Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Sztuczna inteligencja od lat usprawnia pracę w wielu obszarach, m.in. medycynie, cyberbezpieczeństwie, automatyce. W największym skrócie – wykonuje pracę, która przerasta człowieka, np. dokonuje obliczeń na ogromną skalę, bada podobieństwa czy wyszukuje fakty schowane w ogromnym zbiorze informacji.
„Rok 2022 w obszarze sztucznej inteligencji okazał się przełomowy. Dzięki zastosowaniu technologii deepfake zaczęły powstawać fałszywe filmy, które są jednocześnie tak realistyczne, że bardzo łatwo dać się nabrać” – mówi dr Teodor Buchner, fizyk z Politechniki Warszawskiej, który na co dzień tworzy rozwiązania dla medycyny w oparciu o sztuczną inteligencję.
To, jak duży dysonans poznawczy potrafi wywołać sztuczna inteligencja, pokazał na swoim przykładzie dziennikarz New York Timesa Kevin Roose. Dzień po walentynkach odbył kilkugodzinną rozmowę z botem stworzonym przez firmę Microsoft, podczas której usłyszał, że wcale nie kocha swojej żony, a ona nie kocha jego, więc powinni wziąć rozwód. Rozmowa okazała się na tyle wciągająca, że dziennikarz przyznał, że czuł się emocjonalnie rozbity i nie mógł zasnąć w nocy.
Źródło informacji: Nauka w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.03.2023, 16:28 |
Źródło informacji | Nauka w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |