Newsletter

Nauka i technologie

CATL i Fundacja Ellen MacArthur wspólnie dążą do stworzenia przyszłości opartej na obiegu zamkniętym dla sektora baterii

27.06.2025, 10:07aktualizacja: 27.06.2025, 10:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL)
PR Newswire/Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL)
Ogłoszona podczas Londyńskiego Tygodnia Działań na rzecz Klimatu współpraca stanowi nowy etap dążeń i działań w zakresie globalnego systemu baterii.

LONDYN (Anglia), 26 czerwca 2025 r. /PRNewswire/ -- Podczas Londyńskiego Tygodnia Działań na rzecz Klimatu (London Climate Action Week) firma CATL i fundacja Ellen MacArthur Foundation przedstawiły ambitny plan przyspieszenia przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w sektorze baterii - nowa produkcja baterii musi odbywać się bez wykorzystania surowców pierwotnych. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie przyszłości, w której dostępność, odporność i zrównoważony rozwój będą szły w parze, a wzrost gospodarczy nie będzie już powiązany z wydobyciem surowców.

Od momentu zawarcia strategicznego partnerstwa na początku tego roku CATL i Fundacja Ellen MacArthur współpracują nad opracowaniem planu wdrożenia zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w całym łańcuchu wartości baterii. Wspólna wizja stanowi punkt wyjścia - drogowskaz - dla dalszej współpracy i innowacji. Jej celem jest wytyczenie kierunku nie tylko dla CATL, ale także dla szerokiej społeczności globalnych interesariuszy dążących do przeprojektowania systemu w celu osiągnięcia długoterminowego sukcesu.

Wizja ta została przedstawiona przez Jiang Li, wiceprezesa i sekretarza zarządu firmy CATL, na panelu dyskusyjnym wysokiego szczebla zorganizowanym przez fundację Ellen MacArthur. Uczestnicy panelu zastanawiali się nad tym, jak przedstawiciele środowisk naukowych, przemysłowych i rządowych mogą współpracować, aby zrealizować ten ambitny cel, oraz co jest potrzebne, aby osiągnąć go na dużą skalę.

Aby lepiej zobrazować tę ideę, firma CATL wprowadziła cel kierunkowy, zgodnie z którym w perspektywie 20 lat połowa produkcji nowych baterii miałaby być niezależna od surowców pierwotnych. Jest to długoterminowy cel, który będzie wytyczał kierunek naszych działań w zakresie poszukiwania modeli gospodarki o obiegu zamkniętym, rozszerzania partnerstw i inwestowania w innowacje w całym łańcuchu wartości.

Jiang Li podkreślił, że gospodarka o obiegu zamkniętym otworzy nowe możliwości gospodarcze, a także przyniesie korzyści środowiskowe i społeczne. Do 2040 r. globalny rynek recyklingu baterii ma przekroczyć 1,2 bln RMB (około 165 mld USD), a łańcuch wartości baterii może wygenerować ponad 10 mln miejsc pracy - z czego ponad połowa będzie znajdować się w krajach rozwijających się.

Cztery zasady wyznaczające kierunek transformacji branży

U podstaw tego ambitnego celu leżą cztery praktyczne zasady zaczerpnięte z modelu gospodarki o obiegu zamkniętym opracowanego przez fundację Ellen MacArthur Foundation. Zasady te mają wytyczać kierunek transformacji w całym łańcuchu wartości baterii - od wydobycia i produkcji po mobilność i systemy energetyczne. Stanowią one punkt wyjścia do dalszego dostosowywania działań kluczowych interesariuszy w celu opracowania wspólnych działań przyspieszających przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym w sektorze baterii.

Nowe podejście do systemów - podejście oparte na obiegu zamkniętym wymaga systemowej zmiany w całym ekosystemie baterii. Dzięki włączeniu obiegu zamkniętego na każdym etapie łańcucha wartości możliwe staje się wspieranie rozwoju niskoemisyjnego, ograniczenie ilości odpadów i zapewnienie ciągłego przepływu materiałów. Zasada ta kładzie nacisk na optymalizację struktury i interakcji w łańcuchu wartości, aby umożliwić bardziej wydajne i odporne wykorzystanie zasobów.

Przeprojektowanie produktów - cyrkularność zaczyna się na etapie projektowania. Baterie muszą być konstruowane z myślą o długiej żywotności, demontażu i ponownym wykorzystaniu - przy użyciu modułowej architektury i trwałych komponentów. Projektowanie z myślą o ponownym wykorzystaniu i recyklingu gwarantuje, że produkty zachowają swoją wartość przez dłuższy czas i będą mogły być efektywniej odzyskiwane po zakończeniu cyklu życia.

Zmiana modeli biznesowych - nowe modele biznesowe są niezbędne do tego, aby wykorzystanie zasobów nie było powiązane z rozwojem gospodarczym. Przechodząc od tradycyjnej własności do modeli współdzielenia, opartych na usługach lub ponownego wykorzystania, baterie mogą zapewnić większą użyteczność i stać się bardziej dostępne dla użytkowników. Zasada ta wspiera tworzenie ekonomicznie opłacalnych ścieżek dla rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.

Recykling materiałów - wysokowydajny system recyklingu ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Materiały muszą być odzyskiwane w sposób wydajny i ponownie wykorzystywane w sposób zapewniający ich wysoką wartość, co zwiększa udział recyklingu w obiegu zamkniętym. Zmniejsza to zależność od surowców pierwotnych i pomaga w ustanowieniu bardziej zrównoważonych, bezpiecznych i mających mniejszy wpływ na środowisko dostaw kluczowych surowców.

Jiang Li przedstawił również przykłady wdrożenia czterech filarów przez CATL.

Na poziomie systemowym firma CATL uruchomiła system zarządzania łańcuchem węglowym, aby pomóc w dekarbonizacji łańcucha wartości baterii.

W zakresie projektowania produktów firma CATL znacznie wydłużyła żywotność baterii - jej baterie magazynujące energię osiągają obecnie nawet 18 000 cykli - zmniejszając zarówno zapotrzebowanie na materiały, jak i emisje.

CATL planuje również uruchomienie ponad 10 000 stacji wymiany baterii, poprawiając wydajność baterii i ułatwiając zbiórkę zużytych baterii na dużą skalę.

W zakresie recyklingu firma CATL prowadzi największą na świecie sieć odbioru baterii i tylko w 2024 r. poddała recyklingowi około 130 000 ton zużytych baterii, odzyskując 17 000 ton soli litu.

Pilotowanie zmian w ramach GECC

W celu przetestowania i poszerzenia wspólnych zamierzeń w rzeczywistych warunkach, CATL promuje Globalne Zobowiązanie w zakresie Obiegu Zamkniętego Energii (GECC) - ogłoszone w marcu, GECC jest otwartą, globalną platformą, na której interesariusze z branży, miast i środowisk naukowych spotykają się, aby przetestować rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym w praktyce. CATL zamierza współpracować z podmiotami z całego łańcucha wartości za pośrednictwem tej platformy, badając i dzieląc się spostrzeżeniami, aby pomóc w zwiększeniu skali oddziaływania. To wspólne podejście ma kluczowe znaczenie dla budowy odpornego i zrównoważonego systemu baterii.

Perspektywy na przyszłość

Ta wspólna wizja stanowi punkt wyjścia - fundament pod budowę nowych form współpracy, przejrzystości i innowacji systemowych w globalnym segmencie produkcji baterii. CATL i Fundacja Ellen MacArthur będą nadal współpracować z partnerami z sektora publicznego i prywatnego w celu udoskonalenia, rozszerzenia i wdrożenia przedstawionych tutaj pomysłów.

„System baterii o obiegu zamkniętym nie powstanie w laboratorium ani w sali konferencyjnej - zostanie ukształtowany poprzez współpracę, testy i wspólne wysiłki - powiedział Jiang Li. - Ten ambitny cel jest sygnałem do podjęcia działań w tym kierunku. Osiągnięcie tego celu będzie wymagało globalnej współpracy, międzysektorowej wymiany wiedzy i otwartego zaangażowania w całym łańcuchu wartości - wszystko to od dawna promuje Fundacja Ellen MacArthur”.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2719665/image_836557_28295166.jpg 

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2719666/1.jpg 

Źródło: Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL)

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.06.2025, 10:07
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ