Newsletter

Nauka i technologie

Finał VIII edycji konkursu #FakeHunter Challenge: Energia i Klimat

01.12.2023, 16:41aktualizacja: 04.12.2023, 09:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Wyszukanie jak największej liczby fake newsów o energetyce, branży paliwowej i odnawialnych źródłach energii - oto zadanie, z którym w dniach 23-25 listopada zmierzyli się uczestnicy VIII edycji konkursu #FakeHunter Challenge zorganizowanego przez Polską Agencję Prasową. Pula nagród wynosiła 17 tys. zł.

Według danych Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych co drugi Polak korzystający z internetu codziennie napotyka treści związane z sektorem energetycznym, a 500 tys. przebadanych wpisów dotyczących tej tematyki powiela nieprawdę. Jest to tym bardziej niepokojące, że energetyka jest jedną z kluczowych branż dla bezpieczeństwa państwa. Dlatego stanowiła temat VIII edycji #FakeHunter Challenge.

Zdaniem jury najlepiej poradził sobie z tym zadaniem team „Puchacze” w składzie: Aleksandra Biszczanik, Kacper Cop, Marta Małysz i Denis Pawełek. Nagroda za 1 miejsce wyniosła 8 tys. zł.

„Energetyka jest naszym konikiem, jedna z osób z naszego zespołu pisze artykuły na temat energetyki, więc nie mogło nas zabraknąć w tej edycji konkursu. Mnie osobiście zaskoczyło wiele fake newsów dotyczących energii odnawialnej. Na przykład fotowoltaika, która spala domy, infradźwięki z wiatraków, które powodują wszystkie możliwe choroby. Zaskoczyło nas to, że informacji o tym, że energia odnawialna jest bardzo szkodliwa i nas wszystkich zabije, było tak dużo” - mówi Aleksandra Biszczanik, członkini zwycięskiej ekipy, która brała udział w poprzednich edycja #FakeHunter Challenge, przy czym poprzedni wygrała.

Aleksandra Biszczanik uważa, że konkursy takie jak #FakeHunter Challenge są bardzo potrzebne, ponieważ uczą i poszerzają świadomość, jak odróżnić prawdę od fake newsów, zwłaszcza w przypadku osób ze starszych generacji, które „nie wychowywały się z Internetem”.

„Kiedy rozmawiam w gronie moich dziadków i rodziców, staram się uświadamiać ich i pokazuję im kuriozalne rzeczy, które znalazłem w internecie, żeby uczulić ich na fake newsy. Te ostatnie to także próby konkretnego oszustwa starszych osób, które nie są tak sprawne w korzystaniu z internetu. Tłumaczę im, żeby nie wierzyli we wszystko, co się w nim pojawia albo wypisywane jest na różnych forach” - opowiada Aleksandra Biszczanik.

Jednym z członków teamu „HBC”, który zajął drugie miejsce, jest Damian Baron. On również jest członkiem zespołu, który w poprzedniej edycji znalazł się na podium. Oprócz niego, team „HBC” stanowili Inna Humeniuk i Damian Ciecior. Nagroda za drugie miejsce wyniosła 6 tys. zł.

„Jest coraz mniej zaskoczeń w fake newsach z dziedziny energetyki. Można kwestionować właściwie wszystko. Znaleźliśmy nawet fake newsy o tym, że elektrownie jądrowe nie istnieją. Łatwo można przekroczyć granicę absurdu” - powiedział Damian Baron.

Trzecie miejsce zajęła załoga „Piraci z Karaibów”, którą stworzyło rodzeństwo Karolina i Jakub Kubasikowie. W nagrodę otrzymali 3 tys. zł. Oni także brali udział we wcześniejszych edycjach konkursu.

„Interesująca jest mechanika oddziaływania fake newsów na ludzką psychikę” - uważa Jakub Kubasik.

„Szukając fake newsów, zwróciliśmy uwagę na to, że bardzo dużo z nich dotyczyło różnicy między zmianą klimatyczną a pogodą. Między tymi dwoma pojęciami istnieje cienka granica i jest to dosyć często wykorzystywane właśnie do tworzenia fake newsów” - wyjaśniła Karolina Kubasik.

Jakub Kubasik podkreśla, że tak duża liczba fake newsów dotyczących branży energetycznej to skutek toczącego się konfliktu zbrojnego w Ukrainie oraz działań hybrydowych kierowanych przez Rosję i Białoruś, również przeciwko innym krajom, w tym Polsce.

Partnerem tej edycji konkursu jest Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, a organizatorem Polska Agencja Prasowa S.A.

Źródło informacji: PAP FakeHunter

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 01.12.2023, 16:41
Źródło informacji PAP FakeHunter
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ