Newsletter

UE: będzie więcej środków dla młodych bez pracy; dla Polski w br. 75 mln euro

19.05.2015, 13:30aktualizacja: 19.05.2015, 13:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Państwa unijne będą miały w tym roku miliard euro na wsparcie inicjatyw mających poprawić zatrudnienie młodzieży. Decyzję o zwiększeniu zaliczek w ramach inicjatywy na rzecz młodych zatwierdzili ministrowie państw UE.

Propozycję, którą zaaprobowali we wtorek przedstawiciele krajów unijnych zaprezentowała w lutym komisarz ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen. Decyzja ta ma przyspieszyć wdrożenie inicjatywy na rzecz zatrudnienia młodych, która została opracowana głównie z myślą o krajach zmagających się z rekordowo wysoką stopą bezrobocia wśród osób do 25 lat. Budżet inicjatywy, która została przyjęta w 2013 roku, wynosi 3,2 mld euro. Taka sama kwota ma być przeznaczona na ten cel z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Większość programów, które mają być realizowane przez państwa członkowskie w ramach inicjatywy, jest już gotowa, jednak stolice mają trudności z ich wdrażaniem ze względu na brak środków. Właśnie dlatego KE zdecydowała się przyspieszyć wypłacanie zaliczek. Obecnie prefinansowanie zakłada wypłatę 1-1,5 proc. wartości programu, a po przyjęciu propozycji KE zwiększy się ono do 30 proc.

W skali UE oznacza to, że zamiast ok. 67 mln euro państwa członkowskie otrzymają w tym roku na programy walki z bezrobociem wśród młodych miliard euro. Nowe przepisy wejdą w życie dzień po ich publikacji w dzienniku urzędowym UE.

W związku z tym, że program adresowany jest do regionów z bezrobociem wśród młodych przekraczającym 25 procent, w Polsce skorzystać z niego mogą tylko niektóre regiony - 10 z 16 województw. Całkowita kwota, jaka może trafić do naszego kraju, to 252 mln euro, a po przyjęciu propozycji KE w tym roku możemy otrzymać 75,7 mln euro.

W UE obecnie ok. 7 mln młodych ludzi nie pracuje, nie uczy się, ani nie odbywa stażu. (PAP)

stk/ ap/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.05.2015, 13:30
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ