Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Fakt, że to właśnie PKN ORLEN jest inicjatorem Akademii H2, nie jest przypadkiem — multienergetyczny koncern jest już dziś jednym z największych producentów wodoru w Polsce i Europie. To „paliwo przyszłości” stanowi jedno z najistotniejszych narzędzi do osiągnięcia pełnej dekarbonizacji marki do 2050 roku. Z kolei już do 2030 roku Grupa ORLEN na inwestycje w wodór planuje przeznaczyć ok. 7,4 mld zł.
„W najbliższych dekadach wodór będzie na szeroką skalę wykorzystywany w transporcie ciężkim, kolejowym i prawdopodobnie morskim. Ma on również do odegrania istotną rolę w efektywnym magazynowaniu energii, zwłaszcza z niestabilnych źródeł odnawialnych, przez co uważany jest za jeden z kluczowych elementów sukcesu transformacji energetycznej naszej gospodarki” – mówił Armen Konrad Artwich, członek zarządu PKN ORLEN ds. korporacyjnych, podczas oficjalnego zakończenia Akademii H2 w warszawskiej siedzibie firmy.
Zwracając się do uczestników wyjątkowego szkolenia, przedstawiciel firmy określił ich mianem „pionierów kolejnej rewolucji przemysłowej i transportowej” — podczas trwających od marca do czerwca zajęć mieli oni bowiem zobaczyć, przetestować i nauczyć się obsługi najbardziej skomplikowanych oraz innowacyjnych technologii wodorowych. To właśnie Absolwenci Akademii, w toku swoich karier zawodowych będą wykorzystywać zdobyte umiejętności, a także dzielić się swoimi doświadczeniami ze współpracownikami.
Armen Konrad Artwich dodał, że już w niedalekiej przyszłości branża wodorowa w Polsce potrzebować będzie wielu specjalistów — nie tylko inżynierów czy techników, ale także ekonomistów, prawników, architektów. Dlatego właśnie wśród absolwentów pierwszej edycji Akademii znaleźli się przedstawiciele najróżniejszych uczelni i specjalizacji.
„Sukces Akademii H2 nie byłby możliwy bez naszych partnerów merytorycznych i biznesowych. Dzięki Toyota Polska jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć >>od podszewki<< instalacje oraz procesy wodorowe, które znajdują zastosowanie w transporcie kołowym. Z kolei wizyty w zakładach PESA Bydgoszcz stanowiły okazję do zapoznania się z technologiami wodorowymi w kolejnictwie” – tłumaczył Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w PKN ORLEN.
Wykłady i wizyty studyjne były organizowane przez: Centrum Badawcze PAN – KEZO, Politechnikę Gdańską, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Warszawską oraz firmy Toyota i PESA Bydgoszcz.
Od września br. pięciu absolwentów Akademii rozpocznie płatny staż w zakładach PKN ORLEN w Płocku, gdzie dodatkowo pogłębiać będzie swoją wiedzę w zakresie technologii i procesów wodorowych. Odrębne staże innym uczestnikom zaproponowali również partnerzy Akademii.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.06.2023, 11:21 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE
-
Dubai Future Forum 2024: A Vision of Tomorrow, from Brain Chips to Climate Solutions
- 21.11.2024, 12:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS
-
Image
GPB: chcemy, aby to polskie firmy napędzały morską transformację energetyczną PAP
„Dążymy do roli dostawcy kategorii Tier-1 w projektach morskiej energetyki wiatrowej, ale ambicje mamy znacznie większe. Wspólnie z ARP chcemy wspomóc odbudowę polskiego przemysłu na Pomorzu i uczynić z Gdańska, Gdyni i Szczecina przemysłowy hub dla projektów MEW. Grupa Przemysłowa Baltic ma tu do odegrania istotną rolę” - mówił Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic (GPB), podczas konferencji Offshore Wind Poland.- 21.11.2024, 10:31
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom