Newsletter

Nauka i technologie

Dr Gardyński: praktyczne zajęcia dają przyszłym inżynierom szansę na lepszą naukę

26.03.2023, 09:00aktualizacja: 26.03.2023, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Praca nad pojazdami to konieczność rozwiązywania różnych kompromisów, z którymi nie zawsze można się spotkać przy projektowaniu. Zupełnie inaczej postrzega się pracę konstruktora, gdy poszczególne części trzeba wziąć do ręki” - mówi PAP dr Leszek Gardyński z Politechniki Lubelskiej. Od kilkunastu lat razem ze studentami konstruuje niecodzienne pojazdy.

Jak przekonuje dr Gardyński, dodatkowe zajęcia dają szanse młodym ludziom na lepsze poznanie praktycznej strony ich przyszłego zawodu. A jeśli jeszcze do tego mają ciekawą formułę, dochodzi i pierwiastek zabawy - dodaje profesor Politechniki Lubelskiej.

Polska Agencja Prasowa: Edukacja przyszłych inżynierów to proces złożony, w którym obok wiedzy akademickiej ważna jest też praktyka. Pańskie działania powodują, że studenci Politechniki Lubelskiej mają możliwość zdobyć doświadczenie a zarazem dobrze się przy tym bawić. Co Pana skłoniło do takich działań?

Leszek Gardyński: Sam będąc studentem czułem niedosyt, jeśli chodzi o praktyczną część nauczania. Jeszcze przed studiami zacząłem remonty leciwych już pojazdów, np. Polskiego Fiata 125p, potem Syreny 102, motocykla SHL M11 i innych. Kiedy już jako pracownik uczelni zostałem opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej, wielu studentów chętnie włączało się w moje działania przy pojazdach.

Przełomem był rok 2012, kiedy przyszli studenci z propozycją zbudowania pojazdu na Shell Eco Maraton. Uważali, że tylko w naszym kole naukowym mają szansę na sukces. I tak się stało, choć nie od razu. Po trzech mniej udanych startach w imprezie, w 2014 r. udało się nam stanąć na podium, zajmując II miejsce. Sukces samochodzika CETAN był na tyle duży i medialny, że moje działania zaczęły być dostrzegane przez władze Politechniki i dostały „zielone światło” w postaci dofinansowania do zakupu materiałów, narzędzi czy niezbędnych usług zewnętrznych.

Pełna treść wywiadu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95706%2Cdr-gardynski-praktyczne-zajecia-daja-przyszlym-inzynierom-szanse-na-lepsza

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.03.2023, 09:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ