Newsletter

Konfederacja Lewiatan: koniunktura przemysłu w 2017 r. najlepsza od 6 lat

20.01.2018, 10:16aktualizacja: 20.01.2018, 10:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tak dobrych wyników, jakie uzyskała polska gospodarka w ubiegłym roku nie było od 2011 r. - podkreśliła główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

GUS podał w piątek, że produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w 2017 r. o 6,5 proc. w ujęciu rocznym (ceny stałe), a produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 12,1 proc.

Gdyby nie spadek produkcji sprzedanej w górnictwie i sektorze wydobywczym (o 7,4 proc.), dynamika byłaby jeszcze wyższa. Zdaniem ekspertki, "to właśnie górnictwo jest tym sektorem gospodarki, który regularnie ciągnie polski przemysł w dół. W tym kontekście dziwią dodatkowe wynagrodzenia dla górników, które musiały być wysokie biorąc pod uwagę grudniowy wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw".

Natomiast przetwórstwo przemysłowe wykorzystało dobrą koniunkturę zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą.

"Miniony rok był też udany dla produkcji budowlano-montażowej, która wzrosła w 2017 r. o 12,1 proc. Podobnie jak w przypadku przemysłu, to najlepszy wynik od 2011 r." - oceniła główna ekonomistka Lewiatana.

"Wyniki przemysłu i budownictwa w 2017 r. (a także sprzedaży detalicznej, która w cenach stałych wzrosła o 7,3 proc.) wskazują, że 2017 r. był doskonały dla całej polskiej gospodarki. Można śmiało założyć, że PKB wzrósł w 2017 r. co najmniej o 4,5 proc." - podkreśliła Starczewska-Krzysztoszek.

Ekspertka uważa, że w 2018 r. "przemysł może liczyć na dobrą koniunkturę na rynku unijnym i ogólnie na świecie, a budownictwo – na środki unijne, które wciąż pozostają w zasięgu ręki, a które Polska musi zacząć wykorzystywać na jeszcze większą skalę niż dotychczas". (PAP)

awy/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.01.2018, 10:16
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ