Newsletter

39. Warszawski Festiwal Filmowy za nami. Podsumowanie tegorocznego festiwalu

24.10.2023, 12:56aktualizacja: 24.10.2023, 13:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W tym roku widzowie WFF mogli wybierać spośród 140 filmów z całego świata. „To była edycja post-pandemiczna. Nastąpił ogromny wysyp filmów - nadesłano nam rekordową liczbę 4.800 zgłoszeń ze 111 krajów” - mówi Stefan Laudyn, dyrektor festiwalu.

Film „Cień Catire” Jorge'a Hernandeza Aldany zdobył Grand Prix 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Odbierając Grand Prix reżyser mówił o tym, jak trudne jest robienie filmów w Wenezueli, zwłaszcza jeżeli chodzi o zdobywanie środków na ich produkcję i jak wiele szczęścia i determinacji potrzeba, by to się udało.

Statuetką za reżyserię uhonorowano Davida Oelhoffena za „The Last Men”. W filmie w jednej z głównych ról wystąpił Andrzej Chyra, który podziękował za nagrodę w imieniu reżysera. Reżyser obok podziękowań jurorom wyraził wdzięczność wobec swoich aktorów, którzy powierzyli mu swoje serca, by spełnić wspólne marzenie o zrobieniu tego filmu.

Nagroda specjalna jury trafiła do „I Don’t Love You Anymore” Zdenka Jirasky.

Główna nagroda w Konkursie 1-2 - w którym prezentowane są pierwsze i drugie filmy pełnometrażowe - powędrowała do filmu „Bez powietrza” Katalin Moldovai. Obraz zdobył również nagrody FIPRESCI i Young FIPRESCI.

W konkursie Crème de la Crème zwyciężył film „Osadnicy”. Jurorzy przyznali również wyróżnienie filmowi „IO” Jerzego Skolimowskiego.

Natomiast w konkursie filmów dokumentalnych najlepszy okazał się „Śiatłowstręt” Pavola Pekarcika i Ivana Ostrochovskiego.

Laureatem konkursu „Wolny Duch” został film „Zagadka ognia” Westona Razooli.

Grand Prix w konkursie filmów krótkometrażowych przyznano „Coral” Soni Oleniak. Najlepszym krótkometrażowym filmem aktorskim okazał się „Picture Day” Kelly Pike, najlepszą krótkometrażową animacją – „Canard” Elie Chapuis, a najlepszym krótkometrażowym dokumentem – „Empty Hours” Judith Longuet- Marx. Wyróżnienia trafiły do „Echa” Emi Buchwald i „Hedgehog’s Dilemma” Mateusza Rybińskiego.

W trakcie festiwalu odbyła się dyskusja dotycząca perspektyw rozwoju kina ukraińskiego oraz uroczysta prezentacja filmów ukraińskich, które znalazły się w sekcjach konkursowych Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

W pierwszej części ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zvarych mówił o znaczeniu kultury ukraińskiej na arenie międzynarodowej. Maryna Kuderchuk, szefowa Ukraińskiej Państwowej Agencji Filmowej, podzieliła się informacjami na temat aktualnego stanu ukraińskiej branży filmowej oraz planowanego na 2024 rok budżetu na produkcję i dystrybucję.

Już za rok 40., jubileuszowa edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego, do której przygotowania już trwają.

Źródło informacji: Warszawska Fundacja Filmowa

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.10.2023, 12:56
Źródło informacji Warszawska Fundacja Filmowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii