Newsletter

PWPW wygrywa proces w sądzie pierwszej instancji o sprostowanie z Dziennikiem Gazeta Prawna

24.11.2016, 17:15aktualizacja: 24.11.2016, 17:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

21 listopada br. Sąd Okręgowy w Warszawie, Sygn. akt XXV C 1632/16, rozpatrzył pozew Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. przeciwko Krzysztofowi Jedlakowi redaktorowi naczelnemu Dziennika Gazety Prawnej o sprostowanie.

Sprostowanie dotyczy opublikowanego 13.09.2016 roku, na łamach DGP artykułu "Najlepsi odchodzą. Kto przygotuje e-dowód?" autorstwa Sylwii Czubkowskiej.

Przed złożeniem pozwu PWPW S.A. zwracała się pisemnie do redaktora naczelnego z wnioskiem o opublikowanie sprostowania. Redaktor naczelny gazety nie widział podstaw do prostowania podanych przez autorkę informacji. Ponadto w piśmie skierowanym do Spółki, redaktor naczelny przyznał, że w artykule Sylwia Czubkowska powoływała się nie na fakty, a na opinie, a te w ocenie gazety nie podlegają sprostowaniu.

Innego zdania był Sąd okręgowy, który przyznał rację PWPW S.A. i zobowiązał pozwanego do opublikowania sprostowania prasowego w papierowym wydaniu dziennika Gazety Prawnej. Tym samym tekst, który został w całości oparty na niepotwierdzonych u źródła i niezweryfikowanych przez dziennikarza opiniach, musi zostać sprostowany zgodnie z treścią pozwu.

Dziennik Gazeta Prawna podał nieprawdziwe informacje na temat odejścia z PWPW osób zajmujących się dowodami osobistymi z warstwą elektroniczną. Napisano także, że Spółka pozbywa się kluczowych dla realizacji zadań ludzi, a wręcz całych działów, a atmosfera w Spółce jest napięta. Są to nieprawdziwe informacje, i opinie, które nie znajdują potwierdzenia w faktach, dlatego Sąd uznał roszczenie PWPW za zasadne.

Wyrok zapadł w pierwszej instancji i jest nieprawomocny.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.11.2016, 17:15
Źródło informacji PWPW S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ