Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wywiad ministra Radosława Sikorskiego dla greckiego tygodnika “To Vima”, 24 sierpnia 2014 r.
„Każdy z 28 krajów UE ma swoją własną perspektywę, choćby ze względów czysto geograficznych. Mimo to Unii udało się wypracować zrównoważone stanowisko w kwestii sankcji wobec Rosji, dzięki solidarności krajów członkowskich” – podkreśla minister Radosław Sikorski w wywiadzie udzielonym greckiemu tygodnikowi „To Vima”.
W rozmowie z red. Angelosem Athanasopoulosem minister przypomina, że polski rząd zrobił wiele na rzecz dobrej współpracy polsko-rosyjskiej, czego najważniejszym przykładem było wprowadzenie małego ruchu granicznego z Obwodem Królewieckim.
„Jednocześnie, nigdy nie udawaliśmy, że wszystkie duchy przeszłości zniknęły. Kiedy Moskwa złamała międzynarodowe standardy i swoje zobowiązania względem Krymu, wielu, którzy wcześniej w to wątpili, przyznało nam rację” – zaznacza minister Sikorski.
Nawiązując do kwestii kształtowania wspólnej unijnej polityki zewnętrznej, szef polskiej dyplomacji podkreśla, że UE może działać efektywnie na tyle, na ile pozwalają jej kraje członkowskie:
„Zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego przez rosyjskich separatystów było przełomem w polityce względem Rosji. Dziś nikt nie ma wątpliwości, kto jest agresorem”. Minister Sikorski dodaje, że podstawowym celem prezydenta Putina jest utrzymanie wpływu w swoim sąsiedztwie i statusu potężnego, liczącego się na arenie międzynarodowej kraju.
„To błędne założenie. Jestem przekonany, że Rosja zyskałaby dużo więcej poprzez pokojową, trwałą współpracę” – komentuje minister.
Jak ocenia szef polskiej dyplomacji, w obliczu kryzysu na Ukrainie NATO zareagowało szybko, zawieszając współpracę wojskową z Federacją Rosyjską i ograniczając kontakty dyplomatyczne. Dodaje jednak, że w obecnej sytuacji kluczowe jest wzmacnianie zdolności obronnych sojuszu, a podstawą do tego jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Minister Sikorski zaznacza też, że działania Rosji przypomniały Europejczykom, jak ważna jest również kwestia bezpieczeństwa energetycznego:
„Wspólne negocjacje cen gazu pozwoliłyby w pełni korzystać z siły przetargowej UE jako jednego z największych konsumentów gazu na świecie.”
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.08.2014, 14:57 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |