Newsletter

MAC: II edycja warsztatów "Zarządzanie internetem - sprawdź, kto rządzi internetem. Internet dziś i jutro" (komunikat)

30.09.2015, 17:08aktualizacja: 30.09.2015, 17:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Jednolity Rynek Cyfrowy, internet rzeczy, neutralność sieci, a także kwestie tego, jak zarządzanie Internetem wpływa na jego funkcjonowanie, to główne tematy II edycji warsztatów ZARZADZANIE INTERNETEM – SPRAWDŹ, KTO RZĄDZI INTERNETEM. INTERNET DZIŚ I JUTRO”, która odbyła się dziś (tj. 30 września br.) w Warszawie.

W sesji plenarnej pt. „Internet dzisiaj i jutro - jak zarządzanie Internetem wpływa na funkcjonowanie Internetu i sposób, w jaki z niego korzystamy”, otwierającej II edycję warsztatów, uczestniczył Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

- Fakt, że spotykamy się po raz drugi świadczy o tym, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu wielostronne, otwarte i szczere debaty o najważniejszych wyzwaniach i szansach, jakie niesie ze sobą rozwój i upowszechnianie się internetu - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. - Wbrew pozorom w tym przypadku nie mniej ważna niż meritum jest formuła otwartego dialogu pomiędzy osobami reprezentującymi administrację publiczną, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, środowiska naukowe oraz techniczne. W skali globalnej internet zarządzany jest wielostronnie i tak też powinna wyglądać dyskusja o zarządzaniu siecią – zauważył szef MAC.

Dodał, że zarządzanie internetem to nie tylko kwestia technicznych zasobów, lecz także pojęcie, które obejmuje wszystkie zagadnienia związane z rozwojem, upowszechnianiem i korzystaniem z sieci. - Jestem przekonany, że zachodzące obecnie procesy muszą zakończyć się pełnym sukcesem. W przeciwnym razie ryzykujemy osłabienie całego, wielostronnego modelu zarządzania internetem. Jednocześnie jesteśmy zwolennikami zasady „po pierwsze: nie szkodzić”, co oznacza, że naszym celem nadrzędnym powinno być zachowanie i wzmocnienie stabilności, bezpieczeństwa, niepodzielonego i otwartego charakteru sieci - zaznaczył minister Andrzej Halicki.

Z szefem resortu administracji i cyfryzacji zgodziła się Kamila Kloc, zastępca szefa gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Andrusa Ansipa, która stwierdziła, że „zarządzanie internetem powinno toczyć się z udziałem wszystkich jego uczestników i zainteresowanych stron, a udział państwa - ograniczony do minimum”. Przypomniała również, że Komisji Europejskiej zależy na wypracowaniu wspólnego stanowiska w sprawie zarządzania internetem. - Strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego przyjęta w maju tego roku jest przede wszystkim strategią prokonsumencką, nastawioną na redukcję barier na rynku cyfrowym, by to, co już funkcjonuje w realnym świecie - funkcjonowało również w świecie on-line - dodała Kamila Kloc.

W sesji plenarnej wziął udział Jean Jacques Sahel, wiceprzewodniczący ICANN ds. Europy, który przypomniał, że z internetu korzystają codziennie nie tylko miliony użytkowników, lecz i podłączane są miliardy urządzeń. - To dobrze, że sieć się rozwija. Niesie to jednak pewne ryzyko. Dlatego należy działać na rzecz rozwoju zasobów w internecie, nowoczesnych technologii i wykorzystywać je dla rozwoju gospodarki, ale robić to bezpiecznie.

W dzisiejszych warsztatach uczestniczył również Jurand Drop, podsekretarz stanu, odpowiadający w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji za telekomunikację, sprawy społeczeństwa informacyjnego oraz e-administrację. Minister Drop był jednym z panelistów sesji poświęconej Jednolitemu Rynkowi Cyfrowemu i takim kwestiom, jak: rola pośredników, platform internetowych i sharing economy w rozwoju gospodarki elektronicznej oraz społeczeństwa informacyjnego.

Tematyka pozostałych sesji dotyczyła m.in.: prywatności w sieci, internetu rzeczy oraz neutralności sieci.

- Wielostronna „burza mózgów”, jaką niewątpliwe są dzisiejsze warsztaty, pomaga w znalezieniu nowych propozycji i rozwiązań, a takich właśnie wymaga kształtowanie mądrej, odpowiedzialnej i odpowiadającej na potrzeby polityki dotyczącej rozwoju i upowszechniania się internetu - podsumował Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Warsztaty współorganizowane były przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), Internet Society Polska oraz Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN).

* * *

Pierwszą edycję warsztatów zorganizowano 30 października 2014 r. Warsztaty były zorganizowane w modelu wielostronnym, przy współpracy MAC, ICANN, NASK oraz Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Poza częścią ogólną obyło się 6 warsztatów tematycznych, podczas których miała miejsce ekspercka dyskusja na następujące tematy: zmiany w ICANN i IANA, cyberbezpieczeństwo, dostęp do informacji a ochrona prywatności w Internecie, jak działa Internet od kuchni, neutralność sieci, program nowych domen generycznych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób, reprezentujących przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, użytkowników oraz świat nauki.

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów) - organizacja non-profit, podlegająca prawu amerykańskiemu (z siedzibą w Kalifornii). Zdania ICANN to aktualnie nie tylko wykonywanie tzw. funkcji IANA (administrowanie systemem domen i internetowych, koordynacja przydzielania adresów IP, rejestracja protokołów komunikacji), lecz również określanie tzw. polityk dla generycznych i krajowych domen najwyższego rzędu, kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i wiele innych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.09.2015, 17:08
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii