Newsletter

Zlecone: Wektor euroazjatycki – kwintesencja Ducha Astany

14.01.2011, 11:48aktualizacja: 14.01.2011, 11:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Po ponad dziesięcioletniej przerwie odbył się w Astanie długo oczekiwany szczyt OBWE, w którym wielu polityków i ekspertów pokładało duże nadzieje. Pierwszy szczyt tysiąclecia był niezwykle ważnym wydarzeniem nie tylko dla Kazachstanu, lecz także w historii całej organizacji.

W zorganizowanym w Astanie 1-2 grudnia szczycie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie udział wzięły 73 oficjalne delegacje państw członkowskich i partnerów OBWE, a także przedstawiciele największych organizacji międzynarodowych oraz regionalnych – ONZ, UE, WNP, EaWG, SOW, OUBZ i innych.

Pierwszego podsumowania kazachskiego przewodnictwa dokonał Marc Perrin de Brichambaut, sekretarz generalny OBWE. Podkreślił on, że we wszystkich oświadczeniach i przemówieniach wygłaszanych w Astanie przewija się wyraźnie kwestia przestrzeni euroatlantyckiej i euroazjatyckiej. "Jest to ważna korzyść wynikająca z przewodnictwa Kazachstanu w OBWE – uważa sekretarz generalny Organizacji. Według niego, OBWE przykłada wielką wagę do swojej azjatyckiej części składowej. - Wielu gości, którzy przybędą na szczyt OBWE będzie odkrywać dla siebie Kazachstan i Astanę, która przecież znajduje się w samym środku Eurazji. Myślę, że będzie to dla nich dobra okazja do poszerzenia horyzontów i wymiany poglądów tak, by mogli zrozumieć, że między Europą i Azją istnieje bardzo silny związek nie tylko związany z sytuacją w Afganistanie, lecz także ze względu na postęp osiągnięty przez kraje Azji Środkowej" – powiedział Marc Perrin de Brichambaut.

Szczyt OBWE w Astanie zakończył się przyjęciem dokumentu podsumowującego – "Deklaracji Astańskiej: ku wspólnocie bezpieczeństwa". Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podsumowując szczyt w Astanie, podkreślił, że przyjęcie tego dokumentu to historyczny sukces, który rozpoczyna nowy etap funkcjonowania OBWE i spełnia nadzieje narodów na "bezpieczniejszy, lepszy świat". "Dziś w Astanie zakończyliśmy trudny etap w historii naszej Organizacji. W nowych warunkach historycznych Duch Helsinek zmartwychwstał. Jestem pewien, że wektor euroazjatycki może dać silny impuls rozwojowi OBWE, przybliżyć Wschód i Zachód, Północ i Południe, jeśli chodzi o sposoby rozumienia kluczowych zagadnień międzynarodowych. W tym właśnie widzę kwintesencję Ducha Astany" – oświadczył Nazarbajew.

Podsumowując szczyt przywódcy Francji i Niemiec uroczyście oświadczyli, że kryzys zaufania wobec OBWE został przełamany, i że przyszedł czas przenieść wzajemne stosunki na nowy poziom. "Decyzje, które przyjęte zostały w Astanie sprzyjają połączeniu wysiłków wszystkich kluczowych graczy – państw i organizacji - na przestrzeni od Vancouver po Władywostok. Ich wspólne działania powinny zmierzać do osiągnięcia najważniejszego celu – umocnienia bezpieczeństwa i wypracowania wspólnej strategii przeciwdziałania wyzwaniom i zagrożeniom – podsumował Marc Perrin de Brichambaut. - Szczyt OBWE w Astanie dał nam szansę ponownego przystąpienia do budowy 'wspólnego europejskiego domu'. I to budowy, która nie zaczyna się od zera. Solidny fundament powstał w 1975 roku w Helsinkach i w 1990 roku w Paryżu. To już mamy. W ciągu ostatnich dziesięcioleci fundament ten nieco się nadkruszył między innymi dlatego, że zabrakło koniecznego nadzoru na najwyższym szczeblu. Na szczycie w Astanie pojawiła się szansa nie tylko umocnienia tej bazy w interesie wszystkich mieszkańców 'wspólnego domu', lecz także budowy kolejnych pięter. Nowy dom powinien być zarówno odporny na wstrząsy wewnętrzne, jak i oprzeć się wpływom z zewnątrz" - dodał.

W opinii wielu zagranicznych ekspertów, kazachskie przewodnictwo w OBWE dało Organizacji nowe siły i możliwości aktywniejszego działania. Ważnym osiągnięciem Republiki Kazachstanu stało się jej aktywne uczestnictwo w promowaniu "Procesu z Korfu", otwartego dialogu o przyszłości europejskiego bezpieczeństwa skierowanego na podsumowanie wspólnych osiągnięć, potwierdzenie przywiązania do zasad OBWE i odbudowanie mechanizmów reagowania na już istniejące oraz na nowe wyzwania.

Innym ważnym osiągnięciem kazachskiego przewodnictwa była jednogłośna decyzja państw członkowskich OBWE o zwołaniu szczytu Organizacji w Astanie.

Warszawski Ośrodek Studiów Wschodnich, jedna z czołowych polskich instytucji badawczo-naukowych, wysoko ocenił kazachskie przewodnictwo. Według ekspertów Ośrodka "przewodnictwo w OBWE pomogło Kazachstanowi w budowaniu wizerunku odpowiedzialnego członka społeczności międzynarodowej i pozwoliło ukazać w pełni wartościowe cechy charakteru przywódcy kraju – Nursułtana Nazarbajewa. Kazachstan po raz kolejny pozytywnie wyróżnił się wśród państw WNP, a jego inicjatywny (w tym te, które zostały ogłoszone podczas szczytu) mają duże szanse na uzyskanie poparcia społeczności międzynarodowej".

Podczas szczytu Prezydent Kazachstanu wystąpił z propozycją wydzielenia jako oddzielnego obszaru bezpieczeństwa finansowo-gospodarczego OBWE i utworzenia w Astanie Instytutu Bezpieczeństwa OBWE. Instytut ten prognozowałby pojawianie się problemów w kwestiach bezpieczeństwa na całym obszarze OBWE.

W okresie przewodnictwa Kazachstan podkreślał, że przywiązuje dużą wagę do takich zagadnień, jak przeciwdziałanie terroryzmowi i nowym wyzwaniom współczesności, rozwój potencjału tranzytowo-transportowego i pokojowe współistnienie w różnych społecznościach.

Ważnym tematem poruszanym podczas szczytu była kwestia udzielenia pomocy Afganistanowi. Afgański handel narkotykami zagraża bezpieczeństwu całego kontynentu euroazjatyckiego, w tym także krajów położonych w Europie. Konieczne jest skierowanie wysiłków społeczności międzynarodowej na odbudowanie pokoju i – przede wszystkim – gospodarki tego kraju.

W ubiegłym roku Kazachstan przekazał na rzecz Afganistanu około 4 milionów dolarów na odbudowę szkół, szpitali i dróg. W ramach pomocy humanitarnej kraj nasz przesłał do Afganistanu zboże i inne produkty żywnościowe. Przeznaczył także 50 milionów dolarów na wykształcenie tysiąca afgańskich studentów takich kierunków, jak agronomia, medycyna, pedagogika, inżynieria budowlana i inne. To jest realny wkład Kazachstanu w odbudowę Afganistanu.

Jako przewodniczący OBWE Kazachstan twardo trzymał się podstawowych zasad i wartości OBWE, a także strategicznego podejścia i aktualnych priorytetów ogłoszonych 14 stycznia 2010 roku. Jako "polityczny menedżer" OBWE Kazachstan zawsze brał pod uwagę poglądy i interesy wszystkich członków Organizacji i zapewniał równowagę trzech wymiarów OBWE.

Sądzimy, że Kazachstan, jako państwo przewodniczące OBWE, zdołał w pełni odwdzięczyć się za kredyt zaufania, jaki otrzymał od państw członkowskich Organizacji, dać nowy impuls funkcjonowaniu OBWE, osiągnąć bardziej zrównoważone rozłożenie problemów bezpieczeństwa pomiędzy trzy obszary – polityczny, gospodarczy i humanitarny.

W okresie przewodnictwa Kazachstanu z nowym rozmachem ruszyły wewnętrzne reformy w Organizacji, uproszczone zostały mechanizmy uzgadniania najtrudniejszych kwestii, znacząco zmalała liczba wewnętrznych tarć. Jednym słowem, Organizacja stała się bardziej efektywna.

Euroazjatycki wektor rozwoju Organizacji, który w perspektywie pozwoli zbliżyć Wschód i Zachód, Północ i Południe, bez wątpienia jest najważniejszą zasługą kazachskiego przewodnictwa w OBWE. Jednocześnie należy podkreślić, że Kazachstan nie ograniczy się do zadowolenia z tego, co już osiągnięto. Przeciwnie - zamierza utrzymać ten sam kurs także jako państwo przewodniczące w roku bieżącym Organizacji Konferencji Islamskiej.

Pliki graficzne dotyczące tej informacji prasowej znajdują się na portalu Serwisu Informacji Zleconych pod adresem http://siz.pap.pl.

Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.01.2011, 11:48
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ