Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Sędzia Jerzy Stępień to postać wyjątkowa i wielowymiarowa. W roku 1969 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1969-1971 odbył aplikację sądową, w latach 1971-1973 był asesorem, następnie sędzią Sądu Powiatowego w Kielcach, a od 1975 Sądu Rejonowego. Od roku 1979 do 1989 radcą prawnym.
Od czasu studiów aktywny działacz opozycyjny o znacznej skłonności do narażania własnego życia studenckiego a następnie zawodowego, brał udział w strajkach 1980 r., współtworzył NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego, którego był wiceprzewodniczącym. Internowany w stanie wojennym na okres roku, a następnie czasowo aresztowany za odezwę do członków zdelegalizowanej Solidarności i skazany na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, ponownie aresztowany w marcu 1984 r. za dystrybucję nielegalnych wówczas publikacji, wypuszczony na wolność na mocy amnestii, po trzech miesiącach nadal działał w demokratycznej opozycji. Uczestnik Okrągłego Stołu. Senator I i II kadencji, w tym czasie współtworzył zręby niezależnego samorządu terytorialnego, reformator Administracji Państwowej. Od 1997 do 1999 podsekretarz stanu w MSWiA, ojciec samorządu terytorialnego w praktycznym wymiarze, autor niezliczonych publikacji związanych z reformami i przekształceniami samorządu oraz reformami administracji od podstaw konstytucyjnych po kształt lokalny.
W czerwcu 1999 został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 4 listopada 2006 prezydent RP powołał go na stanowisko prezesa TK, funkcję tę objął 6 listopada 2006 (był pierwszym prezesem tej instytucji bez tytułu naukowego profesora, a mimo to cały skład TK darzył go estymą w uznaniu kompetencji i wnikliwości). 25 czerwca 2008 zakończył swoją kadencję.
W kadencji 1 października 2014 - 30 września 2018 prorektor Uczelni Łazarskiego. Sędzia Stępień pozostaje aktywny również w obszarze dydaktyki i badań naukowych - na Uczelni Łazarskiego rozwijał anglojęzyczne studia administracyjne Master of Public Administration, kierował również Instytutem Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej.
Podczas uroczystości swoje przemówienia wygłosili rektor Uczelni Łazarskiego - Maciej Rogalski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji - Anna Konert, recenzent doktora honoris causa - Marek Safjan oraz burmistrz Sandomierza - Marcin Marzec, który w dowód uznania dla działalności Jerzego Stępnia na rzecz samorządów terytorialnych wręczył laureatowi pamiątkową statuetkę. Sędzia został także uhonorowany specjalną statuetką przez dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego za lata owocnej współpracy, jako wykładowca i kolega. Laudację poprzedzającą odczytanie i wręczenie dyplomu doktora honoris causa wygłosił promotor Jerzego Stępnia - Ryszard Stefański.
Swoją obecnością wydarzenie uświetniło wiele znamienitych osobistości świata polityki, nauki i kultury, m.in. Ewa Łętowska, Hanna Suchocka, Adam Bodnar, Olgierd Łukaszewicz i Grażyna Marzec, Krystyna Kofta, Włodzimierz Kiniorski, Henryk Sawka, Tomasz Tłuczkiewicz i wielu innych.
W części artystycznej uroczystości odbył się koncert jazzowy z udziałem wybitnych muzyków, takich jak Michał Urbaniak, Czesław „Mały” Bartkowski, Bartosz Stępień i Marta Sobczak. Na gości czekała też muzyczna niespodzianka - przed publicznością wystąpił bowiem sam bohater wydarzenia - Jerzy Stępień, od lat związany z polską sceną muzyczną, utalentowany muzyk i praktykujący saksofonista.
Źródło informacji: Uczelnia Łazarskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.11.2023, 10:26 |
Źródło informacji | Uczelnia Łazarskiego |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Saudyjska Komisja Filmowa uroczyście zamyka drugą edycję Konferencji Krytyki Filmowej
- 15.11.2024, 09:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Business Wire
-
Image
Te nietypowe znaleziska z lumpeksów zaskoczyły wszystkich
Branża tekstylna stoi w obliczu poważnych wyzwań środowiskowych. Szacuje się, że co roku produkuje się 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część nigdy nie trafia do konsumentów lub jest noszona tylko kilka razy [1]. W ten sposób 92 miliony ton ubrań trafia każdego roku na wysypiska, tworząc toksyczne hałdy na pustyniach czy terenach wiejskich, przyczyniając się do rozwoju zjawiska zwanego „fast fashion”. To ilość, która mogłaby wypełnić… 1,5 miliona ciężarówek.- 14.11.2024, 08:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Semcore Sp. z o.o.