awansował na stopnień pułkownika. Pracował jako dyplomata w Rzymie, Budapeszcie, w 1931 r. został ministrem skarbu. We wrześniu 1939 r. kierował ewakuacją polskiego złota za granice zaatakowanej przez Niemcy Polski. Po przedostaniu się do Francji nie został przyjęty do formującego się Wojska Polskiego. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych - należał do inicjatorów powołania Komitetu Amerykanów Polskiego Pochodzenia i Instytutu Piłsudskiego, którego był wiceprezesem.
Henryk Floyar-Rajchman (ur. 1893 r. w Warszawie - zm. 1951 r. w Nowym Jorku) studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wybuchu I wojny światowej w 1914 r. służył w 5 pułku piechoty Legionów, a po kryzysie przysięgowym w 1917 r. został zaprzysiężony w Polskiej Organizacji Wojskowej. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. jako kapitan w sztabie I Dywizji Piechoty Legionów. W latach 1928-1931 pełnił funkcję attaché wojskowego RP w Tokio. Od 1933 do 1935 r. był wiceministrem i ministrem przemysłu i handlu.
We wrześniu 1939 wraz z Ignacym Matuszewskim brał udział w ewakuacji polskiego złota. Po przedostaniu się do Francji został przeniesiony do rezerw. W 1941 r. przyjechał do Nowego Jorku, w 1942 zorganizował Zjazd Związku Obrony Narodowej im. Józefa Piłsudskiego. Był współzałożycielem instytutu imienia marszałka. Od 1944 r. wchodził w skład Rady Instytutu, następnie był jego wiceprezesem do roku 1951.
Konferencję prasową w sali Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa o sprowadzeniu szczątków polskich oficerów zorganizowały Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowe Biuro Historyczne oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
Materiał przygotowany we współpracy z PWPW S.A.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.11.2016, 11:07 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ