Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym, znane pod angielską nazwą jako „The International Collegiate Programming Contest (ICPC) World Championship”, należą do najbardziej prestiżowych w świecie studenckich konkursów informatycznych. Żeby zakwalifikować się do zawodów finałowych, drużyny muszą często przejść przez trzystopniowe eliminacje: uczelniane, krajowe, regionalne. W ostatnich eliminacjach regionalnych, rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach, wzięły udział drużyny z 3450 uczelni ze 111 krajów. Przy tak silnej konkurencji już awans do zawodów finałowych świadczy o klasie zespołu, a zdobycie medalu jest wielkim sukcesem.
Do finału 46. mistrzostw zakwalifikowano 131 drużyn, natomiast do finału 47. mistrzostw - 136 drużyn. W 46. finale Polska była reprezentowana przez drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego (Kacper Kluk, Rafał Łyżwa i Antoni Wiśniewski) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. W 47. finale wystąpiły dwie drużyny z Polski - Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski (wspomniani wyżej: Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak). W zawodach finałowych najlepszych 12 drużyn jest nagradzanych medalami. Pierwsze 4 drużyny w rankingu otrzymują medale złote, kolejne cztery - medale srebrne, cztery następne - medale brązowe. Finał 46. mistrzostw powinien odbyć się w roku 2022 (eliminacje przeprowadzono w roku 2021), natomiast finał 47. mistrzostw (eliminacje w roku 2022) powinien zostać rozegrany w roku 2023. Pandemia i uwarunkowania geopolityczne spowodowały, że oba finały zostały przesunięte na kwiecień tego roku. W obu finałach drużyny miały do rozwiązania po 11 zadań, przy czym tylko 5 zadań było wspólnych.
Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2022 (46. finał) została drużyna z Uniwersytetu Pekińskiego, która jako jedyna rozwiązała 10 zadań. Z polskich zespołów Uniwersytet Wrocławski, z 7. zadaniami, zajął 25. miejsce, natomiast Uniwersytet Warszawski (6 zadań) - 33. miejsce, Uniwersytet Jagielloński (także 6 zadań) - 34. miejsce.
Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2023 (47. finał) została drużyna z Uniwersytetu HSE w Moskwie (angielska nazwa: The National Research University Higher School of Economics), która rozwiązała 9 zadań. Kolejne miejsca zajęły:
2. Peking University (9 zadań)
3. Moscow Institute of Physics and Technology (9 zadań)
4. Harbour.Space University – Barcelona Campus (9)
5. Tsinghua University (9 zadań)
6. Nanjing Uinversity (8)
7. Seoul National University (8)
8. University of Waterloo (8)
9. The University of Tokyo (8)
10. Tokyo Institute of Technology (8)
11. Brigham Youn University (7)
12. Uniwersytet Warszawski (7)
Brązowy medal powiększył kolekcję medalową drużyn Uniwersytetu Warszawskiego w dwudziestu dziewięciu startach w finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, na którą składają się: 5 złotych medali (w tym dwukrotnie mistrzostwo świata i dwukrotnie wicemistrzostwo), 7 srebrnych medali i 5 brązowych medali. Kolejna szansa na powiększenie kolekcji medalowej już we wrześniu 2024 r. w Astanie, gdzie odbędzie się już „normalnie” finał 48. Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym. Polskę będą reprezentować drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Arkadiusz, Bartłomiej i Tomasz będą mieli szanse na kolejny medal, ale niestety już ostatni, ponieważ w finałach można wystąpić tylko dwukrotnie.
Należy jeszcze wspomnieć o innych polskich akcentach na Finałach ICPC w Luksorze. Opiekunem złotej drużyny z Harbour Space University w 47. Finale ICPC był Kamil Dębowski - brązowy medalista z drużyną UW w roku 2015, natomiast opiekunem złotej drużyny z Uniwersytetu Oxfordzkiego w 46. Finale był Bartosz Klin - reprezentant UW w finałach w latach 1997 i 1999. Do wygłoszenia wykładu dla uczestników tegorocznych finałów, w ramach tzw. „Alumni Lectures”, został zaproszony Jakub Pachocki, wicemistrz świata w drużynie UW z roku 2012, a obecnie dyrektor ds. badań w OpenAI.
Przygotowania i wyjazd drużyn Uniwersytetu Warszawskiego wspierał Dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Fundacja Rozwoju Informatyki oraz firmy: Atende S.A. oraz Huawei Research Center in Warsaw.
Więcej informacji na stronie: https://icpc.global oraz na profilu społecznościowym drużyny: https://www.facebook.com/Warsaw.Eagles.ICPC.Team.
Już we wrześniu 49. Finały ICPC w Astanie, gdzie świętowany będzie Jubileusz 30-lecia startów zespołów z Uniwersytetu Warszawskiego w finałach ICPC. Uczestnicy z Polski liczą na uświetnienie jubileuszu medalem.
Źródło informacji: Fundacja Rozwoju Informatyki
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.04.2024, 15:03 |
Źródło informacji | Fundacja Rozwoju Informatyki |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Globalna społeczność Bigo Live będzie świętować kolejny rok wpływowej działalności podczas dorocznej gali
- 22.01.2025, 09:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Media OutReach
-
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając "Siedmiu bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 21.01.2025, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce