Newsletter

Nauka i technologie

Europosłowie dyskutowali o wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy

01.06.2021, 15:42aktualizacja: 01.06.2021, 15:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przewodnicząca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE Lucia Ďuriš Nicholsonová;© European Union 2020 - Source : EP
Przewodnicząca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE Lucia Ďuriš Nicholsonová;© European Union 2020 - Source : EP
W trakcie wysłuchania publicznego zorganizowanego w Parlamencie Europejskich eurodeputowani dyskutowali na temat wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy. Poruszono m.in. takie kwestie jak perspektywy dostosowania rynku pracy do procesów cyfryzacji, zmian w tej dziedzinie wynikających z coraz powszechniejszego stosowania SI w przedsiębiorstwach oraz szans na powstawanie dzięki postępowi technologicznemu nowych miejsc pracy.

Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Komisję Specjalną ds. Sztucznej Inteligencji w Erze Cyfrowej (AIDA) oraz Komisję ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) we współpracy z Komisją Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM). Przesłuchanie obejmowało dwa panele, każdy z czterema zaproszonymi ekspertami - pierwszy z nich dotyczył ogólnie rynku pracy, a drugi wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość umiejętności.

„Jestem zdecydowanym zwolennikiem transformacji cyfrowej. Nowe technologie, a zwłaszcza sztuczna inteligencja, z pewnością będą przekształcać rynek pracy, ale ani przez chwilę nie obawiam się, że ludzie zostaną pozbawieni pracy - stwierdził przewodniczący komisji AIDA rumuński europoseł Dragos Tudorache. - Wręcz przeciwnie, uważam, że sztuczna inteligencja i nowe technologie zapoczątkują erę dobrobytu, przyczynią się do powstania wielu nowych miejsc pracy, zwiększania jej wydajności i jakości, tak samo jak poprzednie rewolucje przemysłowe, które zmieniły rynek pracy na lepsze” – dodał.

Zdaniem Dragosa Tudorache, aby tak się stało, Unia Europejska powinna skupić się na edukacji i umiejętnościach cyfrowych. Szef komisji AIDA podkreślił przy tym, że jego zdaniem kompetencje te „polegają nie tylko na przygotowaniu do pracy w przyszłości, ale raczej na tematach geopolitycznych. Wraz z pojawieniem się nowych zagrożeń wykorzystujących technologię i wyrafinowanych ataków na naszą demokrację i wartości, takich jak fałszywe wiadomości, fałszywa nauka, dezinformacja i ingerencja w wybory, edukacja i krytyczne myślenie stają się najważniejsze w rozmowie o przyszłości naszego świata” - ocenił.

Na konieczność ciągłego dostosowywania i aktualizowania nabytych umiejętności przez pracowników zwracała z kolei uwagę przewodnicząca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Lucia Ďuriš Nicholsonová.

„Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie umiejętności, które będą reagować na szybkie zmiany na rynku pracy – powiedziała. - Zwiększone zapotrzebowanie na umiejętności cyfrowe wraz z potrzebą ciągłego dostosowywania i aktualizowania już nabytych umiejętności oznacza potrzebę reformy naszych systemów edukacji. W szerszym kontekście musimy również zapewnić, że sztuczna inteligencja będzie działać na rzecz ludzi i naszych społeczeństw. Możemy to zrobić, opracowując i wdrażając godne zaufania i zrównoważone polityki sztucznej inteligencji” - dodała.

Panel ds. Przyszłości nauki i technologii Parlamentu Europejskiego (STOA) opublikował kilka raportów z badań dotyczących tych tematów, w tym m.in. „Automatyzacja cyfrowa i przyszłość pracy” oraz „Podmioty danych, nadzór cyfrowy, sztuczna inteligencja i przyszłość pracy”. Eksperci zwracają w nich uwagę, że rozwój technologii cyfrowych, w tym sztucznej inteligencji (AI), stworzy zarówno wyzwania, jak i szanse dla rynku pracy. Pojawią się nowe miejsca pracy, zaś niektóre stare prawdopodobnie znikną. Powszechne wykorzystanie technologii cyfrowych doprowadzi również do znaczących zmian w kwestii jakości pracy.

mam/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.06.2021, 15:42
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii