Newsletter

Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi. Wystawa w 300. rocznicę urodzin

24.09.2020, 15:15aktualizacja: 24.09.2020, 15:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum/Portret G.B. Piranesiego autorstwa F. Polanzaniego (1750); kolekcja Adama Broża
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum/Portret G.B. Piranesiego autorstwa F. Polanzaniego (1750); kolekcja Adama Broża
Briefing prasowy dotyczący wystawy odbędzie się 28 września 2020 r., godz. 11.00 w Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Briefing poprzedzi otwarcie wystawy prezentującej ryciny z cyklu „Carceri” („Więzienia”) G.B. Piranesiego (1720-1778), obejmującego szesnaście akwafort. Seria przedstawia fantastyczną wizję więzień i uważana jest za najbardziej interesującą kreację tego artysty. Przez lata doczekała się ona wielu analiz, w których odkrywano kunszt Piranesiego jako artysty-grafika, budowniczego wieloplanowych, architektoniczno-scenograficznych kompozycji oraz wnikliwego obserwatora starożytności, wplatającego w sceny „Carceri” elementy rzymskich artefaktów. Przede wszystkim jednak cykl „Carceri” to jedno z najbardziej tajemniczych dzieł w historii grafiki, posiadające wiele interpretacji odnoszących się do metafizyki, filozofii i literatury.

Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji króla Stanisława Augusta, przechowywanej w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zgromadzony przez władcę zbiór jest największą w Polsce kolekcją prac Piranesich, Giovanniego Battisty i jego syna Francesca, i jedną z największych na świecie. Wyjątkowym walorem kolekcji jest świeżość i doskonała jakość stosunkowo wczesnych odbitek drukowanych w rzymskim warsztacie Piranesiego. Ryciny te, po raz pierwszy pokazywane w Zamku Królewskim w Warszawie, zapowiadają planowane przez Zamek pokazy innych prac graficznych Piranesiego.

Wystawę uzupełnia znakomity portret artysty wykonany przez jego przyjaciela, Francesco Polanzaniego, zw. Felice w 1750 r. Wizerunek ten, tak samo jak cykl „Carceri”, zawiera wiele znaczeń symbolicznych odnoszących się do twórczości Piranesiego.

Prezentowana w Zamku Królewskim w Warszawie wystawa wpisuje się w przypadający 4 października, obchodzony właśnie na całym świecie jubileusz 300. urodzin artysty. Wystawa czynna jest w Sali Dwusłupowej Zamku Królewskiego w Warszawie do 5 stycznia 2021 roku.

Kurator wystawy: Tomasz Jakubowski; współpraca: dr hab. Jolanta Talbierska, kierownik Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.09.2020, 15:15
Źródło informacji Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ