Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zasady uczestnictwa
Wikimedia Polska, organizacja non-profit rozwijająca m.in. polską Wikipedię, zaprasza do udziału w tym konkursie fotograficznym. Do 30 września uczestnicy mogą zgłaszać swoje zdjęcia polskich zabytków do Wikimedia Commons, zgodnie z regulaminem. Decyduje data załadowania zdjęć, nie ich wykonania.
Zaproszenie dla fotografów
Organizatorzy zachęcają zarówno początkujących, jak i profesjonalnych fotografów do pokazania piękna polskich zabytków. Fotografie muszą być kreatywne i encyklopedyczne, z myślą o wykorzystaniu w Wikipedii.
Uczestnik konkursu może przesłać dowolną liczbę fotografii.
Konkurs stanowi wyzwanie, by spojrzeć na znane obiekty z nowej perspektywy i odkrywać mniej znane zabytki, które jeszcze nie zostały sfotografowane. Uczestnicy mają szansę wykazać się zarówno w warstwie kreatywnej, jak i dokumentacyjnej.
Wartość dokumentacyjna
„Choć konkurs co roku cieszy się dużą popularnością, w Polsce mamy prawie 90 tysięcy zabytków więc praca nad ich dokumentacją wydaje się nie mieć końca. Czekamy też na zdjęcia mniej znanych obiektów” - mówi Kamila Neuman, członkini jury i menadżerka ds. Otwartej Kultury Wikimedia Polska.
W zeszłym roku zostało zgłoszonych prawie 8 tysięcy zdjęć a w tej edycji - po zaledwie dwóch tygodniach - mamy już ponad 10 tysięcy nadesłanych fotografii.
Mapa zabytków
Uczestnicy konkursu mogą łatwo znaleźć zabytki dzięki rozbudowanej mapie stworzonej przez wolontariuszy. Jak zauważa twórca mapy zabytków, Nux:
„Na mapie zabytków znajduje się ponad 89 tys. zabytków, z czego aż 49 tys. nie ma jeszcze zdjęć”.
Jolanta Drzewakowska, menadżerka ds. komunikacji i PR Wikimedia Polska dodaje: „Wolontariusze co roku rozwijają i ulepszają mapę zabytków, by stanowiła jak najwygodniejsze narzędzie dla osób biorących udział w konkursie Wiki Lubi Zabytki. Dzięki mapie można bardzo łatwo - poprzez wpisanie adresu - sprawdzić, czy gdzieś obok nas nie znajduje się zabytek możliwy do sfotografowania w ramach konkursu. Dzięki kolorowym znacznikom możemy też sprawdzić, który z zabytków jeszcze nie ma zdjęcia”.
Co nowego?
W tym roku konkurs ma wyjątkowy charakter dzięki współpracy z Wikimedia Ukraina, w ramach której odbywa się edycja „Polskie dziedzictwo w Ukrainie”.
Kasia Makowska, koordynatorka polskiej edycji WLZ, mówi: „Wspólna przeszłość Ukrainy i Polski to istotna część naszej historii. Ta kategoria pozwala upamiętniać i dokumentować ślady tej przeszłości”.
Wikimedia Polska przyzna nagrody dla zwycięzców tej edycji.
Historia konkursu
Wiki Lubi Zabytki narodził się w 2010 roku w Holandii. Rok później uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw, którzy przesłali ponad 168 tys. zdjęć. Dzięki temu konkurs trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako „Największy Konkurs Fotograficzny”. Konkurs ma też poziom międzynarodowy, do którego trafiają najlepsze polskie zdjęcia.
Partnerzy i patronaty
Patronat nad konkursem objęły m.in.: TVP.INFO, Focus.pl, CiekawostkiHistoryczne.pl, Zabytkara.
Partnerami są Unia Metropolii Polskich i Hotele Historyczne Polska, a partnerem kategorii „Nieoczywiste Śląskie” - Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.
Więcej informacji o konkursie
Strona: https://wikimedia.pl/wiki-lubi-zabytki-2024/
Mapa zabytków: https://zabytki.toolforge.org/
KONTAKT:
Jolanta Drzewakowska
e-mail: Jolanta.Drzewakowska@wikimedia.pl
tel. +48 600 053 539
Zwycięzca edycji 2023 Frombork, Wieża Radziejowskiego (dzwonnica), Piotr Łotocki, CC BY-SA 4.
Wyróżnienie Kraków, Kopiec Kościuszki w Krakowie, Pawelsuder, CC BY-SA 4.0
Źródło informacji: Stowarzyszenie Wikimedia Polska
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.09.2024, 09:09 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Wikimedia Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Premiera „Giulio Cesare” Händla w WOK: wysoki poziom muzyczny na tle obrazów rodem z popkultury PAP
- 11.10.2024, 16:23
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP MediaRoom
-
40. Warszawski Festiwal Filmowy: wielkie otwarcie jubileuszowej edycji
Warszawski Festiwal Filmowy obchodzi swoją 40. edycję, która odbędzie się w dniach 11-20 października 2024 roku. To wyjątkowe wydarzenie, które od lat przyciąga miłośników kina z całego świata, zapoczątkowane zostało w 1985 roku przez Romana Gutka jako niewielki przegląd filmów studenckich. Dziś WFF to prestiżowa impreza, której program obejmuje premiery światowe, europejskie i polskie, przyciągając twórców, reżyserów i producentów z wielu krajów.- 11.10.2024, 11:53
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: WFF
-
Wielkie gwiazdy polskiego kina zapraszają na 40. Warszawski Festiwal Filmowy. A już 7 października uroczysta Gala otwarcia
7 października 2024 r., w Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się uroczysta Gala jubileuszowa z okazji otwarcia 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. To wyjątkowe wydarzenie zapoczątkuje tegoroczną edycję festiwalu, który przez dekady stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.- 07.10.2024, 10:07
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: WFF