Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jakie są sposoby na zazielenienie przestrzeni miejskiej?
• Czy bierunianie mogą mieć wpływ na to, gdzie pojawi się więcej drzew czy kwiatów?
• I jakie pomysły można zgłaszać do Zielonego Budżetu Bierunia?
O tym wszystkim opowiadają goście czwartego odcinka podcastu Zakochaj się w Bieruniu.
Magdalena Kutynia - naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Bieruniu - krok po kroku wyjaśni jak zgłosić swój pomysł do Zielonego Budżetu miasta.
Przypomnijmy, że Zielony Budżet Bierunia to tak naprawdę oddanie w ręce mieszkańców decyzji o tym, gdzie powinno pojawić się więcej zieleni w mieście Bierunianie mogą zgłaszać swoje pomysły, a następnie złożona z ekspertów komisja wybiera te, które są najlepsze.
Przykładowo rok temu za sprawą Zielonego Budżetu do krajobrazu miejskiego wrócił witacz, zlokalizowany na wjeździe do Bierunia od strony Małopolski. Wcześniej było tu klepisko, a aktualnie usypano tam trzy kopce i nasadzono zieleń.
Na jednym z kopców zamontowano wyrzeźbione w brązie herby pochodzące ze starego witacza, który stał nad Wisłą w formie monumentu. Został on zdemontowany w trakcie remontów wałów. Teraz zyskał nowe oblicze.
Co ważne, autorem herbów jest związany z Bieruniem artysta rzeźbiarz Remigiusz Dulko, który jako gość podcastu, opowie słuchaczom o tym jak powstawały herby, a także o swojej miłości do brązu i o 100-letniej gwarancji. Brzmi tajemniczo? Powinno!
Z kolei Arkadiusz Gardiasz - niezależny ekspert z zakresu ekologii i samorządowiec z Pszczyny - wyjaśni, dlaczego zieleń w mieście jest tak ważna. Podpowie także kilka pomysłów, które można zgłaszać w ramach Zielonego Budżetu.
Słuchacze dowiedzą się czym są ogrody deszczowe i czy w mieście warto stawiać domki dla owadów.
A czym w ogóle są podcasty?
- Podcasty to internetowe audycje, których można słuchać zawsze i wszędzie - wyjaśnia Agnieszka Kijas, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - W ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ nie są aż tak angażujące jak książka czy film. Odcinki można włączyć przy okazji wykonywania innych czynności, na przykład podczas jazdy samochodem, ćwiczeń, a nawet w trakcie gotowania czy sprzątania.
Podcasty Zakochaj się w Bieruniu, dostępne są obecnie na wielu kanałach streamingowych w tym na najpopularniejszej platformie, jaką jest spotify. Można ich też słuchać na aplikacjach anchor, radio public, czy google podcast.
– Jesteśmy jednym z pierwszych miast - a być może nawet i pierwszym - które zdecydowało się na tak nowoczesne rozwiązanie, jakim jest nagrywanie podcastu – mówi Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia. – Cieszy mnie duża ilość odsłon i pozytywnych opinii słuchaczy. Dziś oddajemy w Państwa ręce, a raczej uszy, kolejny, czwarty odcinek podcastu „Zakochaj się w Bieruniu”. Gwarantuję, że nie ostatni.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.03.2023, 01:21 |
Źródło informacji | Bieruń |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Nagroda główna dla HEUTHES w rankingu IT@BANK2024
Firma HEUTHES po raz pierwszy w historii swojej działalności zwyciężyła w prestiżowym rankingu głównym IT@BANK organizowanym przez Miesięcznik Finansowy BANK. Tym samym w tegorocznej, dziewiętnastej edycji rankingu firma uzyskała tytuł najbardziej wszechstronnej firmy IT. Warto podkreślić, iż nagrodę firma HEUTHES zdobyła w jubileuszowym roku 35-lecia istnienia.- 22.11.2024, 11:09
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: HEUTHES sp. z o.o.