Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wiosną Komisja przewidywała, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w tempie 3,7 proc., a w przyszłym 3,6 proc. Teraz te wyniki mają być znacznie niższe - odpowiednio o 0,6 i 0,3 punktu procentowego. W 2018 r. PKB ma się zwiększyć o 3,2 proc.
Obniżenie prognozy dynamiki gospodarczej Polski nie wynika ze słabszego stanu gospodarki strefy euro, z którą nasz kraj jest mocno powiązany. Dla eurolandu Komisja zrewidowała bowiem prognozy w górę do 1,7 proc. w tym roku (z 1,6 proc.).
Głównym czynnikiem napędzającym wzrost w Polsce ma być konsumpcja prywatna, wspierana przez coraz szybciej rosnące pensje oraz transfery socjalne. W ocenie Komisji w tym roku spadną za to inwestycje.
"Słabość w inwestycjach wydaje się wynikać głównie z powolnego startu projektów finansowanych przez fundusze strukturalne UE w nowym okresie finansowania, a także z niższej aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw państwowych lub będących pod wpływem państwa, po zmianie rządu pod koniec 2015 r." - czytamy w raporcie na temat Polski.
Inwestycje mają zacząć stopniowo rosnąć od przyszłego roku, wraz z rozkręcaniem się projektów finansowanych z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Eksperci KE wskazują na kilka czynników, które sprzyjają potencjałowi inwestycyjnemu w naszym kraju; są to m.in. wysokie zyski korporacyjne i niskie stopy procentowe. Zwracają przy tym uwagę, że na decyzje inwestycyjne może mieć wpływ "niepewność co do przyszłego kierunku polityki gospodarczej".
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
stk/ akl/ kar/ woj/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.11.2016, 16:59 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |