Newsletter

Nauka i technologie

Absolwenci Akademii H2 PKN ORLEN będą pionierami gospodarki wodorowej w Polsce

27.06.2023, 11:21aktualizacja: 27.06.2023, 12:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/T.Klepczyński
PAP/T.Klepczyński
Trzydziestu studentów nauk ścisłych, ekonomicznych i humanistycznych zostało absolwentami I edycji Akademii Wodorowej PKN ORLEN — unikalnego na skalę światową szkolenia, łączącego zajęcia teoretyczne na uczelniach wyższych z praktykami w najbardziej innowacyjnych zakładach przemysłowych. Pozyskaną wiedzę i doświadczenie wykorzystają oni teraz w rozwijaniu technologii oraz potencjału „paliwa przyszłości”.

Fakt, że to właśnie PKN ORLEN jest inicjatorem Akademii H2, nie jest przypadkiem — multienergetyczny koncern jest już dziś jednym z największych producentów wodoru w Polsce i Europie. To „paliwo przyszłości” stanowi jedno z najistotniejszych narzędzi do osiągnięcia pełnej dekarbonizacji marki do 2050 roku. Z kolei już do 2030 roku Grupa ORLEN na inwestycje w wodór planuje przeznaczyć ok. 7,4 mld zł.

„W najbliższych dekadach wodór będzie na szeroką skalę wykorzystywany w transporcie ciężkim, kolejowym i prawdopodobnie morskim. Ma on również do odegrania istotną rolę w efektywnym magazynowaniu energii, zwłaszcza z niestabilnych źródeł odnawialnych, przez co uważany jest za jeden z kluczowych elementów sukcesu transformacji energetycznej naszej gospodarki” – mówił Armen Konrad Artwich, członek zarządu PKN ORLEN ds. korporacyjnych, podczas oficjalnego zakończenia Akademii H2 w warszawskiej siedzibie firmy. 

Zwracając się do uczestników wyjątkowego szkolenia, przedstawiciel firmy określił ich mianem „pionierów kolejnej rewolucji przemysłowej i transportowej” — podczas trwających od marca do czerwca zajęć mieli oni bowiem zobaczyć, przetestować i nauczyć się obsługi najbardziej skomplikowanych oraz innowacyjnych technologii wodorowych. To właśnie Absolwenci Akademii, w toku swoich karier zawodowych będą wykorzystywać zdobyte umiejętności, a także dzielić się swoimi doświadczeniami ze współpracownikami. 

Armen Konrad Artwich dodał, że już w niedalekiej przyszłości branża wodorowa w Polsce potrzebować będzie wielu specjalistów — nie tylko inżynierów czy techników, ale także ekonomistów, prawników, architektów. Dlatego właśnie wśród absolwentów pierwszej edycji Akademii znaleźli się przedstawiciele najróżniejszych uczelni i specjalizacji. 

„Sukces Akademii H2 nie byłby możliwy bez naszych partnerów merytorycznych i biznesowych. Dzięki Toyota Polska jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć >>od podszewki<< instalacje oraz procesy wodorowe, które znajdują zastosowanie w transporcie kołowym. Z kolei wizyty w zakładach PESA Bydgoszcz stanowiły okazję do zapoznania się z technologiami wodorowymi w kolejnictwie” – tłumaczył Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w PKN ORLEN.

Wykłady i wizyty studyjne były organizowane przez: Centrum Badawcze PAN – KEZO, Politechnikę Gdańską, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Warszawską oraz firmy Toyota i PESA Bydgoszcz.

Od września br. pięciu absolwentów Akademii rozpocznie płatny staż w zakładach PKN ORLEN w Płocku, gdzie dodatkowo pogłębiać będzie swoją wiedzę w zakresie technologii i procesów wodorowych. Odrębne staże innym uczestnikom zaproponowali również partnerzy Akademii.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.06.2023, 11:21
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ