Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.
"Realizacja nowej perspektywy finansowej UE - w ramach polityki spójności - jest mocno opóźniona (...), uruchomienie programów operacyjnych jest opóźnione od sześciu do dwunastu miesięcy. To powoduje, że ten rok jest bardzo słaby, bo ze starej perspektywy unijnej rozliczamy środki, a pieniądze z nowej dopiero zaczynają płynąć" - podkreślił w środę wiceminister rozwoju podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.
Zauważył, że do tej pory wydaliśmy ponad 3 mld zł z funduszy UE, a powinniśmy tyle wydawać w skali miesiąca.
Poinformował, że do końca lutego br. złożono 7 tys. 196 wniosków o dofinansowanie projektów na kwotę 41,9 mld zł. "Od uruchomienia programów do końca lutego 2016 r. podpisano z beneficjentami 1 tys. 146 umów o dofinansowanie unijne na kwotę 17 mld zł" - podkreślił.
Jak mówił Kwieciński, najwięcej pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 trafiło do tej pory na projekty transportowe, w tym drogowe - 64 proc. "Na projekty z zakresu ochrony środowiska - 10 proc. zakontraktowanych funduszy unijnych, na działania dotyczące zatrudnienia oraz promowania mobilności pracowników - 9 proc. i na projekty badawczo-rozwojowe również 9 proc." - zaznaczył.
Wiceminister rozwoju mówił też o starej perspektywie finansowej UE. Poinformował, że do połowy tego roku br. KE musi zaakceptować jeszcze w Polsce wydatki stanowiące 6 proc. funduszy UE z polityki spójności na lata 2007-2013.(PAP)
dol/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.03.2016, 17:50 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |