Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W owym zbliżeniu się do Chopinowskiego brzemienia mogą nam dzisiaj pomóc fortepiany z epoki. Niestety, warszawski instrument polskiego twórcy uległ zniszczeniu w trakcie powstania styczniowego, a próbą artystycznego odtworzenia tego momentu jest słynny wiersz Norwida „Fortepian Szopena”. Jedyną szansą stało się zatem zrekonstruowanie warszawskiego fortepianu pochodzącego z warsztatu Fryderyka Bucholtza. Zadania tego podjął się słynny kanadyjski budowniczy fortepianów - Paul McNulty.
Na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina McNulty - prowadzący obecnie warsztat w czeskim Divišovie, gdzie przeniósł się ze Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu najlepszego drewna do konstrukcji instrumentów - przygotował kopię warszawskiego fortepianu Chopina. Proces ten, od momentu ścięcia drzewa, aż po koncertową estradę, zatrzymują w czasie wyjątkowe fotografie Wojciecha Grzędzińskiego zaprezentowane w albumie. Historię instrumentu przybliża specjalistyczny artykuł Beniamina Vogla załączony w wersji polskiej, angielskiej i dodatkowo - japońskiej.
Nietypowy projekt graficzny wznowionego albumu Anny Nałęckiej-Milach prezentujący fortepianowe struny z jednej strony oprawy, z drugiej imitujący młoteczkowy filc, nie tylko pięknie wygląda, ale także niezwykle przyjemnie trzyma się go w dłoni. Potwierdzeniem jej unikatowości niech będzie choćby przyznana autorce projektu Nagroda Honorowa Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie. Książka jest dostępna w w sklepach Instytutu Chopina: stacjonarnych oraz online.
Fascynującą historię powstawania instrumentu opisują jego twórcy także w krótkim filmie dokumentalnym w reż. Piotra Stasika dostępnym na kanale YouTube Instytutu Chopina.
Źródło informacji: NIFC
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.01.2024, 16:11 |
Źródło informacji | NIFC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Do 12 maja trwa nabór VeloTalent. Artyści walczą o stypendium VeloBanku
- 25.04.2025, 10:49
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: VeloBank
-
Image
Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu
- 25.04.2025, 10:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Milanowskie Centrum Kultury
-
Image
Majówka pełna historii – jedyna okazja w roku, aby zobaczyć na żywo Konstytucję 3 Maja 1791 r.
3 maja 2025 r. w 234. rocznicę uchwalenia przełomowego dokumentu - Konstytucji 3 maja 1791 r. - uznawanego za pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję o charakterze demokratycznym, odbędzie się specjalny pokaz oryginałów tego dziedzictwa dokumentacyjnego dla szerokiej publiczności. Manuskrypt będzie można podziwiać w godz. 12.00-16.00 w Pałacu Raczyńskich (Archiwum Głównym Akt Dawnych) przy ul. Długiej 7 w Warszawie. „Pokaz Konstytucji 3 Maja to niepowtarzalna okazja, aby zetknąć się z żywym dowodem naszej narodowej tożsamości. Zachęcam wszystkich, nie tylko mieszkańców Warszawy, do osobistego doświadczenia tej historii. Oryginał, przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych od wieków, jest nie tylko dokumentem prawnym, ale przede wszystkim symbolem niezłomnego ducha narodu. Jesteśmy dumni, że możemy go Państwu zaprezentować” - informuje dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.- 25.04.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Archiwa Państwowe
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ