Pobierz materiał i Publikuj za darmo
![Uczelnia Łazarskiego (1)](/sites/default/files/styles/open_article_750/public/attachments/202311/DOC.20231128.47009984.1.jpg?itok=k-9qEYZe)
Sędzia Jerzy Stępień to postać wyjątkowa i wielowymiarowa. W roku 1969 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1969-1971 odbył aplikację sądową, w latach 1971-1973 był asesorem, następnie sędzią Sądu Powiatowego w Kielcach, a od 1975 Sądu Rejonowego. Od roku 1979 do 1989 radcą prawnym.
Od czasu studiów aktywny działacz opozycyjny o znacznej skłonności do narażania własnego życia studenckiego a następnie zawodowego, brał udział w strajkach 1980 r., współtworzył NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego, którego był wiceprzewodniczącym. Internowany w stanie wojennym na okres roku, a następnie czasowo aresztowany za odezwę do członków zdelegalizowanej Solidarności i skazany na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, ponownie aresztowany w marcu 1984 r. za dystrybucję nielegalnych wówczas publikacji, wypuszczony na wolność na mocy amnestii, po trzech miesiącach nadal działał w demokratycznej opozycji. Uczestnik Okrągłego Stołu. Senator I i II kadencji, w tym czasie współtworzył zręby niezależnego samorządu terytorialnego, reformator Administracji Państwowej. Od 1997 do 1999 podsekretarz stanu w MSWiA, ojciec samorządu terytorialnego w praktycznym wymiarze, autor niezliczonych publikacji związanych z reformami i przekształceniami samorządu oraz reformami administracji od podstaw konstytucyjnych po kształt lokalny.
W czerwcu 1999 został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 4 listopada 2006 prezydent RP powołał go na stanowisko prezesa TK, funkcję tę objął 6 listopada 2006 (był pierwszym prezesem tej instytucji bez tytułu naukowego profesora, a mimo to cały skład TK darzył go estymą w uznaniu kompetencji i wnikliwości). 25 czerwca 2008 zakończył swoją kadencję.
W kadencji 1 października 2014 - 30 września 2018 prorektor Uczelni Łazarskiego. Sędzia Stępień pozostaje aktywny również w obszarze dydaktyki i badań naukowych - na Uczelni Łazarskiego rozwijał anglojęzyczne studia administracyjne Master of Public Administration, kierował również Instytutem Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej.
Podczas uroczystości swoje przemówienia wygłosili rektor Uczelni Łazarskiego - Maciej Rogalski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji - Anna Konert, recenzent doktora honoris causa - Marek Safjan oraz burmistrz Sandomierza - Marcin Marzec, który w dowód uznania dla działalności Jerzego Stępnia na rzecz samorządów terytorialnych wręczył laureatowi pamiątkową statuetkę. Sędzia został także uhonorowany specjalną statuetką przez dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego za lata owocnej współpracy, jako wykładowca i kolega. Laudację poprzedzającą odczytanie i wręczenie dyplomu doktora honoris causa wygłosił promotor Jerzego Stępnia - Ryszard Stefański.
Swoją obecnością wydarzenie uświetniło wiele znamienitych osobistości świata polityki, nauki i kultury, m.in. Ewa Łętowska, Hanna Suchocka, Adam Bodnar, Olgierd Łukaszewicz i Grażyna Marzec, Krystyna Kofta, Włodzimierz Kiniorski, Henryk Sawka, Tomasz Tłuczkiewicz i wielu innych.
W części artystycznej uroczystości odbył się koncert jazzowy z udziałem wybitnych muzyków, takich jak Michał Urbaniak, Czesław „Mały” Bartkowski, Bartosz Stępień i Marta Sobczak. Na gości czekała też muzyczna niespodzianka - przed publicznością wystąpił bowiem sam bohater wydarzenia - Jerzy Stępień, od lat związany z polską sceną muzyczną, utalentowany muzyk i praktykujący saksofonista.
Źródło informacji: Uczelnia Łazarskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.11.2023, 10:26 |
Źródło informacji | Uczelnia Łazarskiego |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
SMART VALENTINES: HP przypomina o wartości tradycyjnych listów w erze cyfrowej i zaprasza do udziału w wyjątkowej akcji
Badania pokazują, że tradycyjne listy wciąż mają dla nas wyjątkowe znaczenie, zwłaszcza w ważnych momentach życia. Poprzez walentynkową akcję „SMART VALENTINES” firma HP zachęca do celebrowania tej wyjątkowej formy komunikacji.- 06.02.2025, 15:54
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: HP Inc Polska
-
Image
5 lutego obchodzimy Światowy dzień kremu Nutella® PAP
Wystawa we Włoskim Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku, utwór muzyczny autorstwa agencji Massive Music, a nawet premiera książki kulinarnej: w tym roku obchodzonemu 5 lutego Światowemu Dniu kremu Nutella® towarzyszyć będą interesujące wydarzenia w różnych zakątkach świata. Globalny zasięg celebracji nie powinien dziwić, ponieważ przysmak z orzechów laskowych i kakao, stworzony ponad 60 lat temu przez firmę Ferrero, jest dostępny w około 170 krajach.- 05.02.2025, 11:11
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Szanghaj rozbłyśnie z okazji wpisania chińskiego Festiwalu Wiosny na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO
Szanghaj zaprasza ludzi z całego świata do wspólnego celebrowania bogatego dziedzictwa kulturowego Chin podczas obchodów Festiwalu Wiosny.- 28.01.2025, 08:51
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ